Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
Pro Plan logo
Кіт стоїть на бильці дивану

Чи потрібно тримати кота виключно в приміщенні?

Читати 2 хв
Pro Plan logo
PRO PLAN®

Коли більша частина власників котів у Європі дозволяють своїм улюбленцям вільно пересуватися по вулиці, інші обирають виключно домашній стиль життя для котів. У статті розглянуто позитивні та негативні сторони кожного підходу.

Існує багато причин зростання кількості домашніх котів, але загальна думка полягає в тому, що власники тримають котів удома, щоб гарантувати їхню безпеку. Це може бути пов’язано з тим, що вони живуть у жвавому місті з інтенсивним дорожнім рухом, або тому, що вони знаходяться в районі, де є сусідські коти, з якими їхня кішка не ладнає.

Як дізнатися, чи хоче мій кіт бути вдома чи на вулиці?

Важливо брати до уваги думку вашого кота, і зазвичай він досить добре може сказати вам, хоче він бути вуличним чи домашнім котом. Літнім котам або котам з обмеженими можливостями чи проблемами зі здоров’ям часто більше подобається безпека вдома та пов’язані з нею зручності. Крім того, є деякі коти, які справді дуже бояться зовнішнього середовища, що може бути пов’язано з агресивними територіальними котами у вашому сусідстві або гучними звуками.З іншого боку,

Коти, які живуть на вулиці, ймовірно, постійно благатимуть випустити їх на вулицю – зазвичай майже безперервним нявканням – і можуть намагатися втекти щоразу, коли бачать, що двері відчиняються.

Якщо ви вирішите випускати їх на вулицю чи тримати як домашнього кота, важливо дотримуватися обраного стилю життя. Кішки, яким раніше дозволяли бродити, як правило, погано пристосовуються до домашнього життя, і у них можуть виникнути певні проблеми з поведінкою.

4 переваги доманіх кішок 

Якщо ви схиляєтеся до утримання кота як домашнього, у вас є багато переваг. Слід звернути увагу на кілька з них:

 1. Ви тримаєте їх подалі від зовнішніх небезпек.
  Це головна причина, чому власники вирішують тримати котів удома. Прогулянка на свіжому повітрі створює велику кількість ризиків для наших котів, зокрема бути збитими автомобілями та поїдати потенційні небезпеки, які вони знаходять, наприклад садові добрива чи отруйні рослини
   
 2. Ви захищаєте місцеву дику природу.
  Якщо ви коли-небудь жили з котом, який виходить на вулицю, то, ймовірно, вас не здивує принесені ним мертві пташки чи миші. Кімнатні коти не зможуть полювати на цих істот, але вам потрібно буде надати альтернативні способи тренування котячих мисливських інстинктів і розважати їх.
   
 3. Ви запобігаєте територіальним війнам.
  Зі збільшенням щільності житла та великою кількістю людей, які живуть поруч, коти змушені ділити свою територію з іншими котами. Коти – територіальні істоти, тому це не віщує нічого доброго для наших котячих, і можуть бути випадки, коли коти б'ються. Тримання котів удома може запобігти цим бійкам і допомогти вашій кішці почуватися в безпеці, надавши їй власну відокремлену територію.
   
 4.  Ви зменшуєте травми та небажаний вплив.
  Ще одна ключова перевага полягає в тому, що завдяки зниженому ризику бійки з іншими котами, вони також матимуть менший ризик травмування або контакту з певними хворобами, які передаються між котами, наприклад FIV (вірус котячого імунодефіциту). Але навіть якщо у вас є домашня кішка, вам все одно доведеться робити щеплення і оновлювати його.

Потенційні ризики утримання кішок вдома

Незважаючи на численні переваги утримання котів удома, є також кілька ризиків, які потрібно враховувати перед тим, як зробити свій вибір:

 • У кішок можуть виникнути проблеми з поведінкою, вони можуть відчувати стрес, оскільки для деяких котів життя вдома надто нудне, і вони не мають можливості втекти від стресових факторів у домі.
 • Домашні коти мають менше можливостей для фізичних вправ і рідко самі займаються, що може призвести до зайвої ваги.
 • Хоча ваш кіт буде захищений від токсичних речовин на вулиці, є багато речовин, токсичних для котів у вашому домі, як-от побутові мийні засоби та ліки.
 • Є багато кімнатних рослин, які є токсичними для котів, у тому числі такі звичайні, як лілії, алое віра та нарциси. Переконайтеся, що ви провели багато досліджень і видалили всі рослини чи квіти, які можуть зашкодити вашій кішці.
 • Оскільки ви станете джерелом розваг і вправ для свого домашнього кота, він може стати надмірно залежним від вас і не захоче залишатися сам надовго.
 • Якщо у вас вдома більше однієї кішки, і обидві тримаються всередині, це може спричинити напругу та бійки.

Якщо ви вирішили завести домашнього кота, вам потрібно зробити певні приготування у своєму домі, щоб він був у безпеці та щасливий.

Переконайтеся, що у вас є лоток

Вам треба придбати лоток відповідного розміру для вашого домашнього кота. Помістіть лоток в тихе місце, де улюбленець почувається в безпеці, і завжди стежте, щоб лоток був чистим, оскільки коти можуть уникати брудного лотка. Можливо, вам також доведеться спробувати кілька видів котячих туалетів, щоб визначити, який з них подобається вашому кошеняті. У родині з кількома котами переконайтеся, що у вас є один лоток для кожного кота в різних зонах плюс один додатковий, щоб запобігти суперечкам за власність. Розмір, форма та висота важливі при виборі лотка, оскільки деяким котам важко використовувати лотки з високими стінками або маленькі лотки.

Дайте їм простір для дослідження

Оскільки середній дім не такий великий, як зовнішній світ, вам потрібно подбати про те, щоб у ньому було достатньо місця для дослідження. Переконайтеся, що кішка має доступ до кількох кімнат і забезпечте високі полиці, які розширяють котячу територію.

Багато місць для відпочинку

Оскільки ваша кішка проводить близько 70% свого життя уві сні, вам потрібно буде дати їй багато місць для відпочинку. Коти, як правило, віддають перевагу ліжкам із бортиками, щоб захистити їх, коли вони найбільш вразливі, тому придбайте ліжко та, якщо можете, також підніміть його над підлогою.

Дайте їм можливість дряпати

Якісні кігтеточки потрібні всім котам, а тим більше домашньому котові. Кішки дряпають, щоб позначити свою територію, розтягнути м’язи та точити кігті – усе це є природною поведінкою – і якщо ви не поставите дряпки, вони можуть натомість підуть точитися до ваших меблів!

Тренуйте їхній розум і тіло

Оскільки ваш кіт не зможе реалізувати свої природні мисливські інстинкти або проводити час на вулиці, граючи, ви повинні бути його джерелом вправ. Щодня виділяйте час, щоб заохочувати свого кота до активної гри та розвивати його мисливські інстинкти – найкраще для цього підійдуть іграшки з пір’ям. Ігри неймовірно важливі для кішок і кошенят, оскільки вони допомагають підтримувати розумову стимуляцію вашої кішки та вивільняють ендорфіни.

Дайте їм кімнату з видом

Коти, яких утримують вдома, здебільшого набагато щасливіші, якщо можуть спостерігати за тим, що відбувається надворі. Подаруйте їм котяче дерево, щоб вони могли застрибувати вище підвіконня, або, якщо у вас вузьке підвіконня, можна придбати полицю, з якої вони можуть легко роздивлятися навкруги. Переконайтеся, що вікна закриті або придбайте захисну сітку, щоб ваша кішка випадково не випала – це особливо важливо для вікон багатоповерхових будинків.

Створіть кімнатний котячий сад

Якщо ваш кіт домашній, це не означає, що він повинен втратити всі радощі прогулянок на вулиці. Створіть сад у своєму домі з різноманітними рослинами, сприятливими для котів, наприклад: котяча м'ята, котяча трава і валеріана. Оскільки коти люблять бавитися з цими типами рослин, висаджуйте їх у великі кашпо та горщики, щоб коти могли повною мірою використовувати переваги свого домашнього котячого саду.

Розгляньте можливість використання автоматичної годівниці

Використання автоматичних годівниць може допомогти запобігти ожирінню, оскільки ці пристрої годують тварин потроху і часто.