Ваш улюбленець - наше натхнення.
крупним планом бенгальський кіт із зеленими очима

Розуміння психології кота

Читати 7 хв

Ваша кішка потребує не лише правильного харчування та фізичних вправ відповідно до її віку та стану тіла; емоційне підживлення та догляд за кішкою також є одними з найважливіших складових утримання щасливої кішки.

Емоційні потреби вашої кішки залежать від її особистості, віку та способу життя. Наприклад, якщо ваша кішка проводить більшу частину або весь свій час у приміщенні, вона може більше покладатися на вас, щоб забезпечити її емоційний добробут. Щоб утримувати таку розумну та емоційно складну домашню тварину щасливою, може знадобитися трохи зусиль і фантазії, особливо якщо ваша кішка не використовує свої природні інстинкти, щоб виживати самостійно на природі.

 

Коротка історія котів

Сучасні домашні коти походять від диких котів, яких почали використовувати люди у своїх інтересах через велику кількість мишей навколо кукурудзяних складів у ранніх цивілізаціях Близького Сходу та Північної Африки приблизно 4000 років тому. Сьогодні домашні коти частіше народжуються вдома, ніж у дикій природі, і все життя їх годують і люблять як частину нашої сім’ї – це дуже далеко від самотнього мисливського способу життя їхніх предків!

У всьому світі існує понад 50 порід племінних кішок, хоча, безумовно, найпоширенішими є звичайні безпородні коти з їх чудовою різноманітністю шерсті та кольорів.

Психологія котів

Коли ваша кішка щось робить (наприклад, полює), це, швидше за все, для задоволення якоїсь потреби. Три ключові «позитивні системи» (типи потреб) котячої психології:

  • Система пошуку винагороди (або просто «пошуку»)
  • Система догляду
  • Система гри

Кожна потреба спонукає вашу кішку до певної поведінки. Однак коли ваш кіт займається чимось на зразок полювання, він не просто задовольняє одну з цих потреб. Наприклад, полювання може бути «пошуком нагороди» (винагородою є миша, щоб з’їсти), а також «грою».

Інші емоційні системи вашого кота включають пристрасть, страх, паніку та лють, і всі ці системи є спільними для всіх видів ссавців, від мишей до мавп.

Коротше кажучи, як і ми, емоційні потреби вашої кішки різноманітні та потребують задоволення. Без можливості відчути ці потреби ваш кіт не навчився б так багато, не створив міцні зв’язки з вами та іншими людьми або повною мірою не насолоджувався життям. Ось чому важливо розуміти емоційні потреби вашого кота; і якщо вони задовольняються, ви побачите знаки щасливого кота!

 

Система пошуку винагороди

Коротко кажучи, «пошук винагороди» в психології кішок дає їм мотивацію шукати такі необхідні речі, як їжа та вода. Можна сказати, що це те, що тримає їх живими! Так само, як і ми, прагнення винагороди спонукає вашого кота шукати приємних відчуттів, таких як сидіння на сонячному місці та гра з людьми. Їм не потрібно робити нічого з цього, щоб вижити, але це, безперечно, є винагородою для них, оскільки викликає приємні відчуття.

Кішки еволюціонували, щоб полювати на їжу, але, звичайно, вашій кішці не потрібно цього робити зараз, оскільки ви годуєте її збалансованою за поживністю їжею. Однак мозок і емоційна система вашого кота все ще створені для полювання! Ось чому важливо, доглядаючи за своїм котом, дозволяти йому виявляти таку поведінку, щоб він не відчував зневіру.

Замість того, щоб справді полювати на гризунів (що вони все одно можуть робити), ваша кішка насолоджуватиметься іграми, які заохочують її переслідувати та кидатися. Рухомі іграшки, призначені, наприклад, для кішок, дозволять їм виконувати таку поведінку та задовольняти свої потреби. Ви зможете побачити поведінку вашого вихованця «спостереження-підкрадання-переслідування-хапання-кусання-вбивство» під час гри!

Спільна участь у цих іграх – це не просто приємний спосіб налагодити зв’язок із вашим вихованцем – це може допомогти запобігти типовим поведінковим проблемам. Все ще думаєте, як потішити свого кота та задовольнити таку поведінку? Стимулюйте свого кота кілька разів на день ганятися за іграшками на вудці та м’ячиками, також він може насолоджуватися підкраданням і переслідуванням інших дружніх котів або навіть домашнього собаки в грі!

Система догляду

«Система догляду» розвинулась у ссавців, щоб допомогти батькам прив’язати їх до потомства, так що батьки інстинктивно піклуються про своїх дітей і виховують їх набагато довше, ніж будь-яка інша тварина. Це добре для їхнього виживання, і все ще живе в котах донині.

Система догляду також надає ссавцям, включно з нами, можливість мати всілякі інші стосунки. Кішки еволюціонували, щоб зберегти дружню залежність, як у кошенят, навіть будучи дорослими. Це особливо вірно, коли кішки знаходяться вдома, коли їх обіймають і про них піклуються їхні власники, навіть якщо вони такі незалежні та впевнені мисливці на вулиці!

Деякі дорослі коти люблять компанію інших котів, а інші просто ігнорують їх. Деякі можуть навіть захищати свою власну територію від інших котів – кожен різний. Коти, які роблять це, природно, більш самотні, і вони абсолютно щасливі, поки у них є люблячий господар, як ви.

Секрет щасливого кота та підтримки хороших стосунків з ним полягає в тому, щоб не ганятися за ним, намагаючись показати свою прихильність; це може лише насторожити й віддалити його від вас. Натомість реагуйте на ознаки щасливого кота та вимоги вашого друга-кота щодо уваги та фізичного контакту, коли це можливо, забезпечуючи багато невимушених обіймів, ніжного догляду та погладжування.

 

Система гри

«Система гри» — це саме те, як воно звучить: котам потрібно грати, і при цьому тренуватися в речах, які їм знадобляться, щоб бути успішними, наприклад у полюванні! Це більше, ніж просто можливість для вашої кішки потренувати ключові навички з іншими кошенятами в їх посліді. Це ключова емоційна система, яка має вирішальне значення для самопочуття вашої кішки.

Коли молоді коти граються, вони особливо проявляють і практикують багато звичок, пов’язаних з пошуком винагороди, які спонукають їх досліджувати навколишнє середовище. Їм особливо подобаються ігри зі свого «мисливського» репертуару, наприклад підкрадання, переслідування, накидання та навіть кусання один одного! Не варто турбуватися про таку поведінку – це є ознакою щасливого кота.

Ваш кіт незабаром навчиться припиняти грубі ігри зі своїми братами і сестрами чи власниками та зосереджувати свою справжню хижу поведінку на іграшках. Тим не менш, обережне переслідування та напад одне на одного залишається ключовим фактором розвитку здорових соціальних стосунків між котами, особливо якщо в одній родині живе двоє чи більше котів.

Коли вони так грають, коти розслаблені і їм нічого не загрожує. Таким чином, ігрова система також дозволяє котам висловити потребу у зв’язку, яка виникає в системі догляду. Можна сказати, що «хто грає разом, той і залишається разом»!

Щоб продовжувати задовольняти свою кішку та підтримувати з нею стосунки, ви повинні продовжувати щодня протягом усього життя стимулювати таку ігрову поведінку, використовуючи різні котячі іграшки. Все, що можна рухати або «похитувати», — це велика розвага для вашого кота!

 

Залишатися щасливим

Як і всі ссавці, ваша кішка потребує задоволення, щоб відчувати себе щасливою, тому важливо, щоб її вроджена поведінка знаходила регулярний вихід. Годування, фізичний контакт, догляд та спільні ігри – це те, що ваша кішка любить робити з вами – і, на щастя, усе це є частиною задоволення від домашнього улюбленця та догляду за котом!