Ваш улюбленець - наше натхнення.
puppy looking up at owner in vet waiting room

Стерилізація собаки – відповіді на питання

Читати 6 хв

Відповідаємо на деякі з найпоширеніших запитань про кастрацію та стерилізацію цуценят або собак.

Принести додому пустотливий клубочок хутра – це так весело! Коли ви вчите свого цуценятка сидіти та лоскочете йому животик, навряд чи вам спаде на думку, що в нього може бути своє власне потомство.

Однак собаки можуть досягати статевої зрілості приблизно у віці від 6-7 місяців до 18 місяців, залежно від розміру породи, й тому можуть завагітніти раніше, ніж ви могли б уявити! Як новому власникові собаки вам доведеться подумати про те, чи хочете ви, щоб ваша собака розмножувалася, чи ні, з відносно раннього віку.

Стерилізація собаки допоможе їй уникнути будь-якої незапланованої вагітності та може мати ряд інших переваг для здоров’я, поведінки та суспільства. Однак є також деякі недоліки, й залежно від вашої конкретної собаки вони можуть переважити переваги стерилізації, навіть якщо ви не хочете заводити від неї потомство. Якщо ви не визначилися, ваш ветеринар може допомогти вам зробити найкращий вибір для вашої собаки.

Що таке стерилізація собаки? 

Хірургічна стерилізація

Стерилізація — це поширена операція, яка передбачає хірургічне запобігання розмноженню домашніх тварин шляхом видалення деяких або всіх репродуктивних органів. Для самців це передбачає видалення яєчок і називається «кастрацією». Для самиць процедура означає видалення яєчників, а іноді й матки, і називається «стерилізацією».

У самців собак стерилізація, як правило, є мінімально інвазивною, за винятком випадків, коли тільки яєчка собаки не опустилися. Якщо яєчка вашого собаки не опустилися до 6-9 місяців, ветеринар повинен їх перевірити. Від цих собак не слід розводити потомство.

Для самок собак стерилізація передбачає трохи більш інвазивне втручання, ніж для самців. Це може бути виконано шляхом розрізу вздовж її живота, щоб видалити яєчники та матку. Крім того, деякі ветеринарні практики пропонують можливість стерилізації через операцію з мінімальним доступом, яка є менш інвазивною та може пришвидшити час одужання. Однак рішення про те, який підхід слід застосувати, має ґрунтуватися на обговоренні з вашим ветеринаром.

Обидві операції проводяться під загальним наркозом. Вони передбачають невеликий ризик — як і будь-яка хірургічна процедура, — але техніка та моніторинг під час анестезії мінімізують ризики, наскільки це можливо. Це також означає, що цуценя не відчуватиме дискомфорту під час процедури. Знеболювальні та протизапальні засоби надасть ветеринар під час процедури, й часто вам також видадуть деякі препарати, щоб взяти їх додому для подальшого догляду за вашою собакою. Зазвичай ветеринар або ветеринарна медсестра повинні провести один або два післяопераційних огляди вашої собаки. Це дозволить їм відстежити загоєння та своєчасно зняти будь-які шви, якщо вони були накладені собаці.

Якщо ви думаєте про стерилізацію своєї собаки, найкращим джерелом надійної інформації та порад є ваш ветеринар. Він зможе відповісти на будь-які запитання про те, що включає процедура, можливі побічні ефекти, вартість стерилізації собаки тощо.

Хімічна стерилізація 

Можливо, є причини, з яких ви б не хотіли стерилізувати собаку хірургічним шляхом. У цих випадках також можна вводити ін’єкції й таблетки, які можуть запобігти розмноженню собаки. Це дозволить уникнути хірургічного втручання та дозволить вашому вихованцеві розмножуватися пізніше протягом життя, якщо ви того забажаєте, але таке лікування потрібно проводити регулярно. Існує певний ризик побічних ефектів, а також постійні витрати, але це може бути оптимальним варіантом для деяких собак. Ваш ветеринар зможе надати додаткову інформацію про цей варіант.

Скільки коштує стерилізація собаки?

Стерилізувати собаку хірургічним шляхом зазвичай недешево, але ціна залежить від багатьох факторів. Стерилізація самки, наприклад, коштуватиме дорожче, ніж кастрація самця. Вартість також залежить від того, де ви живете, типу ветеринарної клініки та додаткових послуг, які ви можете обрати, що можуть включати різні лікарські засоби, аналізи крові або використання внутрішньовенного катетера. У будь-якому випадку ваша ветеринарна клініка зможе надати точну вартість перед проведенням процедури.

Коли потрібно стерилізувати собаку?

Статева зрілість вашої собаки, самця чи самки, настане приблизно у віці від 6-7 місяців до 18 місяців, залежно від розміру породи. Найкращий вік для стерилізації є суперечливим питанням і залежить як від розміру, так і від породи собаки.

Якщо ви хочете уникнути небажаної вагітності, можливо, краще стерилізувати собаку в молодшому віці, і стерилізацію можна провести до першої тічки у самок, але деякі ветеринари радять почекати довше. Особливо великим породам, зокрема самцям, рекомендується почекати до повної статевої зрілості.

Немає чітких доказів оптимального підходу, однак вам слід обговорити з ветеринаром, що може бути найкращим варіантом для вашої конкретної собаки.

Які переваги та недоліки стерилізації цуценя або собаки?

Є кілька причин, пов’язаних зі здоров’ям, поведінкою та соціальними факторами, чому стерилізація вашої собаки може бути доцільною та, ймовірно, принесе користь їй і вам. Однак, незважаючи на багато переваг, є також деякі потенційні недоліки, і стерилізація собаки може бути не оптимальним рішенням для конкретної собаки. Переваги процедури також відрізняються залежно від статі.

 • Стерилізація запобігає пухлинам яєчок і знижує ризик раку простати та інших захворювань простати.
 • Стерилізація собак може зменшити природні агресивні імпульси та мати інші корисні впливи на поведінку. Однак це характерно не для кожного собаки, й це може посилити агресію страху. Якщо ви вважаєте, що ваш собака демонструє проблематичну поведінку, радимо перед кастрацією обговорити переваги та потенційні недоліки стерилізації з вашим ветеринаром або фахівцем з поведінки домашніх тварин.
 • Стерилізація може допомогти запобігти тому, щоб ваш собака загубився, втікаючи з дому в пошуках самки або бігаючи до самок під час тічки при прогулянках.
 • Стерилізація собаки може покращити запах/поведінку маркування території та зменшити спроби спаровуватися з предметами/людьми.
 • Проте стерилізація має тенденцію до зниження швидкості метаболізму, що означає, що ваш собака може бути більш схильним до набору ваги після стерилізації.
 • Існує також зв’язок між стерилізацією та підвищеним ризиком розвитку захворювань міжхребцевих дисків (у мініатюрних такс), захворювань суглобів (зокрема у золотистих ретриверів) і деяких видів раку (у кількох різних порід). Здається, на це впливає як вік стерилізації, так і порода.
 • Стерилізація собаки знижує ймовірність розвитку раку молочної залози.
 • Стерилізація може запобігти раку матки та яєчників, а також іншим небезпечним для життя матковим інфекціям, таким як піометра, яка відносно часто зустрічається у старих нестерилизованих собак і може бути летальною.
 • Стерилізація усуває ризик небажаної вагітності, що є значною відповідальністю й тягне за собою догляд за собакою під час вагітності та після народження цуценят, а також виховання цуценят. Стерилізація також особливо важлива, якщо ваша улюблениця має спадкове захворювання, щоб запобігти розмноженню та передачі його своїм цуценятам.
 • Стерилізація також усуває ризик фантомної вагітності.
 • У собак під час тічки кров’янисті виділення можуть тривати до трьох тижнів, із чим важко впоратися багатьом господарям.
 • Стерилізація дійсно знижує швидкість метаболізму вашої собаки, що означає, що вона може бути більш схильною до набору ваги після стерилізації.
 • Стерилізація може збільшити ризик нетримання сечі у самиць.
 • Існує зв'язок між стерилізацією собак і підвищеним ризиком розвитку захворювань міжхребцевих дисків (у мініатюрних такс), захворювань суглобів і деяких видів раку. Схоже, що на це впливає як вік стерилізації, так і порода, але це предмет постійних досліджень.

Чи заспокоїть стерилізація собаку? 

Немає чітких ознак того, що стерилізація змінить поведінку вашої вихованиці. Хоча тічка може змінити її гормональний фон і зробити її більш дратівливою, якщо вона вже має запальний характер, це навряд чи зміниться після стерилізації, оскільки це частина її особистості.

Як стерилізувати собаку?

puppy wearing cone

Щоб каструвати собаку, запишіться на прийом до ветеринара. Вам може знадобитися привести собаку на обстеження до анестезії перед операцією.
Ваш ветеринар попросить вас не годувати собаку за кілька годин до анестезії, як правило, напередодні ввечері.

Зазвичай вас просять привезти собаку до ветеринара вранці, й ви зможете забрати її пізніше того ж дня.

Якщо ви хочете стерилізувати свою собаку, але не можете собі дозволити це, зверніться до місцевої благодійної організації, оскільки багато організацій пропонують фінансову допомогу, щоб допомогти вам покрити витрати на стерилізацію собаки.

Скільки часу триватиме стерилізація собаки? 

Залежно від розміру, віку, статі вашої собаки та будь-яких особливостей процедура може тривати від 30 до 90 хвилин.

Який післяопераційний догляд знадобиться собаці після стерилізації? 


Поради щодо одужання собаки після стерилізації: 

 • Залишайтеся поруч із собакою протягом першої ночі після операції.
 • Собака може скавчати або скиглити, коли оговтується після анестезії. Не хвилюйтеся – можливо, це просто тому, що вона дезорієнтована. Однак якщо це триває довго, зверніться до свого ветеринара.
 • Собаки іноді можуть відчувати розлад травлення як несприятливий побічний ефект анестетика. Ваш ветеринар може порекомендувати вам післяопераційний корм для відновлення, який ви можете взяти додому та годувати собаку першими кількома прийомами їжі після операції. Такий м’який корм може допомогти звести до мінімуму ймовірність розладу травлення.
 • Обов’язково давайте собаці будь-які лікарські засоби, надані вашим ветеринаром для лікування після операції, такі як протизапальні та знеболювальні препарати.
 • Ваш ветеринар може призначити післяопераційні огляди через кілька днів після операції вашого вихованця, щоб контролювати його одужання.
 • Собаку можна виводити на вулицю наступного дня після операції, але вигулюйте її на повідку, поки вона повністю не одужає та не отримає дозвіл після контрольних оглядів.
 • Щоб собака не могла облизувати або дряпати місце операції, їй, можливо, доведеться носити комірець протягом 10 днів після операції. Якщо собаці це дуже незручно, більш доречним варіантом може бути футболка. Комірець або «конус» часто знімають, коли собака їсть.
 • У самок, якщо не була виконана операція з мінімальним доступом, собаці буде зроблено розріз на животі з кількома швами. Цю рану слід регулярно перевіряти, щоб переконатися, що вона чиста й добре заживає.
 • Щоб захистити шви та дати їм час зажити, не дозволяйте собаці стрибати та вигулюйте її на повідку, доки ветеринар не дасть їй дозвіл. Якщо використовуються нерозчинні шви, ветеринар повідомить дату, коли їх слід зняти. Зазвичай це приблизно через 7-10 днів після процедури. Самцям зазвичай не потрібні зовнішні шви.

На які зміни можна очікувати після стерилізації собаки? 

Іноді стерилізація пов’язана зі збільшенням ваги через гормональні зміни, які відбуваються після стерилізації. Ви можете допомогти собаці залишатися у формі за допомогою регулярних фізичних вправ і завчасного переведення її на менш калорійний або «легкий» корм, щоб запобігти набору ваги після стерилізації. Крім того, ви можете зменшити споживання калорій, зменшивши порцію їжі на 10%. Якщо зробити це, ваш вихованець не повинен набирати вагу. Прочитайте нашу статтю про годування собаки для додаткової інформації.

Крім того, дізнайтеся, як допомогти собаці одужати після операції за допомогою нашого простого посібника.