Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
Чому коти муркочуть?
Кіт полює у траві

Розуміння мови тіла вашого кота

Читати 9 хв

Ми хочемо знати, про що думають наші котячі друзі. Ось кілька підказок, які допоможуть вам зрозуміти, що відбувається.

Розуміння мови тіла котів

Іноді вас може цікавити зміна поведінки вашого кота, ви хотіли б знати, що це може означати або як визначити, чи ваш кіт щасливий.

Хоча вважається, що котів важко розуміти, існує багато помітних ознак, які дадуть вам знати, про що думає ваш супутник і який у нього настрій! Ймовірно, ви зможете визначити деякі з більш очевидних настроїв вашої кішки вже за мовою її тіла, виразом обличчя, звуками і рухами хвоста. Але спостереження деяких інших сигналів, таких як наведені нижче знаки, що подають котячий хвіст і пози тіла, може сказати вам ще більше.

Коти мають широкий спектр базових емоцій – вони відчувають щастя, сум, страх, полегшення та навіть розчарування, як і ми, люди! Ключ до хороших стосунків із вашою кішкою — навчитися розпізнавати ці емоції та реагувати там, де це необхідно.

Пояснення поведінки котів

Коли ви зрозумієте основи котячої поведінки, ви зможете швидко зрозуміти, як почувається ваш улюбленець.

Нейтральна поведінка

Саме так ваша кішка повинна проводити більшу частину свого часу неспання, і це є важливою частиною мови тіла котів – розслаблена, задоволена та комфортна у знайомому оточенні. Коти мають виглядати так, ніби їм подобається дивитися, як світ проходить повз.

Ознаки нейтральної поведінки кота

  • Якщо коти лежать, вони можуть витягуватися, згорнутися в клубок або лежати на передній частині, акуратно підібравши лапи.
  • Їхні очі можуть повільно блимати або бути напівзаплющені.
  • Їхні вуха будуть розслаблені, направлені вертикально та вперед, хоча вони можуть обертатися самостійно, якщо ваша кішка прислухається до звуків навколо.
  • Їхні вуса будуть розслаблені, подалі від боків обличчя, і може здатися, що вони посміхаються!
  • Їхнє тіло приємне та розслаблене, без напруги, яка б свідчила про те, що вони збираються якось діяти.

Зосереджена поведінка

Коти можуть виглядати милими та пухнастими, але від народження вони створені як чудові мисливці – кіт може з легкістю підстерігати й ловити здобич і здатен на 100% зосередитися на своїй цілі. Якщо ваша кішка зосереджується на невеликому рухомому об’єкті або на чомусь новому поблизу, ви помітите, що мова її тіла зміниться, тому що вона намагається зрозуміти, як найкраще реагувати на потенційну здобич.

Ознаки зосередженої поведінки кота

  • Очі будуть відкриті, а зіниці звужені.
  • Вуха та вуса будуть нашорошені вперед, а тіло нахилене під кутом у бік фокусу їхньої уваги.
  • Тіло може бути низько над землею, коли кіт підкрадається, із задніми лапами, згорнутими під тілом.
  • Якщо мова хвоста вашої кішки продемонструє зосередженість, вона триматиме його низько за спиною. Кінець хвоста разом із задніми кінцівками може сіпатися, коли вона готується кинутися на здобич. Це один з найбільш очевидних сигналів котячого хвоста, на який варто звернути увагу – як тільки ви його побачите, ви зрозумієте, що кішка полює!
  • Якщо об’єктом котячої уваги є ви, наприклад якщо кішка намагається отримати їжу або пестощі, вона може потертися об вас, піднявши хвіст догори, але не обманюйтесь – вона все одно зосереджена на своїй кінцевій меті!

Щаслива поведінка

Щасливого кота легко впізнати – ви повинні легко вловити мову його котячого тіла. Це стан, у якому ви хочете, щоб ваш кіт перебував якомога частіше, оскільки він ідеальний для якісного спілкування між вами та вашим котом.

Ознаки щасливої поведінки кота

  • Сидячи, ваш кіт буде розслабленим і вертикальним, з вухами, спрямованими вгору та вперед, але розслабленими, іноді обережно повертаючись до знайомих звуків, як-от голосів вашої родини.
  • Коли кіт лежить, його лапи акуратно підібрані під себе, або він може лежати, витягнувшись на боці чи навіть на спині, з розставленими назовні ногами, що свідчить про те, що він дуже щасливий!
  • Кіт може дрімати із закритими чи напіввідкритими очима – часом майже ніби він мріє! Якщо коти моргають дуже повільно, спробуйте повільно моргнути у відповідь, щоб показати, що ви також розслаблені – така імітаційна поведінка є чудовим способом налагодити зв’язок із вашою кішкою.

 

  • Вуса будуть розслаблені, а їхній хвіст нерухомий – або піднятий високо з легким завитком, якщо вони стоять, щоб привітатися з вами.
  • Якщо ви погладите свою кішку, її очі можуть закритися від задоволення, і вона буде ніжно муркотіти.

Тривожна поведінка кота

Коти можуть бути дуже чутливими, особливо до змін. Котам може знадобитися деякий час, щоб освоїтися після несподіваних змін, тому здатність читати симптоми тривожної поведінки котів дозволить вам допомагати кішці повернутися до розслабленого стану. Що швидше ви розпізнаєте тривогу в мові тіла вашої кішки, то швидше ви зможете заспокоїти її, коли вона підійде до вас за заспокоєнням і увагою. Дайте кішці 2-3 дні після будь-яких великих змін, щоб звикнути до них і повернутися до нормального життя.

Ознаки тривожної поведінки котів

  • Очі вашої кішки будуть відкриті і не кліпатимуть, а зіниці розширені в овал або коло.
  • Її вуха можуть рухатися з розслабленого переднього положення, щоб шукати більше інформації, обертаючись незалежно одне від одного.
  • Її голова почне опускатися, а вуса будуть відтягнуті набік, щоб виглядати маленькими та не загрозливими – або навіть будуть спрямовані вперед, коли вони насторожені.
  • Коли занепокоєння зростає, ваша кішка може почати здригатися або її спина може вигинатися, щоб підготуватися до бігу.
  • Мова котячого хвоста тут дуже важлива – її хвіст може бути нерухомим або повільно рухатися з боку в бік на кінчику, що є ознакою занепокоєння. Якщо ви бачите цей характерний знак котячого хвоста, обов’язково заспокойте кішку.

Ляклива поведінка кота

Тривожна поведінка кота може бути ледь помітною, але коли ваш кіт боїться, це легко помітити – якщо він наляканий чимось, наприклад гучним звуком, вашого кота не заспокоїть гладження, а цілком ймовірно, що не допоможуть навіть його улюблені ласощі. Мова тіла говорить, що кіт наляканий, і він повернеться до нормального стану лише тоді, коли відчує себе в безпеці. Намагайтеся не рухатися швидко, щоб спробувати втішити кота, оскільки вас можуть сприйняти як ще одну загрозу. Натомість усуньте все, що може викликати у кота страх, якщо можете, і почекайте, поки він заспокоїться. Якщо у вашого кота часто з’являються ці ознаки, ви можете проконсультуватися з ветеринаром, який направить вас до біхевіориста.

Ознаки лякливої поведінки кота

  • Вуха вашого кота будуть притиснуті до голови, яка може бути опущена, а погляд спрямований вгору.
  • Кіт може втекти, стояти або присідати дуже нерухомо, якщо втеча неможлива.
  • Його очі будуть дуже широко відкриті, зіниці повністю розширені, а вуса розплющені або щетинисті.
  • Вони можуть шипіти загрози поблизу, гарчати або вити, витягнувши кігті.
  • Деякі коти випрямляють передні лапи або вигинають спину і розпушуються, щоб виглядати більшими.
  • Їхній хвіст може триматися під тілом або енергійно бити з боку в бік.

Засмучена поведінка кота

Ваш кіт може бути дуже засмученим якоюсь короткочасною конкретною подією, наприклад нездатністю дотягнутися до своєї улюбленої іграшки, або на нього вплине довгострокова, більш депресивна фрустрація через відсутність стимуляції, наприклад відсутність можливості полювати.

Котів, які довго перебувають у розпачі, часто можна неправильно зрозуміти, тому, якщо ви думаєте, що ваш кіт саму у такому стані, важливо поговорити про це зі своїм ветеринаром, щоб ви змогли повернути його до щасливішого настрою.

Ознаки засмученої поведінки кота

  • Дуже засмучений кіт зазвичай зосереджується на своєму об’єкті фрустрації та намагатиметься зробити все можливе, щоб отримати те, що хоче!
  • Усі його органи чуття налаштовані на об’єкт – очі будуть широко відкриті, зіниці розширені, вуха та вуса спрямовані вперед.
  • Він може нетерпляче крокувати, якщо не може дістатися до бажаного.
  • Коти не можуть підтримувати це розчарування вічно, тому, якщо вони не можуть отримати те, що хочуть, то або здадуться, або в деяких випадках впадуть у довгострокову фрустрацію чи навіть у депресію, залежно від джерела розчарування.
  • Коти з тривалою депресією часто можуть бути млявими, не бажають їсти, грати чи спілкуватися з іншими.

Сердита поведінка кота

Якщо ваша кішка демонструє сердиту поведінку, вам потрібно діяти дуже обережно. Ніколи не провокуйте розлюченого кота — не дивіться на нього, не кричіть, не робіть різких рухів і не намагайтеся доторкнутися до нього чи втішити його, оскільки він може сприйняти це як додаткову загрозу та накинутися. Натомість відступайте повільно, усуньте всі загрози, якщо це безпечно, і дайте коту час і простір, щоб заспокоїтися.

Якщо мова тіла вашого кота регулярно демонструє ознаки роздратування, ви можете звернутися за допомогою до свого ветеринара або спеціаліста з поведінки тварин, який допоможе вам повністю зрозуміти причину такої негативної мови котячого тіла.

Ознаки поведінки сердитої кішки

  • Розлючений кіт буде жорстким, з негнучким і прямим хвостом або згорнутим навколо та під тілом.
  • Він буде діяти зовсім не так, як зазвичай – може мовчати, шипіти, плюватися або гарчати.
  • Він намагатиметься виглядати великим і загрозливим, з піднятою шерстю, жорсткими передніми лапами або загрозливо згорбленими.
  • Вуха кота будуть напруженими та притиснутими до голови, а вуса будуть жорсткими і спрямованими від обличчя.
  • Його очі будуть важкими і зосередженими. Зіниці кота можуть бути звуженими, хоча деякі коти можуть мати круглі очі, що не кліпають.

Полегшена поведінка кота

Коли розлючений, наляканий або засмучений кіт відчуває впевненість, що загроза зникла, він, ймовірно, почне діяти полегшено. Так само, як важливо, щоб ви розпізнавали, коли вони відчувають злість або страх, навчитися розпізнавати, коли ваш кіт відчуває полегшення, є ключем до того, щоб допомогти йому знову відчути себе нормальними, розслабленими.

Ознаки полегшеної поведінки кота

  • Усе тіло кота може відчути полегшення – деякі коти навіть розтягуються всім тілом, щоб зняти напругу!
  • Їхні очі, вуха, голова, тулуб і хвіст помітно розслабляться.
  • Вуса повернуться в спокійне положення подалі від обличчя, а їх голова опуститься.
  • Деякі можуть позіхнути, відвернутися і напівзакрити очі або навіть добряче вмитися.

Коли ви розумієте, як почувається ваш кіт, ви зможете краще реагувати на його потреби та поведінку. Хоча багато в чому це інстинктивно – шипіння є явною ознакою гніву навіть для того, хто не є власником кота – інші ознаки більш непомітні. Скористайтеся наведеним вище посібником, який допоможе вам визначити, як почувається ваша кішка, і насолодитися більш близькими стосунками, ніж будь-коли.