Ваш улюбленець - наше натхнення.
Pro Plan logo
cat sitting in a blue litter box in the bathroom

Запор у котів: причини та лікування

Читати 5 хв
Pro Plan logo
PRO PLAN®

Кожен господар кота хоче, щоб його улюбленець був здоровим і щасливим. Однак, така проблема, як запор, може час від часу турбувати наших пухнастих друзів.

Запор у котів може бути спричинений різними причинами, від неправильного харчування до медичних проблем, і може справити негативний вплив на їхнє здоров’я та комфорт.
Важливо розуміти, як розпізнати запор у вашого кота, що робити, якщо він виникає, і як його можна запобігти. Ця стаття допоможе вам отримати детальну інформацію про причини, симптоми, лікування та профілактику запору в котів, щоб ви могли допомогти своєму пухнастому другу почуватися краще й жити здоровим життям.

Причини виникнення запору в котів

Запор у кота може виникнути з різних причин, і розуміння цих причин може допомогти в профілактиці та лікуванні цієї проблеми. Давайте детальніше розглянемо деякі із цих причин:

 • Недостатній водний баланс. Коти, які їдять переважно сухі корми та не споживають достатньо води, часто страждають від запору. Недостатня волога в організмі спричиняє згущення калу й утруднює його проходження через кишківник.
 • Неправильне харчування. їжа з низьким вмістом волокон у раціоні кота також може спричинити запор. Волокна допомагають стимулювати роботу кишківника і сприяють регулярній дефекації.
 • Недостатня активність. Фізично недостатньо активні коти схильні до запору. Рухи стимулюють роботу кишківника, а бездіяльність може спричинити затримку калу.
 • Вік кота. Старші коти схильні до запору через загальне уповільнення обміну речовин і нездатність організму так ефективно працювати, як раніше.
 • Хвороби органів травлення. Запор може бути симптомом хвороби, такої як рак кишківника або поліпи, хвороби печінки, нирок або сечового міхура. У таких випадках запор — це лише один із симптомів, і потрібно негайне втручання лікарів.
 • Прийом деяких ліків. Деякі ліки можуть мати побічний ефект у вигляді запору. Якщо ваш кіт приймає будь-які ліки, і ви помічаєте в нього запор, обов’язково повідомте про це вашого ветеринара.

Важливо знати ці причини, щоб зрозуміти, які зміни в домашніх умовах можуть допомогти знизити ризик запору у вашого кота. Однак у всіх випадках, коли ви підозрюєте запор у свого улюбленця, вам треба звернутися до ветеринара для консультації.

Симптоми запору в котів

Розпізнавання симптомів запору в котів є ключовим аспектом своєчасного лікування і запобігання можливих ускладнень.
До основних симптомів запору в котів відносять:

 • Зміни в поведінці котика в туалеті. Коти із запором можуть надмірно напружуватися, спробувавши виконати дефекацію, і це може бути зрозумілим по позах та виразах мордочки. Можливо, ви помітите, що ваш кіт більше часу проводить у лотку, намагаючись сходити до туалету, або частіше ходить у лоток без реального результату.
 • Зміни в апетиті та поведінці. Коти із запором можуть відмовлятися від їжі або ж і зовсім втратити апетит. Вони можуть стати менш активними та більш апатичними, ніж зазвичай. Ви можете також помітити, що ваш кіт став більш сонливим і проводить більше часу відпочиваючи, ніж зазвичай.
 • Фізичні ознаки. Ваш кіт може мати великий, твердий або сухий живіт, який може бути болючим при дотику. Крім того, коти із запором можуть мати неприємний запах із рота, який є результатом накопичення токсинів в організмі, що не виводяться.
 • Несподіване блювання. Блювання може бути ще одним симптомом запору в котів. Якщо ваш кіт блює, особливо, якщо це поєднано з іншими симптомами запору, це може бути ознакою серйозного запору або іншої проблеми зі здоров’ям.
 • Зміни у вигляді калу. Якщо ваш кіт взагалі може виконати дефекацію, кал може бути дуже твердим, сухим або великих розмірів. В інших випадках кал може бути розмитим або містити кров, що є знаком подразнення або пошкодження прямої кишки.

Зауважте, що в котів, які страждають від хронічного запору, ці симптоми можуть бути менш очевидними та розвиваються поступово протягом довгого часу. Це суттєво ускладнює причину виявлення, тому радимо постійно спостерігати за вашим улюбленцем.

 

Що робити, коли в котика запор?

Пам’ятайте, важливо швидко реагувати на симптоми запору в кота, щоб запобігти потенційним ускладненням і підтримати його здоров’ям.
Якщо у вашого кота виникли симптоми запору, наступні кроки допоможуть вам надати правильну допомогу та зменшити ризик серйозних ускладнень:

Під час виявлення симптомів запору в кота, перше, що треба зробити, — це звернутися до ветеринара. Професійне обстеження допоможе встановити причину запору, оцінити стан здоров’я вашого кота і визначити найефективнішу стратегію лікування.

Ветеринар проведе діагностику (обстежить котика, врахує історію хвороби та можливо зробить рентген або УЗД, щоб виключити серйозніші проблеми, такі як тумори або блокади).

Лікування запору в кота залежить від причини та ступеня тяжкості. Це можуть бути зміна в харчуванні та призначення дієти, що включає їжу з великим вмістом волокон та води, фізичні вправи, ліки для стимуляції руху кишківника, а у важких випадках — можливо, ветеринар вирішить провести процедуру очищення кишківника.

Ви можете допомогти своєму коту під час відновлювального періоду, забезпечивши йому комфортні умови. Забезпечте доступ до свіжої води, щоб запобігти дегідратації. Крім того, спонукайте свою кішку до помірної фізичної активності, що сприяє роботі кишківника.

Після лікування важливо слідкувати за станом вашого котика, щоб переконатися, що симптоми запору не повернулися. Якщо ви помічаєте будь-які зміни або симптоми не зникли, знову зверніться до ветеринара.

Профілактика запору в котиків

Попередження запору в котів важливо для підтримки їх загального здоров’я та благополуччя. Дотримуючись декількох простих правил, ви можете допомогти своєму коту уникнути цієї проблеми:

 • Збалансоване харчування. Вашому коту потрібні різні поживні речовини для здорового життя, включаючи достатню кількість волокон. Волокна допомагають стимулювати роботу кишківника та сприяють регулярній дефекації. Переконайтесь, що раціон вашого кота багатий на волокна й містить сухі та вологі корми.
 • Достатній водний баланс. Забезпечте своєму коту постійний доступ до свіжої та чистої води. Це допоможе пом’якшити кал і полегшити проходження в кишківнику.
 • Фізична активність. Регулярна фізична активність сприяє здоровому травленню та запобіганню запору. Вона стимулює кишківник та допомагає просуванню калу. Бавтеся зі своїм котиком, стимулюйте його до бігу, стрибків та інших активностей.
 • Регулярні візити до ветеринара. Регулярні обстеження у ветеринара важливі для раннього виявлення будь-яких проблем зі здоров’ям, включаючи запор. Ваш ветеринар може рекомендувати зміни в дієті або режимі активності, якщо це необхідно для профілактики запору.
 • Відслідковування змін у поведінці. Будьте уважні до будь-яких змін у поведінці або звичках вашого кота, які можуть вказувати на проблеми з травленням. Якщо ви помічаєте, що ваш кіт частіше відвідує лоток, або кал став твердим або сухим, це може бути знаком початкового запору.

Запор у кота — це проблема, яку не треба ігнорувати. Якщо ви помітили будь-які зміни в поведінці або стані улюбленця, негайно зверніться до ветеринара. Здоров’я вашого пухнастика — це ваш пріоритет!
.