Ваш улюбленець - наше натхнення.
8 Міфів про котів
Сірий кіт стрибає з шафи.

Чи завжди кішки приземляються на лапи?

Читати 5 хв

Усі чули вислів «коти завжди приземляються на лапи», і ця здатність означає, що вони можуть вижити при падінні з неймовірної висоти. Деякі люди вважають, що це пов’язано з неймовірною рівновагою котів, а інші вважають, що це магія. Це явище, яке спантеличувало вчених протягом століть!

Але чи це правда, чи просто міф? Продовжуйте читати, щоб дізнатися, чи завжди кішки приземляються на лапи і як вони це роблять.


Чи завжди коти приземляються на лапи?

Кішки мають вбудовану систему рівноваги, яка називається «рефлексом перевертання», і дозволяє їм орієнтуватися в просторі та приземлятися на лапи. Але хоча коти часто можуть правильно приземлитися, вони не завжди приземляються на лапи. Висота падіння може вплинути на їх здатність безпечно приземлитися.

Довгий час, з початку 19 століття, здатність кішок, здавалося б, завжди приземлятися на лапи, дивувала вчених. Спочатку вважалося, що коли котів кидають, їм вдається «відштовхнути» руку людини.

Однак французький вчений на ім'я Етьєн-Жюль Марей у 1894 році виявив, що це не так. Використовуючи хронофотографічну камеру, йому вдалося зафіксувати 60 кадрів за секунду падіння кота, а потім він зміг у сповільненому режимі спостерігати, як коти приземляються на лапи.


Як коти приземляються на лапи?

Спосіб, завдяки якому котам вдається приземлятися на ноги, називається рефлексом перевертання.

Під час падіння вони можуть розвернутися у належне положення, щоб безпечно приземлитися на лапи. Вестибулярний апарат всередині котячого вуха використовується для рівноваги та орієнтації, і це дозволяє котам швидко з’ясувати, де напрямок вгору, і миттєво повертати голову, щоб тіло могло слідувати за нею.

Кішки також мають неймовірно унікальну структуру скелета: у них немає ключиць і дуже гнучкий хребет із 30 хребцями. Цей гнучкий хребет означає, що вони можуть легко та швидко змінити свою позицію під час падіння. Їхня спина вигинається, лапи йдуть під тіло, а передні лапи наближаються до обличчя, щоб захистити його. Невеликий ваго-ростовий показник також допомагає котам приземлятися на лапи, оскільки це сповільнює їхню швидкість під час падіння.

Рефлекс перевертання у кішок розвивається дуже рано, і вперше спостерігається у кошенят у віці 3 тижнів, а до 7 тижнів він повністю розвинений.

 

Як висота падіння впливає на приземлення?

Висота падіння кішки відіграє велику роль у тому, чи завжди кішка приземляється на лапи. Дослідження, проведене в 1987 році Нью-Йоркським медичним центром для тварин, проаналізувало записи ветеринарів про котів, які впали з багатоповерхових будинків, і виявило неймовірну статистику. Більшість із них приземлилися на бетон, але 90% усіх досліджених котів вижили після падіння, і лише 37% з них потребували невідкладної допомоги.

Але найбільше на результат вплинула висота падіння. Кішки, які впали з 7-32 поверхів, отримали менше травм, тоді як ті, хто впали з 2-6 поверхів, отримали більше травм. Дивовижно, але кота, який впав з неймовірних 32 поверхів і приземлився на бетон, випустили з клініки через 48 годин лише з відколом зуба та незначним пошкодженням легенів.

Вчені вважають, що чим більша висота падіння, тим більше часу у котів, щоб виправити своє положення. Також вважається, що коти досягають максимальної швидкості близько 95 км/г, що набагато повільніше, ніж люди (приблизно 190 км/г). Досягнувши цієї стадії, вони починають розслаблятися й витягувати лапи, як це робить білка-летяга, що збільшує розміри їхнього тіла та створює опір повітрю. Це ніби коти перетворюються на маленькі парашути, що збільшує опір у повітрі!

Вся справа в лапах

На здатність котів приземлятися на лапи та виживати при падіннях з великої висоти впливає також той факт, що вони проводять багато часу на деревах і лазять по різних предметах. Таким чином ймовірно, що коти падатимуть, тому вони пристосувалися отримувати мінімальні пошкодження в результаті падіння.

Незважаючи на те, що їхні лапи можуть здаватися довгими та стрункими, насправді вони дуже м’язисті та зменшують удар, діючи як амортизатори під час приземлення. Їхні розташовані під кутом флапи створені не лише для того, щоб чудово стрибати та високо лазити, вони також зменшують вплив сили удару, спрямовуючи її вбік від тіла кішки.

Хоча кішки здатні змінювати положення тіла, все одно важливо переконатися, що ваша кішка не може впасти з висоти. Кішки із зайвою вагою набагато рідше можуть приземлитися на ноги, оскільки такий стан тіла зменшує їх здатність займати потрібне положення в повітрі. Якщо ви живете у висотному будинку, радимо переконатися, що ви тримаєте вікна закритими, або, якщо вам потрібно їх відчинити, встановіть віконні решітки, щоб ваша кішка не випала. Якщо ваша кішка впала, негайно віднесіть її до ветеринара, оскільки у неї можуть бути серйозні внутрішні травми, які ви не бачите.