Ваш улюбленець - наше натхнення.
Pro Plan logo
Светло-коричневая собака с высунутым языком сидит на ветеринарном столе.

Проблеми зі шкірою та захворювання шкіри у собак

Читати 8 хв
Pro Plan logo
PRO PLAN®

Якщо ви помітили, що з'явилися хвороби шкіри у собаки, не варто хвилюватися. Вони часто є поширеними та добре піддаються лікуванню при правильному догляді. 

 

Як виглядають шкірні захворювання у собак?

Шкіра вашого собаки унікальна, як і його характер, але є багато загальних рис, які мають бути однаковими для всіх собак зі здоровою шкірою.

  • Вона має бути рожевого або чорного кольору, залежно від пігментів, притаманних породі або індивідуальній генетичній історії - обидва варіанти є цілком нормальними.
  • На ній не повинно бути кірочок, лущення, чорних або білих плям, а також інфікованих чи запалених ділянок.
  • Шерсть має бути красивою, густою і блискучою, без обламаних волосків, залисин, лупи та надокучливих бліх.
  • Песик може линяти цілий рік, але зазвичай найбільше він линяє влітку та восени.

Зверніть увагу на надмірне розчухування, струпи на шкірі собаки, висмикування шерсті — все це може свідчити про шкірні хвороби собак.

Якщо ви помітили коричневі виділення або почервоніння у вухах, або він постійно трясе головою, вам слід звернутися до ветеринара.

Суха шкіра у собак 

Сухість шкіри у собак може бути частково спричинена їхнім (і вашим) домашнім середовищем. Наприклад, взимку, коли опалення вмикається частіше і при більш високій температурі, стан шкіри вашого собаки може змінитися і стати сверблячим.

Якщо ваш собака не дряпає себе постійно, то сухість шкіри не є серйозною проблемою для здоров'я і легко піддається лікуванню. Наприклад, йому можуть сподобатися спеціальні шампуні, які ви можете придбати у ветеринарній аптеці, і які допомагають зволожити. Однак основним джерелом проблеми, ймовірно, є сухе довкілля. У такому випадку зволожувач повітря в будинку може допомогти вашому собаці почуватися комфортніше.

 

Види шкірних захворювань

Окрім грибка, вашого улюбленця можуть проблеми зі шкірою з інших причин:

  • Шкірні кліщі — одна з поширених причин, як зустрічається так само часто як і блохи, кліщі та воші. Вони можуть спричиняти свербіж, запалення, ураження шкіри та випадіння шерсті. Більшість з них можна успішно вилікувати, але іноді собаці може знадобитися тривале лікування.
  • Шкірна алергія у собак. Поспостерігайте, як ваш собака чухається - якщо найчастіше чухає живіт, боки та вуха, треться об морду і гризе лапи — то це скоріше всього прояв алергічної реакції. Шкіра запалюється, в результаті чого розвивається ураження та шкірні інфекції, включаючи можливу втрату шерсті та потемніння кольору шкіри. Алергія може виникнути на будь-якому етапі життя. Деякі породи собак схильні до розвитку алергії, зокрема вест-хайленд-уайт-тер'єри, фокс-тер'єри, золотисті ретривери, лабрадор-ретривери, лхаса-апсо, бульдоги, англійські сетери, боксери, далматинці та шарпеї.

Що викликає алергію шкіри у собак?

Існують різні захворювання шкіри у собак, симптоми яких проявляються по різному. Алергія може бути як вроджена, так і набута. Наприклад, якщо він постійно контактує з алергеном, то це спричиняє реакцію організму. Це відбувається, коли імунна система виробляє антитіла, що призводить до вивільнення запальних речовин, які, своєю чергою, викликають свербіж.

Існує багато речовин, які можуть діяти як алергени та викликати шкірну алергію, або «алергічний дерматит». До них відносяться:

  • Алергени під час вдихання, включаючи плісняву, пилок і домашній пил.
  • Алергія на бліх.
  • Контактний дерматит, що спричинений впливом на шкіру подразнюючої речовини, наприклад, мила, домашніх і садових спреїв або хімікатів, нашийників від бліх, пір'я або шерсті.
  • Харчова алергія - в цьому випадку ознаки алергічного дерматиту зазвичай присутні цілий рік.

Дослідження шкірної алергії

Щоб діагностувати причину, знадобиться візит до ветеринара. Під час візиту надайте повну історію симптомів вашого собаки, включаючи пору року, коли з'являються алергічні ознаки.

Перш ніж визначити причину проблеми зі шкірою, ветеринар буде врахувати багато факторів. У деяких випадках алергія може бути викликана комбінацією факторів, і зменшення впливу деяких або всіх з них може допомогти. У важких випадках ветеринар може порекомендувати зробити шкірні або аналізи крові, які допоможуть точно визначити причину алергічної реакції.

Якщо причиною скарг шкіри вашого собаки є харчовий продукт, у нього також можуть бути ознаки шлунково-кишкового розладу. Зазвичай у цьому випадку потрібно спробувати визначити конкретний алерген і виключити його з раціону собаки. Щоб ізолювати алерген, зазвичай під керівництвом ветеринара вашого улюбленця саджають на дієту з виключенням або елімінацію алергену.

Лікування алергії шкіри у собак

Ваш ветеринар може порекомендувати різноманітні засоби для лікування алергії шкіри та усунення шкірної інфекції, які можуть значно покращити самопочуття вашого улюбленця. До них відносяться спеціальні шампуні для тварин, харчові добавки, медикаментозне лікування та лікувальні дієти. Вони можуть використовуватися окремо або в різних комбінаціях.

Дієта може відігравати важливу роль у вирішенні багатьох захворювань шкіри у собак. Зокрема, раціон з високим вмістом омега-3 жирних кислот може допомогти зменшити свербіж і запалення, пов'язані з алергічним дерматитом.