Ваш улюбленець - наше натхнення.
Ознаки вагітності собаки
Собака нюхає рослину в вітальні

Пологи в собак

Читати 8 хв

Коли собака вагітна, у вас може виникнути питання: «Як вони народжують та як відбуваються пологи в собак?». Не варто панікувати з наближенням дати пологів — вони зазвичай набагато менш драматичні, ніж людські, і ваш улюбленець зможе привести цуценят на світ без жодних проблем. Майбутня мама зможе зробити все самостійно, але складіть їй компанію під час пологів на випадок, якщо в собаки виникнуть якісь ускладнення. 

Порадьтеся з ветеринаром, якщо у вас є якісь сумніви щодо вагітності в собак або щодо того, як вона народжуватиме. Його поради допоможуть вам заспокоїтися. Ось кілька корисних порад, які допоможуть вам бути максимально підготовленими до того моменту, коли з’являться перші ознаки пологів у собак.

Як підготувати песика

Нижче ми розповімо, як виявити ознаки пологів у собак та підготувати до них вашого песика — від того, як побудувати затишне місце, до того, яке обладнання потрібно тримати напоготові. Пологи в собак мають пройти гладко, але корисно мати під рукою допомогу, щоб заспокоїти її на випадок, якщо виникнуть якісь ускладнення.

Скільки триває вагітність у собак

Собача вагітність триває лише 2 місяці (або близько 63 днів). Як тільки ви помітили, що ваша собака вагітна, важливо перевірити її, щоб дізнатися, на якому вона терміні. Чим ближче до терміну, ви можете підготуватися, зробивши наступні кроки:

 • Виділіть та обладнайте м’яке місце для пологів у собак. Мамі знадобиться приватне місце у вашому домі, де вона зможе відпочити та спокійно народити цуценят, тому починайте готувати його в останні два тижні вагітності вашої собаки. В ідеалі — це велика картонна коробка, вистелена подушечками для цуценят (на випадок нещасних випадків) і заповнена чистими ковдрами, простирадлами або рушниками. Переконайтеся, що коробка достатньо велика, щоб і мама, і цуценята могли зручно розміститися в ній. Також переконайтеся, що вона достатньо висока, щоб запобігти втечі відважних цуценят! Розмістіть коробку в тихому місці з кімнатною температурою, де цуценят ніхто не потурбує і де їм буде затишно. Покладіть туди підстилку або іграшки собаки (за умови, що вони чисті), це може заохотити улюбленця користуватися ним і допоможе майбутній мамі відчути себе як вдома перед пологами.
 • Тримайте під рукою номер телефону вашого ветеринара. Перед пологами вашого собаки візьміть номер телефону вашого ветеринара для можливості зв’язатися в неробочий час, оскільки пологи часто відбуваються вночі. Повідомте ветеринару дату пологів (якщо він ще не знає), щоб він знав, коли бути напоготові. Якщо в мами виникнуть проблеми з народженням цуценят, можливо, вам доведеться відвезти їх до ветеринара, тому продумайте варіанти транспортування.
 • Підготуйте відповідне обладнання. На випадок, якщо під час пологів мамі знадобиться допомога, тримайте під рукою невеличкі ножиці та кілька чистих сухих рушників. Якщо послід великий, вам також може знадобитися додатковий кошик, щоб забезпечити достатньо місця для новонароджених цуценят! Якщо ви відлучатимете цуценят від мами, вам потрібно буде допомогти їм зігрітися за допомогою грілки. 

10 ознак пологів у собаки, на які слід звернути увагу

Коли починаються пологи в собак, ви, швидше за все, помітите у неї занепокоєння, задишку, тремтіння, бажання сховатися десь у темному місці тощо. Існують різні стадії пологів, але нижче ми розповімо про них детальніше, щоб допомогти вам.

 1. Зниження температури. Однією з перших ознак наближення пологів у собак є падіння температури тіла з 38,5°C до 37°C — пологи зазвичай починаються приблизно через 12–24 години після цього. Щоб знати, коли це станеться, вимірюйте температуру собаки двічі на день ректальним термометром протягом останнього тижня вагітності. Якщо ви не знаєте, як це робити, попросіть ветеринара показати вам. Але якщо вимірювання температури викликає в собаки стрес, припиніть це робити. Вам потрібно допомогти їй залишатися максимально спокійною в цей час.
 2. Занепокоєння. Під час останнього тижня вагітності майбутні мами можуть бути трохи неспокійними й усамітнюватися в тихому місці. Втрата апетиту та копання в підстилці є звичайним явищем за 12–24 години до пологів.
 3. Зміни в поведінці. Інколи собака може перенести “гніздо”, яке ви зробили для майбутніх пологів в іншу частину будинку. Якщо це сталося, намагайтеся не переміщати його з улюбленого місця, якщо це можливо.
 4. Блювання. Нудота і блювання в собак — інші ознаки пологів, які ви можете помітити. Переконайтеся, що ваш улюбленець має достатньо води, щоб уникнути зневоднення.
 5. Втрата апетиту. Відсутність інтересу до їжі також може свідчити про наближення пологів. 
 6. Тремтіння. Тремтіння може бути ознакою того, що собаці боляче й почалися перейми. Це нормально, і ви маєте зробити все можливе, щоб заспокоїти тварину в цей час. 
 7. Задишка. Задишка — це ще один спосіб, яким собака під час пологів дає вам знати, що їй боляче й почалися перейми.
 8. Втома. Вагітні собаки можуть бути більш млявими, ніж зазвичай, але ви помітите падіння рівня їхньої енергії ближче до початку пологів.
 9. Перейми. Ви зрозумієте, що ваша собака народжує, як тільки почнуться перейми. Зверніть увагу на твердий живіт. Можливо, ви навіть зможете відчути перейми, обережно поклавши руки на її животик.
 10. Початок вироблення молока. Деякі собаки починають виробляти молоко ще до пологів. Якщо їхні груди затверділи, це ще одна ознака того, що в них скоро почнуться пологи.

Як довго тривають пологи в собак?

Пологи в собак тривають приблизно 3–12 годин від початку переймів. Зазвичай собаки народжують усе потомство протягом 6 годин і ніколи не затримуються довше, ніж на 24 години. 

Допомога під час пологів

Сподіваємося, вам не доведеться втручатися під час пологів, але іноді мамі може знадобитися невелика допомога. Існує кілька сценаріїв, коли вам може знадобитися втрутитися

 • Одному цуценяті може знадобитися допомога, поки мама народжує іншого. У такому випадку очистіть мішок, у якому знаходиться цуценя, і швидко витріть його проти шерсті чистою ганчіркою. Таке розтирання також заохотить цуценя зробити перший вдих.
 • Якщо мама не почистила цуценя, у його дихальних шляхах може бути рідина. Засуньте чистий мізинець у рот цуценяті, щоб зачерпнути все, що там є, і витріть йому ніс. Витріть цуценя рушником, щоб заохотити його плакати, оскільки це допоможе вивести рідину, яку воно могло проковтнути.
 • Якщо мама заклопотана пологами іншого цуценяти, можливо, вам доведеться допомогти їй перерізати пуповину цуценяті, яке народилося раніше. Для цього зав’яжіть вузол товстою ниткою приблизно в одному дюймі від того місця, де пуповина прикріплюється до тіла цуценяти. Зав’яжіть ще один вузол трохи далі від першого й за допомогою чистих ножиць переріжте пуповину між двома вузлами. Перерізання занадто близько до тіла цуценяти може загрожувати його здоров’ю, а якщо залишити занадто довго, воно може бути перегризено або проковтнуте матір’ю.

При нормальному розмірі посліду можна очікувати, що ваша собака народить від 1 до 12 цуценят. Однак перші 2 посліди собаки, як правило, будуть меншими, ніж потенційні наступні, тому якщо цуценят буде менше, ніж очікувалося, не хвилюйтеся.

 

6 тривожних ознак та ускладнень під час пологів у собак

На щастя, більшість пологів у собак проходять без ускладнень. Ваша собака здатна самостійно впоратися з пологами, але іноді можуть виникати ускладнення. Зверніться до ветеринара, якщо:

 • У мами не починаються пологи протягом 24 годин після зниження температури. 
 • Попри сильні перейми протягом 20–30 хвилин, вона не змогла народити цуценя. В такому випадку будьте готові взяти із собою цуценят, які вже народилися і поїхати до клініки.
 • Цуценя не народилося протягом чотирьох годин після того, як мами з’явилися зелені або червоні/коричневі виділення з піхви (через дві години будьте готові зателефонувати ветеринару).
 • Минуло понад дві години, а песик відпочиває або має лише слабкі перейми між цуценятами, і ви точно знаєте, що всередині є ще цуценята.
 • Ви бачите цуценя біля входу у вульву, і хоча мама напружується, вона не може народити.
 • Ваша собака перебуває в другій стадії пологів уже понад 12 годин (друга стадія — це коли народжуються цуценята)

Коли ви переконаєтеся, що пологи закінчилися, і всі здорові та щасливі, дайте мамі щось поїсти та попити. Можна дати їй звичайний корм для цуценят, який вона їла протягом усієї вагітності.

Ускладнення, на які треба звернути увагу відразу після пологів:

 • У неї відійшла не вся плацента (її має бути стільки, скільки цуценят).
 • Вона проявляє ознаки посмикування, нервозності, неспокою, жорсткої, хворобливої ходи або судом, що може бути ознакою дефіциту кальцію, який називається гіпокальціємією.
 • У неї підвищена температура, вона погано себе почуває, втратила апетит, млява або не проявляє інтересу до цуценят. Будь-який із цих симптомів може вказувати на інфекцію в матці.
 • Собака продовжує напружуватися після того, як народила всіх цуценят, яких ви очікували.

Ускладнення, на які треба звернути увагу через кілька днів після пологів:

 • У неї підвищена температура, вона погано себе почуває, втратила апетит, млява або не проявляє інтересу до цуценят. Будь-який із цих симптомів може вказувати на інфекцію в матці.
 • Молочні залози червоні, тверді й болючі, або виділення із сосків погано пахнуть, коричневі або кров’янисті.
 • Не їсть, пригнічена, має діарею або втрачає вагу.
 • У неї дуже кров’янисті виділення з піхви, або мають різкий запах (чорнуваті/червонуваті виділення є нормальними протягом перших кількох тижнів після пологів).

Ускладнення, на які треба звернути увагу через кілька тижнів після пологів:

 • Якщо помирає більше одного цуценяти або ви занепокоєні станом здоров’я інших цуценят.
 • Будь-яке цуценя виглядає пригніченим або неохоче їсть. Це називається «згасанням» цуценят.