Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
Темно-коричнева кішка сидить на порозі

Вагітна кішка — Період вагітності і пологи у кішок

Читати 5 хв

Якщо ваша кішка вагітна, чудовою ідеєю було б заздалегідь підготуватися до процесу виношування і пологів.

Підготовка до пологів

Протягом останніх двох тижнів вагітності кішка повинна перебувати в повному спокої: постарайтеся донести до всіх членів своєї сім'ї, що потрібно поводитися з майбутньою мамою слід дуже дбайливо і акуратно. Обов'язково поговоріть про це з дітьми, адже через радісне хвилювання в очікуванні швидкої появи кошенят вони цілком можуть проявляти зайву увагу до вашої вихованки!

Намагайтеся забезпечити кішці абсолютний спокій, звівши до мінімуму її фізичну активність протягом останніх тижнів вагітності. Вітайте і заохочуйте її відпочинок і перебування на спеціально підготовленій для майбутнього материнства лежанці. Однак будьте готові до того, що навіть найзатишніше місце, яке ви з любов'ю приготували, може здатися їй менш комфортним, ніж, наприклад, кут за шафою. Просто надайте кішці можливість самій обрати, де їй зручніше народжувати кошенят, і не намагайтеся змусити її змінити обране нею місце. Про те, як можна зробити відповідну лежанку для майбутньої мами, ви можете прочитати тут.

Приготуйте все необхідне

Зазвичай пологи у кішок проходять спокійно і гладко, але, тим не менше, краще мати все необхідне під рукою на випадок виникнення тих чи інших ускладнень. Ще до пологів обов'язково запишіть номер телефону вашого ветеринарного лікаря, за яким він доступний в будь-який, навіть неробочий час.

Це вкрай важливо, так як у кішок пологи часто починаються вночі. Крім того, якщо виникнуть будь-які труднощі або ускладнення при пологах, то цілком ймовірно, що вам доведеться відвезти її до ветеринарного лікаря. Тому постарайтеся заздалегідь подбати про наявність необхідного транспортного засобу.

Якщо ви розумієте, що пологи вашої кішки наближаються, заздалегідь приготуйте наступні речі: чистий тазик з теплою водою, свіжі рушники або ганчірки, зубну нитку і одноразові рукавички, а також переносну клітку для кішок і контакти свого ветеринарного лікаря. Нехай все буде зібрано і готово - просто про всяк випадок!

Якщо вам знадобиться забрати кошенят від їх мами, пам'ятайте, що вони повинні постійно перебувати в теплі. Для цього ми рекомендуємо використовувати спеціальну міцну грілку, а не пластикову пляшку з гарячою водою, яку кошенята запросто можуть проколоти і навіть розірвати своїми гострими зубками і кігтиками.

Будьте насторожі в період виношування і пологів

Наближення пологів у кішок часом буває досить складно передбачити. З самого початку пологів майбутня мама може бути дуже голосиста і неспокійна - вона постійно бродитиме по будинку, ніби в пошуках чогось. Якщо ви не впевнені, почалися пологи у вашої кішки чи ні, обов'язково проконсультуйтеся з ветеринарним лікарем. Вкрай важливо уважно спостерігати за поведінкою вашої вихованки в останні тижні вагітності - це дозволить вам зрозуміти, коли і, найголовніше, де вона буде народжувати своїх діток. Кішки люблять спокій і самоту і в звичайному житті, а вже в такій ситуації, як пологи, вони їм просто необхідні. Проте, постарайтеся уважно стежити за тим, як протікають пологи, і будьте готові в будь-який момент прийти на допомогу вашій вихованці, якщо щось раптом піде не так. Дана рекомендація особливо важлива, якщо ваша кішка народжує вперше.

Стадії протікання пологів

У котячих пологах можна умовно виділити три стадії. Як тільки ви зрозуміли, що пологи почалися, постарайтеся не спускати з кішки очей - хай вона весь час буде в вашому полі зору. Не хвилюйтеся - зазвичай пологи у кішок проходять спокійно і гладко, однак постарайтеся все ж бути напоготові на випадок тих чи інших непередбачених ускладнень. У той же час пам'ятайте, що будь-яке втручання (за винятком випадків, коли воно дійсно необхідно) може істотно уповільнити процес пологів і потривожити породіллю, тому обмежтеся регулярними перевірками і не заважайте природному ходу речей. Не турбуйтеся даремно, але якщо у вас є які-небудь побоювання, краще все ж проконсультуватися з ветеринарним лікарем. Крім того, не робіть з пологів виставу - глядачів повинно бути якомога менше! Звичайно, члени вашої сім'ї відразу ж захочуть побачити новонароджених кошенят, але повірте, кішці така увага буде в тягар.

Допомога вашій кішці під час пологів

Як тільки кошеня з'являється на світ, мама допомагає йому звільнитися від плодового міхура (тонкої мембрани навколо кошеня) і акуратно його вилизує. Швидше за все, вам не доведеться втручатися в процес пологів кішки, але слід пам'ятати, що бувають ситуації, коли вашій вихованці необхідна допомога.

Якщо кішка не розкриває плодовий міхур, розкриває його в повному обсязі або ж не вилизує кошеняти, то вам потрібно втрутитися і взяти турботу про новонародженого на себе. Акуратно розірвіть плодовий міхур за допомогою рушники (не допускається використання в цих цілях гострі предмети!) - так, щоб кошеня могло дихати. Обережно очистіть рот і носик кошеня, після чого швидко протріть його чистою ганчіркою або рушником проти зростання вовни. Для цього цілком підійде серветка з махрової тканини. Заключне розтирання кошеня теплою ганчіркою висушить і зігріє його, а також спонукає до першого в його житті глибокого вдиху.

Після народження кошенят мама зазвичай перегризає пуповину, але якщо вона не робить цього сама, вам доведеться взяти цю турботу на себе. Одягніть одноразові рукавички або ретельно вимийте руки, а потім перев'яжіть пуповину зубною ниткою на відстані двох дюймів від тіла кошеня і перев'яжіть ще раз, але вже на відстані приблизно трьох дюймів від тіла. Тепер розріжте пуповину між вузликами.Не ріжте занадто близько до кошеняти - це може бути дуже небезпечно для нього. Довгі кінці нитки кішка може проковтнути , тому обов'язково обріжте їх. Якщо ви помітили, що мама намагається перегризти пуповину занадто близько до кошеняти, зупиніть її і зробіть все самі.

Якщо ви переживаєте з приводу цієї стадії пологів, обов'язково проконсультуйтеся заздалегідь з ветеринарним лікарем, щоб точно знати, як слід діяти в непередбачених обставин.

Після народження кошенят

Після прочитання даних рекомендацій вам може здатися, що все пройде дуже швидко, але насправді це не так - пологи тривають в середньому від 2 до 5 годин. У деяких випадках вони тривають і до 24 годин! Якщо ви помітите, що кішка відчуває ті чи інші труднощі під час пологів, негайно зв'яжіться з ветеринарним лікарем для обговорення подальших дій. Також слід якомога швидше зателефонувати йому, якщо породілля тужиться більше години, а кошенята все ніяк не з'являються на світ.

Зазвичай кішка народжує 4-6 кошенят, хоча досить часті випадки, коли їх більше або менше. Після появи на світ всіх малюків дайте їх мамі час гарненько вилизати і нагодувати їх. Не перестарайтеся зі своєю турботою, але в той же час не бійтеся і трохи подоглядати за ними - це допоможе кошенятам звикнути до вас і одночасно дасть заслужений відпочинок вашій вихованці! Якщо протягом години після свого народження кошеня так і не спробувало молока своєї мами, то вам потрібно допомогти йому знайти її сосочок, адже напевно кошеня дуже голодне! Якщо кошенят більше, ніж сосочків у кішки, то перший час вам доведеться міняти місцями малюків, поки вони самі не навчаться поступатися один одному. Якщо ви бачите, що кішка абсолютно не піклується про своїх кошенят, не вилизує їх або не годує, негайно проконсультуйтеся зі своїм ветеринарним лікарем.

Бувають випадки, коли необхідне ручне вигодовування кошенят після пологів, але це рідкість. Якщо у вас є які-небудь питання по вигодовуванню новонароджених, задайте їх ветеринарному лікарю - він обов'язково надасть вам посильну допомогу. Ну а тепер, після завершення пологів, вам залишилося тільки насолоджуватися цією дивною і довгоочікуваною подією - появою кошенят на світ! Наші вітання!