Ваш улюбленець - наше натхнення.
Purina Club Junior logo
Cat sitting on door step as door opens

Усе про вуличних котів

Читати 5 хв

Вирішити, чи буде ваш новий кіт чи кошеня жити на вулиці чи ні, є важким вибором. 

За даними International Cat Care, колосальні 90% кішок можуть вільно приходити та йти з дому, коли їм заманеться, і лише 10% власників вирішують постійно тримати своїх котів вдома.

Якщо ви живете в тихій сільській місцевості, було б чудово дозволити своєму кошеняті вільно бродити, але, звичайно, є ситуації, коли вашій кішці буде безпечніше вдома, наприклад, якщо ви живете в жвавому місті. Якщо ви сумніваєтеся, чи дозволити своєму новому коту досліджувати світ, продовжуйте читати, щоб дізнатися про потенційні переваги та ризики перебування кішок на вулиці.


Як коти вибирають, чи хочуть вони бути на вулиці чи вдома?

Усі коти мають свої особисті вподобання та особливості характеру, тому іноді вони можуть просто зробити вибір жити на вулиці чи вдома замість вас. Як правило, це досить легко визначити, оскільки більш полохливі або старші коти, ймовірно, віддадуть перевагу комфорту вдома, тому вони будуть менш охоче вириватися за двері щоразу, коли вони відчинені.

Але якщо ваш кіт вибухає від хвилювання, чіпаючи кігтями будь-які злегка відкриті двері чи вікна, це, мабуть, тому, що він хоче бути вуличним котом. Власнику, який зробив свій вибір, важливо залишалися послідовними протягом усього життя кота, оскільки котам може бути важко перевчатися, коли вони старішають.

5 переваг життя на вулиці для котів

Якщо дозволити кішці досліджувати світ, ви отримаєте багато переваг, ось деякі найважливіші з них:

У кішки, яка живе на вулиці, значно менше шансів отримати зайву вагу, це просто пов’язано з тим, що на свіжому повітрі так багато справ! Під час прогулянок коти частіше витрачають час на лазіння, бігання та дослідження, що чудово впливає на їх фізичне здоров’я.

Також доведено, що прогулянки на свіжому повітрі добре впливають на психічне здоров’я ваших котиків. Це значною мірою пов'язане з величезною різноманітністю запахів, видовищ і звуків, які стимулюють їхні органи чуття. Крім того, це допомагає врятуватися від будь-яких потенційних стресів у вашому домі.

Однією з ключових переваг перебування кота на вулиці є те, що це дає вихід його природній поведінці. Він зможе дряпати дерева (потенційно врятувавши ваш диван), патрулювати свою територію та використовувати свої мисливські інстинкти, що особливо чудово, якщо ви хочете контролювати популяцію гризунів у сільській місцевості.

Це часто може бути вирішальним фактором для власників, які не хочуть витрачати весь свій час на прибирання лотка. Багато вуличних котів просто займаються своїми справами на вулиці. Однак є деякі коти, які віддадуть перевагу комфорту туалетного лотка, тому вони все одно зайдуть всередину, щоб сходити в туалет, а інші можуть протестувати проти виходу на вулицю, коли йде дощ. Про всяк випадок бажано тримати лоток вдома.

Якщо ви проводите багато часу поза домом через роботу, то життя на природі може бути найкращим для вашої кішки. Як правило, домашні кішки потребують набагато більше розваг та уваги від своїх власників порівняно з вуличними котами, які мають багато стимуляції надворі.

Як безпечно випустити кота на вулицю вперше?

По той бік вхідних дверей є стільки всього, що можна досліджувати цікавому кошеняті. Але найкраще почекати, поки ви дозволите своєму вихованцеві почати свої пригоди на вулиці.

Кошенятам не слід виходити на вулицю до повної вакцинації. Кошенята віком до 6 місяців можуть ходити в садок, щоб ознайомитися з природою та набути впевненості, але тільки під пильним наглядом. Зверніться за порадою до ветеринара, і він може навіть дати вам кілька корисних порад щодо облаштування вашого саду для котів.

У нашій статті Як облаштувати безпечний сад вашому котику ми зібрали інформацію про кілька корисних способів випустити кішку з дому, зберігаючи її у безпеці.


Потенційні ризики для вуличного кота

Як завжди, якщо є переваги, є й ризики. Кілька ризиків для вуличних котів, про які вам слід знати:

  • Травми від автомобілів – цей ризик, особливо для кошенят віком до одного року, але коли вони переступають цей вік, вони, швидше за все, усвідомлюють небезпеку.
  • Спати на шинах або під моторним відсіком автомобіля – це досить поширене явище для котів у холодні місяці, особливо якщо машина була нещодавно включена та ще тепла.
  • Вони можуть заблукати – якщо ваш кіт не дуже усвідомлює свою територію, він може зайти занадто далеко й заблукати.
  • У котів велика ймовірність зіткнутися з токсичними речовинами – люди часто використовують хімікати у своїх садах, такі як гранули від слимаків, антифриз, отрути для гризунів, або вирощують токсичні рослини.
  • Підвищений ризик бійки – це більша проблема в забудованих районах, оскільки територія кожної окремої кішки перетинає територію іншої.
  • Підвищений ризик контакту з хворобами, кліщами, блохами або глистами – в основному через збільшення контакту з іншими котами та зовнішнім середовищем.


Безпека вашої кішки на вулиці

Як власник кішки, цілком природно, що ви хочете переконатися, що вона найбільш захищена, коли на вулиці насолоджується всіма видами та запахами. На щастя, є кілька речей, які ви можете зробити, щоб переконатися, що кішка живе своє найкраще життя і залишається в безпеці.

Слідкуйте за щепленнями, лікуванням від бліх і глистів

Через те, що вони частіше контактують з іншими котами, вчасне щеплення кошенят важливе як ніколи. Вуличним котам зазвичай потрібні додаткові вакцини порівняно з котами, які живуть удома. Ви також повинні регулярно проводити профілактику від бліх і глистів, щоб переконатися, що ваша кішка залишається щасливою та здоровою. Ветеринар може підказати, що найбільше підходить для вашої кішки та її способу життя.

Встановіть дверцята для котів

Якщо протягом дня вдома немає нікого, хто міг би впустити вашу кішку, якщо вона відчуває загрозу через щось зовні, установіть дверцята для котів. Якщо ви стурбовані тим, що інші коти у вашому сусідстві скористаються ним, ви можете придбати дверцята, які запрограмовані лише на відкриття для мікрочіпа чи нашийника вашої кішки.

Поставте своєму коту мікрочип

Для вуличних котів життєво важливо мати мікрочип. Якщо ваш кіт заблукає надто далеко від свого дому або випадково застрягне в чиємусь гаражі, мікрочип значно збільшить шанси возз’єднатися з котом. Тоді будь-хто, хто знайде вашу кішку, просто може відвезти її до ветеринара, де відсканують чип, щоб отримати ваші контактні дані.

Нашийник і бирка

Крім мікрочипа вашого кота, вам слід також придбати йому захисний нашийник і бирку для вуличних котів. Завжди одягайте нашийник, що самостійно розстібається, і якщо кіт колись застрягне (а це може трапитися, коли він лазить і досліджує), такий нашийник просто розстібнеться і звільнить кота. Нашийники, що відбивають світло, також підійдуть, оскільки вони покращать видимість кота, якщо він колись буде на вулиці вночі. Якщо у вас є бирка з вашими контактними даними, це також може допомогти швидше воз’єднатися зі своєю кицею. GPS-трекери також є корисною опцією в наші дні, якщо ви хочете відстежувати пересування свого кота. Щоб прийняти найкраще рішення, не забувайте порівняти додаткову безпеку з потенційною дорогою втратою, якщо кішка втіче.

Стерилізуйте свою кішку

Ви повинні стерилізувати кішку, якщо вона буде виходити на вулицю. Якщо кішка не стерилізована, це підвищує ризик небажаної вагітності, і вона, швидше за все, подорожуватиме далі від дому, оскільки шукатиме потенційну пару. Крім того, некастровані самці, як відомо, набагато більш територіальні та мають проблеми з міченням і бризканням, а також вступають у бійки з іншими котами. Якщо ви сумніваєтеся, не соромтеся запитати поради у свого ветеринара.

Вирощуйте дружні до котів рослини

Якщо у вашому саду є дружні до котів рослини, якими вони можуть насолоджуватися, набагато менша ймовірність того, що вони спробують з’їсти токсичні чи отруйні рослини. Вирощуйте такі рослини, як котяча м’ята, лаванда та котяча трава, і завжди переконуйтеся, що речовини, які ви використовуєте для будь-яких ваших рослин, нетоксичні та органічні.