Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
Розуміння психології кота
Кішка нюхає іграшки в червоній сумці.

Коти і котяча м'ята

Читати 5 хв

Побризкайте трохи котячої м’яти поруч із кошеням, і ви помітите раптову зміну в поведінці. Дізнайтеся чому далі.

Здається, котячу м’яту обожнюють у всьому котячому королівстві, і великі, і малі коти захоплюються цією рослиною. Але що робить котяча м’ята з котами? Чи впливає це на нас, людей? І безпечно це чи ні? Нижче ми розгадуємо всі таємниці котячої м’яти.

 

Що таке котяча м'ята?

Котяча м'ята (або, як її офіційно називають Nepeta cataria) – це трава з родини м'яти. Колись вона росла у деяких регіонах Азії та Європи, потім поширилась в більшості куточків світу. Ви могли помітити, що ця трава росте біля сільських доріг або навіть як посухостійка добавка в садах людей.

 

Що робить котяча м’ята з котами?

Підпустіть свого кота до цієї рослини, і ви побачите реакцію чистої радості. Коли ваша кішка почне облизувати й тертися об неї, ви помітите, що її реакція перетворюється на щось дике та дивне. У нападі гіперактивності кішка може потягуватися, пускати слину або стрибати. Інші коти будуть дико бігати по кімнаті. Також були помічені більш лагідні або заспокійливі реакції – це залежить від окремого кота.

Вплив котячої м’яти є тимчасовим і зазвичай зникає протягом півгодини, оскільки незабаром ваша кішка стає несприйнятливою до цього впливу. Також часто коти сидять спокійно після ейфорії, доки наслідки не пройдуть повністю.

Як діє котяча м'ята?

Такі дивні реакції у кішок викликає органічна сполука непеталактон, яка міститься у котячій м’яті. Коли непеталактон потрапляє в ніс кота, він зв’язується з нюховими клітинами, які посилають свій сигнал у мозок.

Ніхто до кінця не розуміє, чому це викликає дивні ефекти у кішок, але деякі вчені вважають, що мозок сприймає їх як котячі феромони, що спричиняє таку дивну поведінку.

Непеталактон зберігається в маленьких мікроскопічних цибулинах, які покривають листя, стебла та стручки рослини. Він вивільняється, коли рослину подрібнюють, жують або коли ваша кішка треться об неї.

 

Чому деякі коти не реагують на котячу м'яту?

Вплив котячої м’яти на кішок може бути різним, і деякі коти, здається, мають імунітет до заклинань рослини. Дослідники підрахували, що близько 30% кішок не мають жодної реакції на котячу м’яту. Експерти вважають, що це генетично успадкована риса, яка передається від батьків, що означає, що в деяких випадках ген, відповідальний за «реакцію котячої м’яти», або відсутній, або вимкнений. Дослідники також помітили, що як кошенята, так і літні кішки менш схильні піддаватися впливу м'яти.

Однак це стосується не лише домашніх котів – великі коти, такі як леви та тигри, також можуть реагувати на котячу м’яту!

 

Як давати коту котячу м’яту

Котячу м’яту можна ефективно використовувати, щоб спонукати кота до гарної поведінки. Якщо вашій кімнатній кішці потрібні додаткові вправи, ви можете зробити час гри ще більш захоплюючим, підклавши трохи котячої м’яти в їхні улюблені іграшки.

Котяча м’ята також може бути чудовим заохоченням вашої кішки взаємодіяти з певними іграшками. Якщо ви хочете використовувати кігтеточку, щоб точити кігті вашої кішки та тримати їх подалі від меблів, ви можете натерти трохи котячої м’яти на кігтеточку або посипати на її основу.

Якщо ваша кішка виявляє седативну реакцію (на відміну від гіперактивної реакції) на рослину, ви також можете використовувати котячу м’яту для котів, які знервовані подорожами в автомобілі. Насипте котячу м’яту в переноску, щоб допомогти кішці пережити подорож без стресу.

 

Чи небезпечна котяча м'ята для мого кота?

Немає доказів того, що котяча м’ята може бути шкідливою для вашого дорогого кота. Експерти вважають, що передозування малоймовірне, оскільки коти досить добре вміють обмежувати споживання. Помічено, що тривале застосування котячої м'яти знижує її ефективність, тому використовувати м’яту для кішок краще тільки в разі необхідності.

 

Чи реагують люди на котячу м’яту?

Коти люблять котячу м’яту, а як щодо нас? Чи це впливає на нас подібним чином? Хоча ми не відчуваємо такої ейфорії, як наші коти, люди інколи використовують м'яту як альтернативні ліки. Webmd.com перераховує низку застосувань, від полегшення безсоння та мігрені до зменшення симптомів набряку та артриту при нанесенні на шкіру. Котячу м’яту також можна використовувати як засіб від комарів.