Ваш улюбленець - наше натхнення.
Шоколадний лабрадор їсть з миски з кормом

Пропав апетит у собаки: причини та лікування

Читати 5 хв

Найчастіше поганий апетит є симптомом хвороби, що тільки почала розвиватися. Саме тому ветеринари не рекомендують ігнорувати таку поведінку чотирилапого друга.

Поганий апетит у домашнього улюбленця ‒ це однозначно симптом якогось порушення, яке може бути спричинене як фізіологічними, так і психологічними факторами. Загалом використовується термін “анорексія”, як спосіб позначити, що собака не хоче або не може їсти чи пити.

Причини поганого апетиту у собаки

Існує безліч різноманітних причин, чому собака не бажає їсти. Умовно вони поділяються на два основних різновиди: психологічні та медичні.

До психологічних причин відноситься стрес у собак або поява депресії. Це означає, що в житті тварини з’явився фактор, який сприяє втраті апетиту. До подібних ситуацій можна віднести:

 • переїзд на нове місце;
 • поява нового домашнього улюбленця;
 • поява нової людини у квартирі або приватному будинку (це може бути як новонароджений, так і дорослий);
 • перехід на незнайомий корм і т.д.

Щоб прибрати розлад травлення, який був спричинений високим рівнем стресу, потрібно постаратися нівелювати його джерело, як у випадку переходу на нове харчування. Але в ситуаціях, коли ізолювати тварину від причини розладу не виходить, варто оточити чотирилапого друга любов’ю та увагою. З часом рівень стресу знизиться, і здоровий апетит знову з’явиться.

Медичні причини розладу травлення ‒ це більш серйозна проблема. Така ситуація часто супроводжується підвищенням температури, або іншими симптомами, які вказують на окремі хвороби. До найрозповсюдженіших патологій, які викликають втрату апетиту, відносяться:

 • шлунково-кишкові хвороби;
 • захворювання печінки;
 • інвазія гельмінтами;
 • хвороби підшлункової залози;
 • захворювання сечовидільної системи;
 • хвороби крові;
 • хвороби зубів (наприклад, зубний камінь);
 • патології, які пов’язані з вухами, очима, носом чи ротом та інші.

Фактично будь-яке захворювання на якомусь етапі може призвести до того, що собака втратить апетит. Саме тому подібний симптом не має ігноруватися господарем.

Що робити, якщо собака не хоче їсти

Дуже важливо, щоб господар уважно спостерігав за станом домашнього улюбленця. Адже далеко не завжди тварині потрібне лікування, коли тимчасово втратився апетит.

У першу чергу зверніть увагу на поведінку собаки. Якщо він активний, хоче гратися та незмінно зустрічає вас після повернення з роботи, то скоріш за все чотирилапий друг страждає від невеликого розладу або нездужання. Воно може пройти через день або два, але більший термін свідчить про наявність психологічних чи медичних проблем.

Часто буває, що у собаки є апетит. Він із захопленням біжить до вас, коли чує, що ви взяли до рук корм, але після того, як понюхає продукти харчування, відвертає голову. Це може свідчити про проблеми із зубами, собаці просто важко їсти звичний корм. Також причина може бути і в самому раціоні, можливо варто його замінити.

Якщо собака не тільки втратив апетит, але ще й регулярно блює, а з часом у тварини з’являється діарея, то якнайшвидше потрібно звернутися до ветеринара. Спеціаліст детально огляне тварину та зможе встановити істинну причину проблеми завдяки аналізам та діагностиці, а після призначити відповідне лікування. Процес може передбачати якісь процедури (операції або чистку зубів) або приймання ліків.

Обов’язкова консультація лікаря також потрібна при таких суміжних симптомах:

 • підвищений рівень спраги;
 • слабкість, відсутність координації;
 • блідий колір слизових оболонок;
 • підвищений об’єм живота;
 • втрата ваги;
 • жовтуха;
 • сильний кашель і хрипи;
 • надмірне слиновиділення;
 • наявність набряків;
 • кровотеча з носа чи рота та багато іншого.

Чому собака не хоче їсти після пологів

Пологи ‒ це надзвичайний стрес для собаки, окрім того, сили тварини забирає годування цуценят. Тому, якщо в улюбленця з’явився виводок, йому потрібна особлива увага від господаря. Важливо завжди фіксувати кожну зміну стану в організмі тварини.

Відмова від їжі у перші дні після пологів є звичним явищем, оскільки собака зайнятий своїми новонародженими цуценятами. У багатьох випадках апетит навіть збільшується, оскільки знесиленому організму потрібні поживні речовини.

Якщо ж голодування продовжується, то це може свідчити про наявність серйозних проблем, а саме:

1. Запальний процес у матці. Пологи важко назвати гігієнічним процесом, особливо в тому випадку, якщо вони проходили важко. Під час народження в організм тварини може потрапити бактеріальна інфекція, яка часто стає причиною ендометриту. Суміжними симптомами цієї хвороби є: виділення з матки, підвищена температура, в’ялість, підвищений рівень спраги.

2. Надлишкова лактація. Причиною цієї патології також є бактеріальна інфекція. Злоякісні бактерії потрапляють у молочні залози, що спричиняє їх запалення. При цьому молоко через залози не виділяється або з’являється у недостатній кількості. До супутніх симптомів відносяться лихоманка та підвищення температури.

3. Післяпологовий парез. Дуже серйозне захворювання, на яке потрібно вчасно зреагувати. Причиною є зниження рівня кальцію у крові, що призводить до тривожної поведінки, порушення координації, появи судом і паралічу кінцівок. При перших ознаках хвороби потрібно відразу звернутися до ветеринара.

Поганий апетит у літнього собаки

З віком в організмі собаки відбувається уповільнення обміну речовин. Тварина починає менше рухатись та більше спати, її звична реакція на подразники зникає. Також значно погіршується робота органів чуття, що спричиняє поступову втрату зору, слуху й нюху.

Якщо собака дожив до такого солідного віку, то навіть найменші зміни в організмі можуть призвести до тяжких наслідків. Тому відмову від корму не потрібно ігнорувати навіть у тому випадку, коли в цілому поведінка тварини не змінилася. Адже це може призвести до:

 • атрофії м’язів;
 • знесилення організму;
 • атонії ШКТ;
 • зниження протеїнів та глюкози

Саме тому таким собакам потрібен спеціальний корм, який врахує особливості літнього організму улюбленця. Спеціалісти компанії Purina подбали про наявність корму Pro Plan Optiage, який має всі необхідні речовини, щоб довше тримати організм тварини в оптимальному стані, а також не спричиняти появу надлишкової ваги.

Втрата апетиту ‒ це перша реакція організму на якийсь подразник, тому потрібно дуже уважно стежити за станом здоров’я чотирилапого друга, щоб у разі потреби надати всю необхідну ветеринарну допомогу.