Ваш улюбленець - наше натхнення.
Догляд за зубами цуценяти
Власник з собакою та ветеринарка

Хірургічна чи хімічна кастрація собак

Читати 6 хв

Кастрація або стерилізація – одна з найдавніших і найпоширеніших процедур, яку проводять ветеринари в усьому світі. Кастрація використовується для стерилізації псів, щоб запобігти їх розмноженню, крім того, більшість власників собак вважають її корисною для здоров’я та благополуччя своїх улюбленців. Але що таке хірургічна та хімічна кастрація собак і яку процедуру слід вибрати, приймаючи рішення стерилізувати собаку? Читайте далі, щоб дізнатися більше про ці два різні, але однаково ефективні методи.

Навіщо каструвати пса?

Так само, як і вакцинація, кастрація є звичайною процедурою, яку проводить ветеринар. Разом із власником вони приймають рішення про хімічну чи хірургічну операцію. Ось деякі з причин, чому варто каструвати свого улюбленця.

 • Контроль популяції домашніх тварин

Надмірна кількість домашніх тварин зараз є глобальною проблемою, й мільйони собак не мають люблячої сім’ї, яка піклувалася б про них. Хімічна кастрація собак може допомогти значно зменшити кількість бездомних собак і гарантувати, що небажані собачі зграї повільно відійдуть у минуле.

 • Медичні причини

Всі хочуть мати здорову тварину, але будь-яка собака може захворіти на рак яєчок і передміхурової залози. Однак цим проблемам можна запобігти шляхом кастрації. Гормональним захворюванням, як-от перианальній аденомі, також можна запобігти за допомогою цієї процедури, допомагаючи вашому пухнастому другу жити довгим і здоровим життям.

 • Усунення чи профілактика поведінкових проблем

Тестостерон, статевий гормон, може спричинити різні проблеми у самців собак і може викликати у них сильне бажання гуляти або втікати з дому. Крім того, тестостерон також може бути причиною агресії, міток сечею або посиленого статевого потягу. Процедура кастрації собаки допоможе уникнути всіх цих проблем, і це особливо корисно, якщо у вас вдома більше однієї собаки.

Як згадувалося вище, є два способи кастрації: ви можете вибрати хімічний або хірургічний метод. Але спочатку давайте дізнаємося, що передбачає кожен із них, щоб ви могли вибрати найкращий варіант для свого пухнастого друга.

Що таке хімічна кастрація собак?

Хімічна кастрація — це варіант тимчасової кастрації, схожий на мікрочіпування; він триває 6 або 12 місяців, тобто повністю оборотний. Лікування здійснюється у вигляді крихітного імплантату, який вводиться під шкіру собаки, і, на відміну від інших медичних процедур, воно не вимагає анестезії. Як правило, його можна проводити у собак віком від 3 до 10 місяців.

Після процедури імплантат повільно виділяє синтетичний гормон, який пригнічує фертильність собаки. Крім того, немає необхідності видаляти імплантат, тому що гормон згодом зникає. Однак ви можете видалити його раніше, якщо ви хочете розводити цуценят або якщо у вашого вихованця виникають будь-які побічні реакції на імплантат.

Переваги хімічної кастрації

 • Оборотний метод
 • Нижча вартість
 • Запобігає проблемам зі здоров’ям
 • Не потребує анестезії
 • Дуже швидке відновлення після процедури
 • Високоефективний для профілактики небажаної поведінки
 • Запобігає небажаному розмноженню
 • Не потребує видалення

Недоліки хімічної кастрації

 • Викликає незворотні гормональні зміни
 • Може викликати побічні ефекти
 • Не має негайного ефекту

Можливі побічні ефекти
Як і більшість процедур, хімічна кастрація собак може викликати деякі побічні ефекти. Це не означає, що ваша собака відчуватиме їх у 100% випадків, але це залежить від конкретної собаки та від того, як її організм реагує на імплантат. Щоб підготуватися, ознайомтеся з деякими можливими побічними реакціями.

 • Незначний набряк або почервоніння в місці ін’єкції, але ця реакція має зникнути за кілька годин, і ваша собака не повинна відчувати сильного дискомфорту.
 • Постійне безпліддя. Хоча такі випадки трапляються рідко, існує невелика ймовірність того, що фертильність вашої собаки може постраждати.
 • Зміни рівня енергії та збільшення ваги. Після процедури у собак, як правило, знижується рівень енергії, що може призвести до набору кількох зайвих кілограмів. Важливо стежити за активністю вашої собаки та переконатися, що вона отримує достатньо фізичних навантажень.
 • Зміни шерсті. У собак після хімічної кастрації спостерігається тенденція до підвищеної пухнастості шерсті, хоча ця зміна зазвичай не дуже значна або помітна.

Що таке хірургічна кастрація собак?

На відміну від хімічної кастрації, хірургічна процедура є незворотною. Цей метод також відомий як стерилізація і передбачає видалення обох яєчок, у такий спосіб повністю та назавжди позбавляючи собаку здатності відтворювати потомство. Незважаючи на те, що це звичайна процедура, вона все одно потребує загальної анестезії, і її можна виконувати лише після того, як яєчка вашого вихованця опустяться з черевної порожнини в мошонку, що відбувається приблизно у віці 2 місяців.

Після видалення яєчок ветеринар зашиє цю ділянку тіла та огляне собаку, щоб пересвідчитися, чи потрібні додаткові знеболювальні препарати або будь-який інший вид лікування. Більшість собак відчуватимуть сонливість після процедури через анестезію, тому їм знадобиться кілька годин сну та відпочинку, поки вони повністю не прокинуться та не зможуть ходити.

Після повернення додому вам знадобиться постійний нагляд за собакою, щоб вона не перенапружувалася. Якщо все буде добре, через кілька днів їй знімуть шви, і вона повернеться до нормального стану приблизно через 1-2 тижні.

Переваги хірургічної кастрації

 • Незворотний метод
 • Запобігає проблемам зі здоров’ям
 • Високоефективний для профілактики небажаної поведінки
 • Запобігає небажаному розмноженню

Недоліки хірургічної кастрації

 • Може викликати ускладнення до чи після операції
 • Повільне відновлення після процедури
 • Потребує анестезії та післяопераційного догляду
 • Вища вартість, у тому числі післяопераційних препаратів

Можливі побічні ефекти

Якщо ваша собака повністю здорова, в неї низька ймовірність виникнення серйозних ускладнень. Однак краще пам’ятати про те, що деякі ускладнення все ж можуть виникнути, хоча й рідко. Кілька можливих проблем, на які варто звернути увагу:

 • Інфекції. Післяопераційний догляд гарантовано убезпечить вашу собаку від ускладнень. Найімовірніше, стане в нагоді шийний конус, щоб собака не могла зализувати рани або чухати подразнені місця.
 • Ризики анестезії. У собак може виникнути блювання або навіть зупинка серця після того, як вони прокинуться від анестезії. Деякі собаки більш схильні до цих проблем через свою породу, вік або стан здоров’я. Однак ваш ветеринар буде поруч, коли вона прокинеться, і допоможе у разі необхідності.
 • Набір ваги або проблеми зі шлунком. Ці проблеми схожі на ті, які можуть виникнути в результаті хімічної кастрації собак. Тому після операції переконайтеся, що ви відкоригували раціон вашої собаки та зменшили споживання їжі, щоб уникнути збільшення ваги. Якщо ви помітили, що собака почала втрачати вагу, ви можете повільно збільшувати кількість їжі.
 • Набряк мошонки або кровотеча. Це частіше трапляється у собак літнього віку або у випадках, коли собака надмірно активна після операції.

Який варіант обрати?

Обидва ці варіанти високоефективні, тому, залежно від ваших уподобань і потреб собаки ви можете вибрати тимчасове або постійне рішення. Ви повинні розглянути всі «за» і «проти» та прийняти рішення, виходячи з того, що буде найбільш корисним для вашої собаки.

Також не забудьте порадитися зі своїм ветеринаром, перш ніж прийняти рішення; ветеринар може дати вам найкращу пораду та детально пояснити, що передбачає кожна процедура.