Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
Сенбернар лежить і дивиться у вікно

Від чого залежить довголіття собаки: умови, поради

Читати 5 хв

Питання про довголіття собак є доволі поширеним. Воно хвилює багатьох власників домашніх улюбленців або тих людей, які тільки планують завести чотирилапого компаньйона у своїй домівці.

Від чого залежить довголіття собаки

Довголіття собаки ‒ це дуже комплексне питання. Воно залежить від чималої кількості чинників та аспектів, на деякі з яких господар тварини має безпосередній вплив. До причин, які впливають на тривалість життя пса, варто віднести:

  1. Генетику. Один з основних чинників, який впливає на загальне здоров’я улюбленця. Схильність до довголіття або навпаки – наявність певних генетичних патологій можуть збільшувати або зменшувати тривалість життя. Саме тому під час придбання цуценяти потрібно ознайомитися з його родоводом та особливостями породи.
  2. Умови утримання. Здоров’я собаки також залежить від того, у яких умовах вона проживає. До цього пункту варто віднести наявність вільного простору, регулярні візити до ветеринара, наявність іграшок або проживання в середовищі, яке не сприяє появі стресу. Усі ці аспекти впливають на психологічний і фізіологічний стан тварини.
  3. Стан здоров’я. Зайнятій людині дуже важко стежити за станом власного улюбленця, адже тварини не можуть нам сказати, що їх непокоїть. Залишається спостерігати за поведінкою та зовнішнім виглядом чотирилапого друга, щоб при появі перших симптомів відразу призначати візит до ветеринара. В іншому випадку наслідки можуть бути неприємними.
  4. Пологи. Кожне народження нових цуценят ‒ це виклик не тільки для фізіології, але і для психології собаки. Особливо, коли її цуценят забирають від матері.
  5. Зовнішнє середовище. Оптимальний клімат та низький рівень екологічного забруднення також впливають на довголіття. Аляскінському маламуту дуже некомфортно в спекотній Мексиці. Як і чихуахуа на Алясці.
  6. Виховання. Досить неочевидний аспект, який може запобігти трагедії. Правильно вихований пес слухається свого господаря. Він не вибігає на дорогу, не ганяється за іншими тваринами на вулиці, а також не їсть різні відходи.

Тривалість життя собаки

Середня тривалість життя собаки дуже різна. Середнім показником для всіх порід вважається діапазон від 9 до 12 років. Але тут варто звернути увагу ще на деякі аспекти.

Основним фактором, який не був вказаний у списку вище, є особливості породи. Адже деякі собаки формувалися в природних умовах, тоді як до створення інших порід доклала зусиль людина.

Ще одним фактором, який не було загадано, є регулярне схрещування в межах однієї породи, що призводить до генетичного виснаження. Дуже часто це спричинене популярністю певної породи собак. Люди, що розводять цю породу, починають в’язки між кровними родичами. Після того представники породи починають страждати на досить характерні та яскраво виражені захворювання.

Також зверніть увагу на розмір улюбленця. Ньюфаундленди, які нагадують за зовнішнім виглядом ведмедя, не часто живуть понад 10 років. Це сильна та потужна тварина, від чого її організм знаходиться під постійним навантаженням. А ось тривалість життя чихуахуа іноді перевершує відмітку у 20 років.

Як продовжити життя собаки

Якщо ви хочете посприяти щасливому та тривалому життю власного домашнього улюбленця, потрібно звернути увагу саме на ті чинники довголіття, на які господар тварини має вплив. Звісно змінити генетичні особливості чи загальні ознаки породи вам не під силу. Але правильний догляд за собакою допоможе значно збільшити його тривалість життя. Для цього зверніть увагу на:

  1. Умови утримання. Господарі собак-довгожителів часто розповідають, що основним секретом у догляді за їхнім улюбленцем є регулярні прогулянки та активні ігри. Фізичне навантаження сприяє гарному настрою, а також дає змогу зміцнити організм та імунітет. Не забувайте про регулярну вакцинацію, яка захищає улюбленця від сказу та багатьох інших захворювань. Ще одним позитивним чинником стане регулярна профілактика проти паразитів: гельмінтів, кліщів, бліх тощо. Не залишайте улюбленця довго наодинці, собаки дуже компанійські тварини, на самоті вони можуть сильно страждати.
  2. Стерилізація. Якщо ви не плануєте в’язку, то стерилізація чи кастрація тварини стане оптимальним рішенням. Стерилізовані тварини часто живуть на кілька років довше, вони не такі агресивні, організм не зазнає сильного навантаження під час вагітності та пологів.
  3. Раціон собаки. Збалансоване харчування передбачає певний об’єм корисних мікроелементів, які потребує організм тварини для здорового функціонування. Деякі господарі надають перевагу натуральному корму. І він дійсно може бути кращим за найдешевші аналоги на ринку. Але розроблені спеціалістами та ветеринарами корми з хороших продуктів, наприклад, раціони від Purina, містять у складі оптимальний об’єм речовин саме для конкретної породи.

Комфортні умови для життя собаки

Умови життя собаки ‒ це дуже відносне поняття. Рівень активності, який буде оптимальним для сибірського хаскі, перенавантажить маленького мопса. Саме тому варто звертати увагу на особливості кожної окремої породи.

Харчування собаки потрібно змінювати та формувати на кожному етапі життя улюбленця. У віці цуценяти організм тварини тільки формується. Саме тому він потребує максимально поживної їжі з великим об’ємом білків та вуглеводів, які допоможуть тварині вирости сильною та здоровою.

У зрілому віці такий підхід може зіграти злий жарт. Собака може набрати зайву вагу та почати страждати від ожиріння. Саме тому в зрілому та старшому віці раціон формується інакшим чином. Варто зазначити, що стерилізовані собаки стають схильними до ожиріння після операції. Це також стосується організму деяких порід, які за малоактивного образу життя швидко набирають зайву вагу.

Як зазначалося, варто звернути окрему увагу на активність собак. Для маленького цуценяти вистачить щоденних прогулянок. А ось, наприклад, дорослий ротвейлер потребує регулярних прогулянок. Активність собаки цієї породи має знаходитися на високому рівні, в іншому випадку вона швидко набере кілька зайвих кілограмів.

Поради для власників собак

Догляд за собакою ‒ це досить складний процес. Тому основна порада для тих людей, які готові завести песика, але не можуть приділяти йому достатньо часу, ‒ не заводьте.

Довголіття собак сильно залежить від настрою та правильного ставлення до тварини від власника. Якщо у вашому домі собака, як частина сім’ї, то можете не сумніватися, що сумний настрій ніяк не вплине на тривалість його життя. У разі правильної активності, своєчасному лікуванні та збалансованому харчуванні ваш улюбленець зможе радувати членів сім’ї своєю компанією багато років. А щоб попередити та своєчасно відреагувати на індивідуальні проблеми зі здоров'ям тварини, не забувайте декілька разів на рік обстежувати її у ветеринара.