Ваш улюбленець - наше натхнення.
Purina ONE logo
Small grey kitten biting owner's thumb.

Чому коти кусаються: причини та способи це попередити

Читати 5 хв
Purina ONE logo
Purina ONE®

Коти та кішки перш за все асоціюються з комфортом та затишком. Це невеличкі пухнасті клубочки любові, які завжди допоможуть вам підняти настрій після важкого дня. Але не варто забувати, що маленький муркотун — перш за все хижа тварина

Його укуси та дряпання можуть викликати сміх, поки кошеня маленьке. Але згодом зуби та кігті стають більшими. Саме тому ігри з котом мають відбуватися за певними правилами, щоб тварина могла розважитись, а шкіра господаря залишилася цілою.

Причини, чому кішка кусає господаря

Агресія котів ‒ це досить звичне явище. Але її джерелом можуть стати різні речі, які господарю варто відрізняти. Найчастіше кішка кусається та дряпається з таких причин:

 • Хворий кіт погано себе почуває, відчуває біль. Тварина далеко не завжди може зрозуміти джерело болю, тому вона стає роздратованою та може проявляти агресію навіть на знайомих людей. У цьому випадку варто відразу віднести до ветеринара. Також кіт може зреагувати на те, що ви наступили йому на лапку чи хвіст. Найчастіше у такому разі пухнастик швидко заспокоюється.
 • Тварина боїться людину, яка з нею зараз контактує (актуально з незнайомцями). Страх ‒ це одна з основних причин агресії. Саме тому варто проінструктувати власних гостей, щоб вони не приділяли надмірну увагу тварині.
 • Людина настирливо пропонує свою увагу та порушує особистий простір тварини. Не всі коти однаково приязні. Деякі з них надають перевагу проведенню часу на самоті. Їх вибір варто поважати та не нав’язувати ігри, яких тварини не потребують.
 • Кіт має негативний досвід спілкування з людьми.
 • Кішка захищає своїх кошенят. Якщо у вашому домі з’явилися кошенята, кішка може стати агресивнішою. Вона може атакувати без попередження, тому дуже важливо ізолювати її з кошенятами від зовнішніх подразників.
 • Тварина намагається продемонструвати свою домінантність. У таких діях жорстокість буде зайвою, але потрібно продемонструвати, хто господар у домі.
 • Улюбленець виражає за допомогою гри свою любов, хоча при цьому укуси та подряпини можуть бути достатньо болючими. Коти граються між собою таким чином – грайливими ударами та укусами. Отже, не завжди улюбленець намагається зробити вам боляче навмисно. Імовірніше, він просто виявляв свою приязність, не стримуючи емоцій.

Варто зазначити, що домашні тварини не є вашими особистими іграшками, тому ігри з котами мають проходити у розважливій атмосфері. Але якщо тварина зробила вам боляче, їй потрібно дати це зрозуміти.

Любов котів – поняття відносне. Це насамперед хижак, інстинкти якого часто спонукають тварину до прояву агресії та злості. Саме тому зі своїм домашнім улюбленцем дуже важливо правильно комунікувати.

Як вчинити, якщо кішка вас вкусила

Може домашні улюбленці інколи й виглядають мило та трохи незграбно, але рефлекси котів пройшли випробування еволюцією. У дикій природі невеликі коти — розповсюджений хижак. На кожному континенті можна знайти декілька видів котячих, яких досить легко сплутати з домашньою кицькою.

Саме тому виховання кішки відіграє дуже важливу роль із найніжнішого віку. Воно допоможе вам організувати правильну комунікацію, що дає змогу комфортно почуватися як господарю, так і тварині.

Укуси котів ‒ вельми неприємне явище. Муркотуни мають тоненькі та гострі ікла, що завдають дуже болючих ран. Якщо вас вкусила кішка, місце ураження варто ретельно промити. Для дезінфекції використайте мило або перекис водню.

Якщо вас сильно вкусив вуличний кіт, обов’язково відвідайте лікаря, який за потреби зробить щеплення проти сказу. Маловірогідно, що у домашнього кота є сказ, але щоб бути впевненими, не забувайте вчасно робити йому вакцинацію.

Як реагувати на кусання кота

Дуже важливо знати, як реагувати на напади кота. Це дає змогу сформувати правильну взаємодію між господарем та твариною, щоб оминати неприємні інциденти у майбутньому. Перевиховання кота має відбуватися за допомогою таких правил:

 • Якщо кіт зробив вам боляче, продемонструйте це. Можна додати наказовий тон і сказати: «не можна», або будь-яку іншу схожу команду. Також варто демонстративно перервати гру та піти до іншої частини кімнати.
 • Ще один варіант дати тварині зрозуміти, що вона поводиться неправильно, – це сплески або клацання пальцем. Це відразу відвертає увагу кота від гри та дає змогу краще зрозуміти свої дії.
 • Не дратуйте тварину та не грайтеся з котом, коли він того не хоче.
 • Для гри краще використовувати не свої руки, а спеціальні іграшки, які тварина зможе дряпати та кусати з тією силою, з якою захоче.

Якщо вас цікавить, як карати кота за кусання, головне запам'ятати, що фізичне покарання ‒ заборонене. Використовувати пульверизатор чи інший спосіб негативного підкріплення також не варто. Набагато ефективніший спосіб ‒ це використання позитивного підкріплення за гарну поведінку.

Чому коти кусають гостей

Коти ‒ це дуже територіальні тварини. Водночас конкуренцію вони відчувають не тільки до інших домашніх улюбленців, а й до людей ‒ друзів або випадкових гостей вашого будинку. Це одна з причин, чому кішка може перетворитись з маленького пухнастика на клубок агресії.

Також недовіра котів до людей може засновуватись на якомусь негативному досвіді. Це часто проявляється, якщо ви взяли кошеня з вулиці або вже дорослого кота, який раніше мав інших господарів. Ви не можете точно дізнатися, що саме робили з твариною до вас, тому найкращим способом стане розуміння та лагідне ставлення. Поступово тварина ставатиме більш довірливою до тих людей, яким довіряє її власник.

Як відучити кішку кусатись

Ось ви й дізналися, чому коти кусаються. Щоб відучити їх від цієї неприємної звички, не потрібно ставати агресивним, кричати або застосовувати фізичні покарання, спочатку виявіть причину такої поведінки. Агресія може бути спричинена неприємним запахом або поганим станом здоров’я. Тому у разі агресивності улюбленця краще відвідати ветеринара.

Як відучити кішку кусатися під час гри? Для цього використовуйте такі хитрощі:

 • купіть іграшки замість того, щоб гратися руками;
 • якщо вам зробили боляче, відразу припиніть гру;
 • відвертайте увагу тварини, якщо в процесі гри вона стає надто агресивною та захопленою.

Пам’ятайте, що агресія у відповідь на укус тварини не призведе до бажаного результату. Від цього улюбленець тільки почне вам менше довіряти. Будьте терплячими, і тоді стосунки з пухнастим компаньйоном будуть міцними та доброзичливими