ЧОМУ СОБАКИ ТАКІ ВІДДАНІ?
ЧОМУ СОБАКИ ТАКІ ВІДДАНІ?
ЧОМУ СОБАКИ ТАКІ ВІДДАНІ?

ЧОМУ СОБАКИ ТАКІ ВІДДАНІ?

ЧОМУ СОБАКИ ТАКІ ВІДДАНІ?

Беззаперечним є той факт, що собаки дуже віддані. Їхня вірність всеосяжна, заслуговує на повагу й нам, людям, є чому повчитися у них.

Та звідки у собак з’явилася така відданість? Так, ви з ними граєтеся, годуєте їх та проявляєте глибоке почуття любові до своїх домашніх улюбленців. Та чи пояснює все це їхні глибокі почуття до вас?

У цій статті ми спробуємо дослідити джерела вірності собак, зрозуміти, чому вони нам вірні, а також з’ясувати, що може заблокувати це почуття.

Чи справді собаки такі віддані?

Концепція безумовної вірності собак так активно нині висвітлюється у рекламі та на телебаченні, що ми навіть не ставимо собі запитання: а чи справді вони такі віддані? Припустимо, відповідь – так, вони справді віддані. Історії про собак, котрі віддано чекають на своїх господарів, або неймовірно раді зустрічі з ними після кількох років розлуки – не вигадки. Ви самі можете переконатися у цьому, коли, повертаючись з роботи, бачите свого домашнього улюбленця, який радісно зустрічає вас, так ніби не бачив кілька тижнів. Якщо це не глибока відданість, то що тоді?

Тож, чому ваш собака такий вірний?

Є кілька теорій, котрі пояснюють, звідки у собак взялося почуття вірності господарю, і чому воно таке глибоке. У матеріалі ми розглянемо кілька пояснень цього явища: від найпростішого до загадкового.

Просте пояснення: ви забезпечуєте їх їжею

Найпростіше пояснення – ви даєте своєму собаці житло та їжу. Він вдячний вам за задоволення його базових життєвих потреб, тому й вірний вам.

У цього твердження є наукове підґрунтя: домашні собаки походять від вовків, котрих люди приручили за допомогою їжі і житла. Натомість, вони виконували роль охоронців. Ці взаємовідносини у генах вашого собаки, тож їхня відданість – побічний наслідок цього.

Звичайно, може скластися враження, що собаки будуть обожнювати будь-кого, хто дає їм їжу. І це у певній мірі правда, бо домашні улюбленці з дитинства більше прив’язані до того члена родини, котрий їх годує. Але це – не єдине пояснення.

Шукаємо відповідь у психології собак: вони – тварини, що живуть у зграях

Собаки, які живуть групами і довго прив’язані до своєї зграї. У цьому вони схожі на людей. Ми також не живемо відлюдниками. Для вашого відданого домашнього улюбленця ваша родина – це його зграя, і він признав вас, як свого.

Відданість у зграї має велике значення. Щоб зграя вижила і подолала небезпеку, усі її члени мають діяти спільно. Довіра, співпраця і фокус на інтересах зграї – основа виживання. Це служить поясненням того, що домашні улюбленці часто жертвують собою, аби захистити свого господаря. Це – їхній інстинкт.

Проте психологія та інстинкти не можуть пояснити відданість собаки цілковито. Ваш домашній улюбленець так само любить вас, навіть коли ви повертаєтеся з тривалого відрядження й протягом цього часу його не годували. Згадайте про Хатіко – вірного собаку, який чекав на свого господаря на залізничній станції і продовжував його зустрічати там через 9 років після його смерті. Жодні інстинкти чи взаємостосунки не можуть це пояснити. Але дещо інше – може.

Загадкове пояснення: собаки вміють любити

2005 року науковий онлайн-журнал ScienceDirect здійснила експеримент й дослідила поведінку собак: науковці дали собакам відчути запах їхнього господаря, незнайомця та запах їжі. Мозок собаки сканували щоразу, коли він підходив до одного з об’єктів із запахом. У основі дослідження лежить гіпотеза, що оскільки запах важливий для собак, то він допоможе зрозуміти, як саме працює мозок тварини.

Дослідники мали рацію: мозок собаки активно реагував на аромат господаря, активувалися ті ділянки мозку, котрі відповідають за задоволення та позитивні емоції. Отже, ваш вірний собака вас впізнає. У людей це діє так само, і така мозкова активність асоціюється із любов’ю.

У іншому експерименті собаки спостерігали за тим, як незнайомець проявляє агресію щодо їхнього господаря. Коли собаці після цього дозволили взаємодіяти, то він відігнав незнайомця, захищаючи господаря. Якщо це не прояв вірності, то що тоді?

Різні типи відданості

Звісно, важливо пам’ятати, що взаємовідносини, котрі ви будуєте з вашим домашнім улюбленцем, залежать від обох: вас і вашого собаки. Немає чіткої формули чи шаблону, який би пояснював, як має виглядати вірний собака. Деякі породи домашніх улюбленців більш вірні, ніж інші. Навіть серед представників однієї породи одні собаки більше схильні любити своїх господарів, ніж інші.

Чому важливо, щоб собака не був залежним від вас?

Часом потрібно, щоб ваш домашній улюбленець був більш незалежним від вас. Коли ваш собака дуже прив’язаний до вас і менше – до інших членів родини, це може стати справжньою проблемою. Він може гарчати на інших, якщо вирішить, що ви у небезпеці, або якщо його погано погодували.

Така фанатична відданість може також спричинити стрес у собаки, щойно він втрачає вас із поля зору. Це – нездорова реакція, тому важливо, аби ваш домашній улюбленець відчував, що він належить кожному із членів вашої родини. Якщо помітили у поведінці свого собаки щось подібне, спробуйте виправити це якомога швидше. Необхідно, аби кожен із ваших близьких брав участь у вихованні та догляді за вашим собакою. Так ваш домашній улюбленець буде почуватися щасливим.