Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
Purina Club Junior logo
маленьке кошеня вилазить з-під ліжка

Соціалізація кошенят: навчіть свого кота основним життєвим навичкам

Читати 7 хв

Кошеня, яке робить перші кроки у світ, має багато чого навчитися. Це основи соціалізації кошеняти.

Світ — це таке велике місце для кошеняти, яке тільки починає розуміти, як йому приладнатися у цьому світі. Початок життя кошеняти галасливий, насичений і повний нових вражень. Скрізь люди, навкруги інші кошенята, старші коти, великі й малі предмети, а також усілякі приголомшливі дивні звуки та запахи.

Потрібен час, аби зрозуміти, що вони означають, і саме для цього призначено період, відомий як соціалізація кошенят. Усе це може бути приголомшливим, коли ви отримуєте нове кошеня, оскільки воно приходить у ваш будинок, де все для нього нове. Дізнайтеся, як перетворити свій сором’язливий клубочок шерсті на впевненого і щасливого дорослого кота та допомогти кошеняті швидко засвоїти перші уроки життя.

 

Що таке соціалізація кошенят?

Соціалізація кошенят – це період часу на ранньому етапі життя кішки, коли вони починають вивчати, що є безпечним у їхньому середовищі, знайомлячись з різними враженнями, людьми, домашніми тваринами та навіть звуками. Для соціалізації кошеняти з самого початку вирішальне значення має знайомство з новими речами, але переконайтеся, що ви не переповнюєте невеликий пучечок радості більшою кількістю інформації, ніж воно може засвоїти.

 

Коли слід соціалізувати кошеня?

Хоча точні строки соціалізації кошенят все ще обговорюються серед фахівців, перші 8-10 тижнів зазвичай вважаються ключовими для процесу соціалізації. Кошенята схожі на губку для нової інформації, особливо в перші дні життя, а це означає, що ніколи не буде найкращого часу, щоб показати кошеняті життя загалом і сімейні стосунки зокрема.

Цілком можливо, що до того моменту, як ви зустрінете своє нове кошеня, період соціалізації вже давно минув. Тоді це трапилось в будинку заводчика або в центрі порятунку, де вони дізнаються (чи ні) перші відомості про людей і про те, яку роль вони відіграють у житті котів.

Але це не означає, що коти дізналися все необхідне про навколишній світ. Важливо порадитися із заводчиком, чи є щось особливе, на чому вам потрібно зосередитися. Зрештою, якщо ваше нове кошеня не може не ховатися в укриття щоразу, коли лунає будильник, ви хочете знати про це завчасно, щоб ви могли продовжувати соціалізацію кошеняти вдома.

Хоча перші тижні є важливими, не забувайте, що ваше кошеня, ймовірно, матиме справу з новими речами ще довго після свого першого дня народження. Соціалізація котів не припиняється після 10-тижневого терміну, особливо коли приходить час переїжджати у ваш дім.

 

Найкращі поради, як соціалізувати своє кошеня

Швидше за все, коли ви вперше приймете кошеня у свій дім, ви помітите, що воно вступає у своє нове життя дещо неохоче. Воно може бути трохи сором’язливими або навіть виглядати наляканим від уваги, яку йому приділяють. Вашим першим інстинктом буде підняти клубочок шерсті та втішити, але насправді такі дії можуть погіршити ситуацію, оскільки це може посилити його паніку. Ось кілька корисних порад щодо соціалізації вашого кошеняти з найменшими труднощами для всіх учасників.

Нехай усі будуть спокійні

Коли кошеня відпочине і почуватиметься впевнено у своїй кімнаті, настав час познайомитися з новою людською родиною. Очевидно, що це дуже хвилюючий момент, але постарайтеся, щоб усі були спокійні. Перш ніж родина познайомиться з новим кошеням, всі повинні спокійно сісти на підлогу і узгодити одне правило - торкатися кошеняти лише тоді, коли воно підійде до вас.

Забороняється хапати

Діти не повинні хапати чи сперечатися, інакше це налякає вашого вихованця. Якщо кошеня намагається сховатися, спокусіть його іграшкою або ласощами, щоб заохотити його бути товариським, але ніколи не хапайте і не змушуйте.

Слідкуйте за дітьми

Якщо вам здається, що ви в захваті від свого нового кошеняти, уявіть собі, як почуваються діти! Знайомство з дітьми – це великий крок для соціалізації кошеняти. Щоб дружба почалась правильно, навчіть маленьких дітей, як правильно брати й тримати кошеня, а також ніжно його гладити.

Малюки часто «ляскають», а не «гладять», що може бути незручно або навіть боляче для маленьких кошенят. Навчіть їх, де гладити кошеня - по маківці і по спині. Хоча животики кошенят непереборно спокусливі, коли воно катається та грається, більшість із них досить чутливі до цієї області та можуть вкусити або подряпати дитину. І нагадайте дітям залишити хвіст кошеняти в спокої – і ніколи не тягнути за нього.

Запропонуйте трохи усамітнення

Хоча спокусливо спостерігати за прекрасним кошеням, яке спить, йому потрібне усамітнення. 
Переконайтеся, що у них є власне маленьке ліжко, приховане в тихому місці. Вони можуть навіть самі вибрати це місце. Переконайтеся, що їх залишають наодинці, коли вони їдять, ходять в туалет або сплять, і тримайте їх лоток подалі від дітей. Ви точно не хочете, щоб ваші діти гралися з тим, що вони знайдуть у ньому!

Мийте руки після поводження з кошеням і особливо після очищення лотка для туалету, і заохочуйте своїх малюків робити те саме.

Знайомство кошеняти з іншими домашніми тваринами

Соціалізація кошеняти також означає, що новому кошеняті буде комфортно в оточенні інших чотирилапих домашніх товаришів або гостей. Секрет знайомства вашого нового кошеняти з іншими домашніми тваринами в домі полягає в терпінні. Ніколи не ставте їх у положення, де вони можуть битися з іншими вашими домашніми тваринами.

Кішки та собаки часто навчаються любити один одного або принаймні жити разом без проблем, але це не можна сказати про всіх домашніх тварин. Завжди тримайте домашніх тварин, таких як кролики, морські свинки, миші, птахи та рептилії, подалі від свого кошеняти, оскільки мисливський кіт може сприймати їх як здобич.

Тварини впізнають один одного частково по запаху. Тому, знайомлячи кошеня з собакою чи котом, спробуйте змішати їхні запахи. Погладьте одну кішку, потім іншу, щоб запах передався, також поміняйте їхні підстилки. Таким чином вони почнуть асоціювати приємні речі (комфортний сон і обійми) із запахом іншої тварини.

Використовуйте спрей з феромонами

Ще одна таємниця для вдалого початку соціалізації кошенят – використання спреїв із синтетичними феромонами. Ці запахи повідомлять кошеняті, що територія безпечна, і допоможуть йому почуватися розслаблено і спокійно. Якщо ви використовуєте розпилювачі, достатньо розмістити один або два на весь будинок.

Встановіть розпорядок дня

Щойно ваше кошеня стало впевненим, воно незабаром буде бігати по дому. Слідкуйте, куди ступаєте, кошеня може з'явитися раптово з нізвідки!

Кошеня буде захоплене іграми, але йому все одно потрібно подрімати, тож виділіть гарне тихе місце, де воно зможе згорнутися клубочком у спокої.

Це допоможе кошеняті призвичаїтися, якщо ви зможете дотримуватися розпорядку дня, зокрема годування, ігор і пестощів.

Якщо ви дотримувалися порад щодо соціалізації кошеняти, але все ще маєте проблеми з інтеграцією кошеняти у свій дім, поговоріть зі своїм ветеринаром. Вони можуть порекомендувати котячого біхевіориста.