Ваш улюбленець - наше натхнення.
Собака стоїть в полі і дивиться вперед

Кліщі у собак: симптоми та лікування

Читати 4 хв

Кліщі ‒ це дуже небезпечні паразити, укуси котрих можуть мати фатальні наслідки не тільки для людей, але й для собак. Ці павукоподібні активізуються у теплий період року та є переносниками цілого розмаїття хвороб. Але є і такі що активні в холодну пору (листопад та березень), тому не варто нехтували профілактикою у і в цей період.

Симптоми укусу кліща

Кліщ у собаки – це поширена і неприємна проблема, яка ускладнюється ще й тим, що цих паразитів є декілька видів. Наприклад, вушний кліщ у собаки – це мікроскопічна істота, яка може стати причиною запалення вуха та появи отиту.

Інколи важко помітити той факт, що вашого улюбленця вкусили. Тому при потеплінні надворі потрібно уважно слідкувати за станом чотирилапого друга та оглядати його після прогулянок. Тільки таким чином можна запобігти серйозним наслідкам для організму.

Після того, як собаку вкусив кліщ, перші симптоми можуть з’явитися впродовж 1 першої доби, а інкубаційний період складає до 28 днів. Їхня сила та швидкість появи залежать від таких чинників:

 • вік тварини;
 • загальний стан здоров’я.

Існує безліч різноманітних хвороб, які переносяться цими паразитами. Їхня симптоматика в декількох випадках суттєво відрізняється. Але також є спільні риси, за якими господар може виявити, що з улюбленцем щось не так. До таких симптомів варто віднести:

 1. Підвищену температуру. Собаки відрізняються швидким метаболізмом, тому їхня нормальна температура приблизно 37,5-39 градусів. Якщо ж показник починає перевищувати це значення, тварині потрібно неодмінна допомога у найкоротший час.
 2. В’ялість та пасивність. Собака перестає рухатися та швидко втомлюється навіть від невеликої активності.
 3. Втрату апетиту. Внаслідок цього пес зовсім відмовляється від прогулянок.
 4. Блювоту та діарею. Організм починає сильно втрачати вологу, це послаблює стан здоров’я.
 5. Набряк суглобів, хромота та поява супутніх захворювань.
 6. Змінення кольору сечі.

Найчастіше хвороби, що переноситься кліщами, залежать від виду паразитів. Існують як досить великі особини, укуси яких побачити просто, так і мікроскопічні. Останніх можна помітити на тілі тварини тільки завдяки характерним симптомам або проведенню аналізів.

Найкращим рішенням при вищевказаних симптомах є звернення до ветеринара. Якщо довго зволікати з медичною допомогою, то стан чотирилапого друга буде швидко погіршуватися, що може призвести до фатальних наслідків.

Саме тому дуже важливо слідкувати за станом тварини, щоб не допустити подібної ситуації. Обов’язково подбати про наявність профілактики проти появи кліщів у собаки.

Як видалити кліща та обробити місце укусу

Якщо собаку вкусив кліщ, то можна видалити паразита власноруч або звернутися до ветеринара. Якщо ви не впевнені у власних навичках, то краще обрати другий варіант, але видалення кліща ‒ не є складним процесом.

Важливо розуміти, навіть якщо вчасно витягнути зараженого кліща, то улюбленця все одно доведеться лікувати. Але відсутність паразита допоможе легше перенести цей процес.

Отже, процес видалення кліща виглядає наступним чином:

 1. Подбайте про наявність інструмента – викручувач кліщів. Також не забудьте застосовувати рукавички та спеціальний контейнер, куди потрібно буде помістити паразита. Видаляти кліща пінцетом не рекомендується. Таким чином ви можете роздавити його та погіршити стан домашнього улюбленця.
 2. Постарайтесь заспокоїти собаку. Дайте команду сидіти на місці. Ні в якому разі не потрібно поспішати, адже це може призвести до появи поранень на тілі.
 3. Розсуньте шерсть біля місця укусу, аби паразита було краще видно.
 4. Поставте крючок на шкіру тварини.
 5. Підведіть інструмент під тіло кліща.
 6. Починайте витягувати паразита, виконуючи кілька обертів навколо осі.

Якщо вас цікавить, чим обробити собаку від кліщів після проведення процедури, то скористайтеся спеціальним антисептиком.

Які хвороби переносяться кліщами

Хвороби собак від укусів кліщів бувають різноманітними та небезпечними. Саме тому краще за все не допускати появи цих паразитів на тілі свого улюбленця, використовуючи поширені методи профілактики.

До найнебезпечніших хвороб варто віднести:

 1. Бабезіоз ‒ захворювання при якому з’являється лихоманка, потемніння сечі, задишка та багато іншого. Після появи симптомів тварина може померти протягом тижня, тому варто відразу звернутися по допомогу.
 2. Туляремія ‒ поширене інфекційне захворювання, інкубаційний період якого складає від 4 днів до двох тижнів. Симптоми відрізняються наявністю високої температури, діареї, блювотиння, зниженої активності, виділень з носа та очей.
 3. Бореліоз або хвороба Лайма ‒ дуже поширена патологія, яка переноситься паразитами. Хвороба відбувається у гострій, підгострій або хронічній формі. До характерних симптомів відносяться: лихоманка, набряк суглобів та збільшення лімфовузлів, відсутність апетиту тощо.
 4. Анаплазмоз ‒ найчастіше відрізняється появою лихоманки, болем у суглобах, зниженням активності, рідше з’являються пронос, блювота або судоми.

Як бачите, багато різних хвороб, які переносяться кліщами, мають схожу симптоматику. Тому визначити наявність паразита просто, для цього слід уважно спостерігати за станом домашнього улюбленця.

Засоби профілактики

Під час прогулянки собаки полюбляють бігати у густій траві, під високими деревами та пробиратися між кущами. Саме такі місця полюбляють кліщі для пошуку носіїв. Але підхопити їх можна і на асфальті на вулиці, де немає високої трави та кущів. Та на щастя зараз ветеринарією винайдено багато різноманітних способів для захисту домашнього улюбленця від впливу цих паразитів.

Найчастіше профілактика передбачає використання спеціальних засобів, які відлякують паразитів та не дозволяють їм чіплятися за шерсть тварини. Такі продукти продаються навіть у вигляді різних форм факторів:

 • таблеток;
 • спеціальних крапель у флаконах;
 • спреїв.

Краплі необхідно застосовувати на холці тварини. Достатньо однієї дозованої піпетки, щоб на певний час захистити улюбленця від укусу кліща. Спреєм обробляють більшу частину тіла собаки, особливу увагу приділяючи місцям, де мало шерсті: вуха, пах тощо.

Також існують спеціальні нашийники проти кліщів. Вони розраховані на постійну дію. Внутрішня сторона ошийників оброблена спеціальною речовиною, яка відлякує або вбиває кліщів. Але не бажано використовувати лише нашийники, оскільки через деякий час ефективність продукту знижується. Додатково потрібно використовувати таблетки або каплі.

Варто зазначити, що такі засоби потрібно використовувати обережно, щоб не нашкодити улюбленцю. Для цього перевіряйте рекомендації до використання.

Якщо ви правильно проведете профілактику, вам не доведеться дізнаватися, що робити, якщо собаку вкусив кліщ. Адже ваш чотирилапий компаньйон буде надійно захищений від укусів цих паразитів.