Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
пухнасте кошеня з блакитними очима лежить у ліжку

Історія кішок

Читати 5 хв

Якщо у вашому житті є кішка, можливо, ви задаєтеся питанням про її походження та звідки взялося ваше одомашнене кошеня. Дізнайтеся все про історію котів у цій статті.

Коти були членами нашої родини, скільки ми себе пам’ятаємо. Вони чудові компаньйони, і їхні кумедні манери постійно розважають нас, але чи багато ми насправді знаємо про історію котів? Для багатьох із нас походження наших котиків є повною таємницею, і дуже мало відомо про причини певної поведінки.

Щоб допомогти вам краще зрозуміти мініатюрного тигра у вас на колінах, ми пропонуємо цю статтю, яка розповідає вам усе: від походження кішок до того, чому вони володіють певними інстинктами.

Звідки взялися домашні коти?

Вважається, що всі сучасні види котів походять від одного предка – близькосхідної дикої кішки Felis Sylvestris. Дослідники в основному заснували цю теорію на подібних структурах скелета.

Однак з’явилося більше доказів походження кішок, коли дослідження, опубліковане в 2007 році, проаналізувало ДНК різних диких котів з різних регіонів і порівняло їх з домашніми котами. Вони виявили, що ДНК африканської дикої кішки співвідноситься як з чистокровними (так, навіть з елегантними регдолами чи сіамськими котами), так і безпородними кішками, що додає ваги теорії про спільного предка.

 

Коли вперше одомашнили кішок?

Коли справа доходить до історії кішок, досить важко точно визначити, коли вони були вперше одомашнені. Це значною мірою пов'язано з раніше згаданим фактом їх надзвичайно схожих скелетів.

Лише в 1983 році ми отримали перші натяки на одомашнення котів, коли на Кіпрі під час археологічних розкопок знайшли котячу щелепу, і вчені визначили, що одомашнення відбулося 8000 років тому. Дослідники вважали, що ця кішка, мабуть, була свійською, тому що єдиний шлях, яким вона могла потрапити на острів, був через корабель з людьми, і було майже неймовірно, що люди привезли з собою котів, які були абсолютно дикими.

Подальші дослідження 2004 року ще більше відсунули в минуле час одомашнення котів, оскільки, згідно зі Смітсонівським інститутом, був знайдений кіт, якого навмисно похованим разом з людиною, якій, як вважають, було 9500 років.

Відтоді у 2017 році в Левенському університеті було проведено ще одне дослідження. Це дослідження проаналізувало ДНК 200 кішок, знайдених в археологічних місцях на Близькому Сході, в Африці та Європі. Вік цих знахідок варіювався від 100 до 9000 років тому, а деякі припускають, що вік досягає 12 000 років.

Як стверджує Смітсонівський інститут,  деякі дослідники також вважають, що початковий процес одомашнення почався з найперших сільськогосподарських поселень близько 12 000 років тому на Близькому Сході. Історики припускають, що коли люди почали вирощувати зернові культури та використовувати зернові склади, це привернуло мишей і щурів, а з великою кількістю здобичі з’явилися і дикі коти. Цілком ймовірно, що люди визнали великі переваги боротьби зі шкідниками, тому вони дозволили цим котам залишитися, що згодом призвело до того, що коти жили в їхніх будинках і стали їхніми супутниками.

 

Домашні коти та дикі коти

Отже, тепер ви знаєте все про історію котів та їхнє дике коріння, настав час дослідити, як це вплинуло на характеристики та риси котів. Вас може здивувати, що навіть сьогодні ДНК вашого домашнього кота на 95% схожа на тигра, і вони успадкували багато інстинктів від своїх диких предків. Ось деякі з успадкованих інстинктів:

Тривалі періоди сну

Як домашні, так і дикі коти витрачають на сон від 16 до 20 годин на добу, тож обидва вони багато сплять!

Облігатні м'ясоїдні

Це, мабуть, одна з найменш дивних котячих рис, притаманних диким і домашнім котам. Вони обидва є м’ясоїдними тваринами, тобто їм потрібно мати трохи м’яса в своєму раціоні, щоб отримати всі необхідні поживні речовини.

Такі ж способи полювання

Мисливські інстинкти вашого маленького кота неймовірно схожі на інстинкти великого кота. Техніка засідки, коли вони підстерігають і кидаються на жертву, однакова для всіх великих котів. І вони навіть поділяють схожі моделі полювання, вибираючи в основному полювання в сутінках і на світанку.

Завжди доглянуті

Цікавою спільною характеристикою котів є той факт, що як дикі, так і домашні коти, як правило, витрачають 30-50% свого часу на догляд. Це важливо для полювання, оскільки це допомагає зберегти їхній запах нейтральним, щоб вони могли залишатися непоміченими обраною здобиччю.

Мічення території

Територіальна поведінка та потреба продемонструвати іншим, де знаходиться їхня територія, характерні для всіх котів. Ваш домашній кіт і дикі коти зазвичай роблять наступне: оббризкують, потирають обличчя (через численні пахучі залози на їхніх головах) і дряпають (через пахучі залози, розташовані в їхніх лапах).