Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
Коти і котяча м'ята
маленьке кошеня лежить на білому ліжку

Як виявити та лікувати тривожність кота

Читати 5 хв

Кішки, які страждають від розлуки, можуть бути великою проблемою для власників домашніх тварин. Прочитайте нашу статтю і дізнайтеся, як краще допомогти своєму улюбленцю. 

Тварини можуть боятися багато чого: гучних звуків, феєрверків і навіть ванни! Але коли мова заходить про котів, ми не часто чуємо про проблеми з тривогою. Проте хвилювання котів може бути великою проблемою для багатьох власників, навіть якщо вони не знають, що насправді відбувається. Як і у людей, занепокоєння у котів може проявлятися різними способами, і його не завжди так легко визначити, як звичайну хворобу – не існує аналізу крові на котячу занепокоєність! Читайте далі, щоб дізнатися більше про те, що викликає у котів тривожність, і про деякі методи їх заспокоєння.

 

Чи можуть коти тривожитися?

Коти, як і всі тварини, можуть страждати від тривоги. Хоча коти не можуть виразити почуття словами, вони покажуть, що страждають від тривоги, через різні ознаки та симптоми, а часто й через розвиток деструктивної поведінки.

Багато ознак тривожності кота можна витлумачити просто як погану поведінку, тому важливо спробувати помітити, коли саме ваш вихованець починає проявляти ознаки проблеми. Розвиток тривоги у кішок часто буває викликаний дуже конкретними подіями, предметами або змінами в розпорядку чи навколишньому середовищі. Можливість точно визначити момент, коли почалися проблеми, дійсно допоможе під час пошуку найкращої техніки заспокоєння кота.

Ознаки тривожності кота

Занепокоєння часто спричиняє розвиток деструктивної поведінки, якої ваша кішка, можливо, не виявляла раніше: це може включати дряпання меблів і хапання кігтями за штори. Подібним чином компульсивна поведінка може стати проблемою для котів, які страждають від тривоги.

Компульсивна поведінка – це поведінка, яка повторюється знову і знову. Така поведінка може досягти стадії, коли ваш вихованець завдасть собі або чомусь у своєму оточенні ненавмисної шкоди; наприклад повторюваний грумінг до такої міри, що утворюються залисини.

Інші ознаки та симптоми котячої тривоги можуть включати:

  • Відмова від використання лотка
  • Зміна настрою
  • Ховання
  • Агресія
  • Надмірне нявкання
  • Зміна апетиту або ваги
  • Слідування за людьми по дому
  • Підвищена млявість
  • Блювання


Що викликає занепокоєння котів?

Багато різних чинників можуть викликати занепокоєння кота. Ці чинники часто схожі на речі, які викликають у людей відчуття тривоги, наприклад великі зміни в укладі життя чи в оточенні. Такі події, як переїзд в інший дім або знайомство з новою людиною в родині, можуть викликати у котів почуття тривоги.

Так само багато представників сімейства котячих можуть занепокоїтися, коли спрацьовує історична травма. Якщо ви взяли свого кота з притулку, постарайтеся дізнатися якомога більше про його походження та попередній догляд. Це допоможе вам уникнути того, щоб ваш домашній улюбленець потрапляв у ситуації, які могли б змусити його повернутися до травматичного спогаду та спровокувати його тривогу. Кішки, яких протягом життя багато разів брали у різні доми, більш схильні до тривоги. Існує також зв’язок між кошенятами, які не були соціалізовані в молодому віці, і підвищеною ймовірністю розвитку тривоги.

Зважте на те, що будь-які зміни в розпорядку дня чи навколишньому середовищі вашого вихованця можуть викликати у кота занепокоєння: це не завжди має бути щось настільки драматичне, як переїзд із котом у новий дім! Якщо ви починаєте нову роботу і раптово виходите з дому в інший час, цього може бути достатньо, щоб збентежити вашу кішку та викликати тривогу від розлуки.

Тривожність кота через розлуку

Занепокоєння котів через розлуку особливо поширене серед тварин, яких неодноразово брали у різні доми, або які зазнали жорстокого поводження в минулому. Однак тривога такого типу може розвинутися у будь-якої тварини незалежно від її походження. 

Це помітно, якщо кішка демонструє ознаки та симптоми тривожності, зокрема, коли вона розлучена зі своїм господарем або іншою твариною, з якою вона близька.

Кішки, які страждають від розлуки, настирливо ходитимуть за своїми господарями між кімнатами та вимагатимуть постійної уваги. Вони почнуть розпізнавати ознаки, коли ви збираєтеся виходити з дому, і поводитимуться пригнічено: ховатимуться, ображатимуться або голосно висловлюватимуть своє невдоволення. Коли кішки одні в будинку, вони можуть проявляти деструктивну поведінку, до якої вони зазвичай не схильні, наприклад не використовувати лоток або відмовлятися від їжі.

 

Як впоратися з котячою тривогою та тривогою від розлуки

Ознаки та симптоми котячої тривожності часто можуть маскувати інші хвороби, тому завжди відвідуйте ветеринара, щоб переконатися, що немає основних захворювань. Якщо вони були виключені, ветеринар може діагностувати у вашого вихованця тривожність, і в цьому випадку він може призначити ліки або порадити певні методи заспокоєння кота.

Виявлення причини тривожності кішки є найважливішим кроком у пошуку найкращого методу її заспокоєння. Часто проста зміна оточення чи розпорядку дня вашої кішки може бути ключем до заспокоєння її тривоги.

Для кішок, які страждають від розлуки, створення більш цікавого середовища може підтримувати психічну стимуляцію (і відволікати!) поки хазяїн поза домом. Котячі полиці та різноманітні іграшки допоможуть вашій кішці зайняти себе, коли вас немає вдома.

Є також спеціальні засоби для заспокоєння котів у різних формах, але не варто покладатися на них як на єдине рішення. Вони можуть використовуватися у формі спрею, розпилювача та змінного блока, і виділяють феромони, призначені для заспокоєння тварин, які імітують натуральні котячі феромони. Ці засоби можуть заспокоїти кота, але власники також повинні спробувати визначити першопричину тривоги, щоб знайти найкраще довгострокове рішення.