Ваш улюбленець - наше натхнення.
Ваша кішка і зневоднення
Білий кіт на столі ветеринара

Кашель у кота: причини та лікування

Читати 7 хв

Коти дуже рідко кашляють, тому при перших ознаках регулярного кашлю відповідальний господар має вчинити всі необхідні дії, що дозволять визначити причину такої неприємності. Варто зазначити, що кашель не виникає сам собою, практично завжди це ознака якоїсь іншої хвороби.

Чому виникає кашель у кота

Як і у людей, кашель ‒ це рефлекторна реакція організму, яка дозволяє прибрати з дихальних шляхів частинки, що викликають подразнення. Через кашель м’язи дихальних шляхів рефлекторно напружуються, потім відбувається різкий видих через рот, що прибирає гній, слиз, шерсть, волосся та інші подібні речовини.

Як бачите, кіт кашляє, коли у дихальні шляхи потрапляють різноманітні речовини. Тому поодинокий випадок кашлю не завжди свідчить про наявність патології. Але при регулярному повторенні процесу слід віднести тварину до ветеринара.

Якщо вас цікавить, чому кішка кашляє, то причин такої рефлекторної реакції може бути декілька:

 1. Алергічна реакція. Астма є досить поширеною хворобою для наших чотирилапих друзів. Тому хронічний кашель може бути спричинений наявністю великого об’єму пилу у квартирі, або пилку якоїсь квітки. Щоби з точністю визначити причину алергічної реакції, потрібно проконсультуватися з ветеринаром та зробити необхідні аналізи.
 2. У дихальні шляхи тварини потрапив сторонній предмет. Не секрет, що коти полюбляють гратися з різними невеликими предметами, не тільки перекочувати їх лапами, але й гризти. Саме тому виникають ситуації, коли домашній улюбленець ковтає невелику іграшку, кістку з м’яса або риби, спійманого жука тощо. Досить очевидною реакцією організму тварини є викашлювання такого предмету назад. Але коту не завжди це вдається, тому потрібно швидко звернутися за допомогою до спеціаліста.
 3. Реакція на незвичні речовини. Кашель можуть викликати сигаретний дим, випари від їдких речовин, запах підпаленого пластику або хмара борошна чи чорного перцю, яка випадково потрапила у ніс. Зазвичай це нешкідливі причини, які не спричиняють великого впливу на тварину, якщо вони не повторюються регулярно.
 4. Симптоми хвороби. Регулярне повторення кашлю може бути спричинене серйозною хворобою. Це не тільки астма, але й респіраторні хвороби або патології, що стосуються кардіології чи онкології.
 5. Наслідки травмування. Якщо кіт впав з великої висоти або побився з іншою твариною, то кашель може бути наслідком таких ушкоджень. У такому випадку тварина багато кашляє та чхає, а також має поганий апетит. У цьому разі лікується не симптом, а саме ушкодження.

У такому випадку потрібно вичісувати улюбленця, а також давати засоби та корм проти утворення грудочок.

Як проявляється кашель

Прояв подібного симптому цілком і повністю залежить від його причини. Якщо кішка кашляє через респіраторне захворювання, то також проявлятиметься низка інших симптомів:

 • чхання;
 • хрипіння;
 • підвищення температури;
 • поява гною біля очей;
 • у котів є свої штами грипу, які призводять як до дзвінкого, так і до глухого кашлю. Від характеру перебігу хвороби також залежить наявність мокротиння.

Якщо кашель у кота спричинений бронхіальною астмою, то разом із цим симптомом тварина почне задихатися та хрипіти. Складність астми проявляється у тому, що цю хворобу не завжди можна вилікувати. Патологія часто спричиняється генетичною схильністю або реакцією на якісь конкретні мікроскопічні частинки. У такому випадку тварину краще ізолювати від них.

Також подібний симптом часто проявляється при наявності захворювань серця. Через те, що клапани м’язу не виконують свої функції належним чином, об’єм серця збільшується. Воно починає тиснути на легені та трахею, що і призводить до появи кашлю.

Однією з найнебезпечніших причин кашлю є наявність паразитів ‒ гельмінтів. Рано чи пізно глисти з’являються у кожної домашньої тварини, тому потрібно регулярно їх обробляти.

Види кашлю у котів

Якщо кіт кашляє і хрипить, доволі важливо виокремити вид кашлю. Саме це допоможе ветеринару визначити, на що саме захворів улюбленець. Існує декілька основних параметрів, за якими класифікується кашель. До них належать:

 • тривалість;
 • характер виділень;
 • гучність;
 • інтенсивність;
 • час доби;
 • сезонність.

У залежності від тривалості кашель поділяється на одноразовий, гострий або хронічний. Одноразовий кашель часто спричиняється якоюсь невеликою частинкою у дихальних шляхах. Гострий триває кілька днів, але відрізняється високою інтенсивністю. А ось під час хронічного кіт кашляє і чхає протягом місяців.

Також кашель ділиться за наявністю виділень. Він може бути сухим або з мокротинням.

Якщо говорити про гучність, то кашель буває приглушеним, слабким або дзвінким. Приглушений кашель не завжди свідчить про те, що причина симптому не важлива. Можливо організму тварини недостатньо сил для того, щоб кашляти сильно.

За інтенсивністю кашель буває легким, або тим, що відбувається з надривом. Якщо тварина кашляє дуже інтенсивно, це може призвести до появи блювотиння.

Часто тварини кашляють у залежності від того, який наразі час доби або пора року (сезонність). У такому випадку кашель буває нічним, денним, вранішнім, зимовим чи літнім. Усі ці деталі дуже важливі для ветеринара. Вони дозволяють зрозуміти причину симптому та прийняти необхідні дії.

Діагностика кашлю

Процес діагностики ставить собі за мету визначити причину кашлю. Саме тому господарю потрібно ретельно перевірити вищевказану інформацію та запам’ятати, чим сам відрізняється кашель його улюбленця.

Для початку ветеринар збирає анамнез. Цей процес передбачає низку запитань, які дозволяють зменшити коло можливих хвороб.

Також для визначення причини проводять такі лабораторні аналізи:

 • загальний аналіз крові;
 • серологічне дослідження:
 • аналіз сечі;
 • рентген грудної клітини;
 • кардіограму (електрокардіограму);
 • ендоскопію дихальних шляхів;
 • біопсію;
 • копрограму (проводиться для того, щоб виявити наявність гельментів в організмі);
 • бактеріальний посів.

Подібні аналізи проводяться для того, щоб отримати повноцінну картину стану організму. Кардіограма перевіряє стан серцево-судинної системи. Дуже часто, коли у кота проблеми з серцем, він навіть не кашляє, а дуже сильно хрипить. Особливо помітно це у котів, які харчуються незбалансовано та мають проблеми з ожирінням.

Потрібно чітко зрозуміти, що кашель — не хвороба, щоб лікувати саме його, а симптом, який про щось свідчить. Саме тому господар має бути готовим до запитань про умови утримання та харчування.

Окрім звичайних аналізів також проводиться прослуховування бронхів та трахеї за допомогою стетофонендоскопа візуальний огляд респіраторних шляхів.

Діагностика ‒ це дуже важливий етап у лікуванні кота, який дозволяє виявити точну причину кашлю, та скласти всі необхідні лікувальні дії для одужання чотирилапого друга.

Як лікувати кашель у кішки

Якщо кіт кашляє, ні в якому разі не давайте тварині ліки, підібрані власноруч. Потрібно чітко розуміти, що без огляду у ветеринара та проведення додаткових аналізів визначити справжню причину кашлю неможливо. До того ж такі попередньо прийняті ліки можуть “змазати” результат аналізів. Вам доведеться чекати, поки препарат повністю виведеться з організму тварини, щоб заново провести діагностику. А це зайві гроші та дарма втрачений час.

Ще один принцип, якого потрібно дотримуватися при лікуванні домашнього улюбленця, ‒ не давайте тварині ліки для людей. Звісно, деякі фармацевти можуть запевняти, що ліки цілком безпечні для котів, однак результати клінічних досліджень, які це підтверджують, ви скоріш за все не знайдете.

Деякі препарати, які підходять для чотирилапого друга, дійсно продаються у звичайній аптеці, але купляти їх потрібно тільки після огляду та консультації у ветеринара.

Якщо вас цікавить, що робити, коли кіт кашляє, перш за все подзвоніть надійному ветеринару та запишіться на прийом. Перед відвідуванням спеціаліста ви можете полегшити тварині життя. Забезпечте домашнього улюбленця максимальним комфортом. Краще, щоб тварину не чіпали інші собаки та коти, які проживають у домі, а також діти. Подбайте про достатнє зволоження повітря у приміщенні, де відпочиває кіт. Якщо немає зволожувача, то взимку розкладіть вологий рушник на батарею, а влітку користуйтесь пульверизатором (тільки не пшикайте водою на кота).

Лікування кашлю у кота відбувається у залежності від наявності хвороби, через яку цей симптом і виник. Існує два типи лікувальних засобів, які найчастіше виписують ветеринари:

 • блокувальні засоби ‒ вони прибирають симптом, знімають кашель, щоб полегшити самопочуття тварини;
 • відхаркувальні засоби ‒ спричиняють появу мокротиння, разом з якою виводяться шкідливі мікроорганізми, але найчастіше такі ліки приймаються під час бронхіту.

Якщо в організмі тварини виявили гельмінтів, то кота обробляють спеціальними таблетками чи суспензією проти паразитів. Очищення організму відбувається у два етапи, оскільки через деякий час з яєць можуть вилупитися нові гельмінти.

Якщо проблема у серцево-судинній системі, лікар використовує спеціальні уколи, а також прописує таблетки, які зміцнюють серце та врегульовують його роботу.

Профілактичні засоби

Найкращий догляд за домашньою твариною ‒ це взагалі не допускати, щоб вона хворіла. Звісно, це виходить не завжди. Для початку подбайте про збалансоване харчування. Деякі коти мають алергічні реакції на окремі продукти харчування. У таких випадках зверніть увагу на спеціальні корми Purina серії Pro Plan, які підходять для котів з алергією.

Щоб не допустити появу гельмінтів в організмі, регулярно проводьте обробку спеціальними препаратами. Вони продаються у вигляді суспензії або таблетки. Потрібно розуміти, що гельмінти з часом заводяться у тварин не залежно від характеру їх утримання. Навіть повністю домашній кіт може страждати від цих паразитів. Також, якщо у домі кілька тварин, обробку проти глистів потрібно проводити у кожного чотирилапого друга. В іншому разі лікування не матиме дії. Обробка проти глистів має відбуватися один раз у 3 місяці.

Щодо респіраторних захворювань, то найкращим варіантом профілактики є спеціальні щеплення. Також слідкуйте за тим, щоб кішка не переохолоджувалась та отримувала всі необхідні корисні мікроелементи з продуктів харчування.

Безумовно, кашель ‒ це не вирок для вашого домашнього улюбленця. Але не потрібно ставитися до цього симптому легковажно. Можливо причина кашлю дійсно у звичайній застуді, яка пройшла б через кілька днів, але найкраще відвідати ветеринара для огляду, щоб точно впевнитися, що з твариною все гаразд. Якщо ж ні, то спеціаліст допоможе сформувати курс терапії, який знову зробить вашого пухнастика здоровим.