Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
ONE logo
Хвороби вух у собак
Собака лежить на червоному килимі

Як доглядати за шерстю собаки

Читати 7 хв
ONE logo
Purina ONE® Mini/Small

Правильний догляд за шерстю собак — це один із чинників, які формують здоров’я вашого улюбленця. Саме гігієні варто приділити особливу увагу. Це чудова профілактика великої кількості хвороб — від звичайної алергічної реакції, подразнень та появи паразитів, до дерматозів та інших хвороб шкіри.

Інструменти та види процедур по догляду за шерстю собаки

Існує низка інструментів, які використовуються власниками домашніх улюбленців для якісного догляду за їхньої шкірою. При цьому ефективність цих інструментів залежить від довжини, жорсткості, кучерявості шерсті тощо.

До основних видів інструментів варто віднести такі:

Гребінь для собак

Наразі виробники пропонують велике різноманіття гребнів. Вони бувають із широкими та вузькими зубчиками, двосторонніми та односторонніми або із зубчиками, які обертаються.

Пуходерка

Цей інструмент виглядає як щітка з довгими та тонкими металевими зубчиками. Він дозволяє вичісувати підшерстя, яке вже відмерло. Ідеально підходить для тварин із шерстю середньої довжини. Купляти варто якісну пуходерку, особливу увагу звертайте на кінчики зубчиків. Вони мають закінчуватися спеціальними «крапельками», які унеможливлюють ушкодження ніжної шкіри домашнього улюбленця. Інструмент низької якості не тільки не зможе прослужити тривалий термін, його зубчики можуть травмувати тварину. А це зазвичай стає поширеною причиною цілої низки хвороб.

Фурмінатор

Цей спеціальний інструмент дозволяє прибрати шерстинки які вже давно випали, але зберігаються в підшерсті. Інструмент не можна використовувати, якщо шкіра тварини пошкоджена. Також перед використанням фурмінатора попередньо потрібно обробити шерсть пуходеркою або гребінцем.

Ковтуноріз

Зістригання ковтунів — це доволі важлива процедура, яка дає змогу прибрати заплутану та відпалу шерсть. При виборі інструменту потрібно звернути увагу на відстань між зубчиками, а також їхню довжину. На ринку зараз існують моделі ковтунорізів для середньошерстих та довгошерстих порід, тому перед купівлею потрібно проконсультуватися зі спеціалістом, щоб підібрати ідеальний інструмент для свого улюбленця.

Класична щітка та щітка-рукавичка

Це чудові інструменти, які підходять для догляду за короткошерстими породами. Вичісування щіткою дуже приємне для собак, навіть тих, у яких шерсть середньої довжини. Часто подібні інструменти використовуються на вулиці, що полегшує прибирання волосків, які випали.

Ніж для тримінгу

Тримінг — це процедура видалення шерсті, яка полегшує догляд за твариною, оскільки видаляє густу шерсть та підшерстя. Особливо актуальною ця процедура є для тер’єрів та шнауцерів. Господарі не так часто займаються подібною процедурою самостійно. Тому ніж потрібно підбирати обережно, попередньо проконсультувавшись з спеціалістом.

Косметика для собачої шерсті

Наразі виробники продуктів для домашніх тварин пропонують величезний вибір косметичних засобів, які дозволяють якісно подбати про стан шерсті. Перед купівлею подібних товарів дуже важливо розібратися з їхніми особливостями: складом, рекомендаціями щодо використання тощо.

Зараз можна виділити такі види косметики для догляду за шерстю:

 • Шампуні для собак — використовуються для очищення шерсті та підшерстя від різноманітних забруднень. Можуть застосовуватися проти паразитів, бути відновлювальними та лікувальними.
 • Кондиціонери для собак — спеціальні засоби, які дають змогу зробити шерсть улюбленця м’якою та блискучою.
 • Лосьйони для собак — ще один засіб, який дає змогу покращити зовнішній стан шерсті. Дуже часто мають у складі спеціальні інгредієнти, насичують волоски корисними мікроелементами.

Іноді виробники самостійно розділяють косметику для собак на окремі серії. Тож такі засоби можуть бути:

 • лікувальними;
 • зволожувальними;
 • для насичення корисними речовинами;
 • пом’якшуючими;
 • для надання шерсті об’єму.

Догляд за довгою шерстю

Довгошерсті породи здаються дуже милими та красивими. Можна довго насолоджуватися їхнім бігом, коли шерсть гарно розлітається в різні сторони, однак такого результату потрібно досягнути. Собаки з довгою шерстю потребують особливого догляду, в іншому разі існує ризик появи ковтунів, паразитів та різноманітних хвороб.

Щоб якісно доглядати за довгою шерстю, господарям собак знадобиться цілий набір інструментів: пуходерка, щітка, гребінець із довгими та широкими зубчиками. Також потрібно

придбати ковтуноріз, бо шерсть у таких собак регулярно заплутується, тому її потрібно зрізати. Гребінець же потрібен для вичісування пуху та підшерстя.

Для того, щоб довга шерсть вашого улюбленця відрізнялася м’якістю та блискучістю, зверніть увагу на такі рекомендації:

 1. Регулярне розчісування є одним з основних факторів, який дає змогу підтримувати здоровий вигляд шерсті. Деякі породи потребують щоденного розчісування, але тут усе залежить від типу шерсті.
 2. Особливо ретельно розчісуйте місця, де шерсть найчастіше звалюється в ковтуни — під хвостом, за вухами чи під пахвами.
 3. Розчісування потрібно починати з голови та закінчувати хвостом. Таким чином собака буде відчувати менше дискомфорту під час процедури.
 4. Ковтуни на череві важко помітити. Якщо ви помітили їх уже після того, як шерсть сильно заплуталась, потрібно нанести на такі місця спеціальний спрей чи крем для зволоження шерсті собак.
 5. Довгу шерсть потрібно зістригати біля подушечок лап. Під час прогулянок туди забивається різноманітний бруд або камінчики, що потім може призвести до болючих відчуттів, або навіть глибоких ран при ходінні. Також між пальцями часто заплутуються ості від сухої трави, що також викликає дискомфорт та подразнення лап тварини
 6. Довгошерстих собак потрібно обов’язково сушити феном. Та цей процес має відбуватися дуже обережно. Найкращий варіант — це допомога іншої людини, яка буде тримати фен, поки ви розчісуватимете собаку. В іншому разі доведеться закріпити пристрій на якомусь штативі. Не наближайте фен надто близько до шерсті. Інакше вона почне куйовдитися, а вам доведеться її розплутувати.

Догляд за короткою та середньої довжини шерстю

Догляд за собаками із короткою шерстю значно простіший ніж за їх довгошерстими родичами. Таких домашніх улюбленців не потрібно часто вичісувати щіткою. Зазвичай процедуру потрібно виконувати приблизно раз на тиждень, а можливо і ще рідше. Коротка шерсть майже не сплутується в ковтуни. Тим паче такий різновид волосяного покрову дозволяє простіше контролювати стан епідермісу домашнього улюбленця.

Однак потрібно зазначити, що линяння відбувається частіше ніж у довгошерстих порід, адже цикл росту шерсті коротший. Оскільки короткі волоски не забезпечують належного захисту від зовнішнього середовища, шкіра в таких собак виділяє велику кількість жиру. Це не тільки додатковий рівень захисту, але і причина неприємного запаху, яку потрібно обов’язково враховувати.

Варто зазначити, що гігієнічна стрижка також потрібна для собак із короткою та середньою шерстю. Це процедура, яка дозволяє прибрати зайві волоски з морди, очей, рота та брів. Таким чином догляд за твариною значно спрощується, як і самопочуття улюбленця.

Під час догляду за середньошерстими та короткошерстими собаками потрібно дотримуватись таких рекомендацій:

 1. Використовуйте щітки з м’якими щетинками. Пуходерки не є обов’язковими для таких порід, оскільки ними набагато легше пошкодити шкіру.
 2. Ще одним чудовим інструментом є гумова щітка-рукавичка, яка дозволяє формувати шерсть та надавати їй блиску.
 3. Мити короткошерстих собак потрібно не частіше одного разу на тиждень. Однак деяких улюбленців можна не мити й 3 місяці. Усе залежить від регулярності прогулянок і забрудненості тварини.
 4. Коротку шерсть не обов’язково висушувати феном. У більшості випадків досить використання рушників та ватних тампонів. Однак використання фену також допускається, просто процедуру потрібно проводити дуже обережно, щоб не налякати тварину та не пошкодити ніжну шкіру.
 5. Після прогулянки в непогоду необов’язково відразу купати тварину. Бруд можна прибрати за допомогою жорсткої щітки з короткими щетинками.
 6. Шерсть тварини необхідно ретельно вичісувати за допомогою гребінця або пуходерки. Процес потрібно починати з голови та закінчувати хвостом. Особливу увагу приділяйте вухам, лапам, бокам та череву.

Взагалі ідеальна процедура вичісування передбачає почергове використання пуходерки, гребінця та щітки-рукавички. Таким чином можна не тільки позбутися відмерлого підшерстя, але й забезпечити гарний та здоровий вигляд шерсті.

Догляд за жорсткою шерстю

Насправді догляд за жорсткою шерстю в собак — це процес не дуже складний. Об’єм линьки в таких порід невеликий, а шерсть не має сильного запаху, оскільки шкіра не виділяє багато жиру. Процедура тримінгу необов’язкова або проводиться раз на кілька місяців. Шерсть можна також стригти або брити, але тоді вона стає м’якшою та починає збиватися в ковтуни.

Видалення заплутаної шерсті можна проводити регулярно з її відростанням або через деякий час, коли волосинки стали досить довгими. Насправді другий варіант є кращим, оскільки процедура тримінгу ніяк не впливає на самопочуття. Волоски, що відмерли, легко відходять, а шерсть відростає.

Не потрібно часто мити собак із жорсткою шерстю. Від цього щерстинки також стають м’якшими, тому догляд значно ускладнюється.

У таких собак потрібно розчісувати шерсть по всій довжині. Як і в інших випадках, починати процес також необхідно з голови та закінчувати хвостом. Для початку використовується пуходерка, а після гребінець і щітка.

Як доглядати за шерстю цуценят

Процедури догляду за шерстю мають починатися з доволі раннього віку. Чим раніше улюбленець звикне до купання, тримінгу або вичісування, тим менш стресово це буде у майбутньому. З розуміло, що кожна порода має своє особливі рекомендації, які стосуються догляду за шерстю. Але у випадку цуценят можна виділити деякі загальні принципи, які полегшують життя господарям домашніх тварин.

Вичісування шерсті цуценяти — це не просто корисна процедура, яка покращує стан волосяного покрову. Таким чином господар може перевіряти шкіру тварини на наявність пошкоджень або ознак хвороб, що дозволяє швидко реагувати та організувати необхідне лікування без серйозних наслідків.

Купати цуценя потрібно у залежності від того, наскільки воно брудниться під час прогулянок. Для довгошерстих порід ванні процедури є більш звичайною справою, ніж для короткошерстих. Сам процес купання доволі важливий, його необхідно провести правильно:

 1. Для початку дайте цуценяті змогу ознайомитися з ванною без води.
 2. Запустіть воду, попередньо відрегулювавши температуру води. Вона не має ошпарити тварину.
 3. Нанесіть шампунь для собак по всій довжині шерсті. Постарайтесь, щоб засіб не потрапив в очі або вуха.
 4. Ретельно промийте шерсть та перевірте її на відсутність шампуню.
 5. Під час процесу не забувайте заохочувати похвалою та смаколиками та заспокоювати цуценя.

Після купання потрібно висушити цуценя рушником та тримати його у теплому приміщенні.

Переоцінити догляд за шерстю тварини важко. Адже цей комплекс корисних процедур попереджує велику кількість захворювань і забезпечує вищий рівень комфорту для домашнього улюбленця. Правильний догляд сприяє гарному зовнішньому вигляду та формуванню міцного здоров’я собаки.