Ваш улюбленець - наше натхнення.
Fluffy ginger cat in the garden.

Як облаштувати безпечний сад вашому котику

Читати 7 хв

У всіх кошенят і дорослих котів надзвичайно сильний природний інстинкт проводити якомога більше часу на вулиці, граючи, освоюючи територію, піднімаючись на дерева і ніжачись на сонечку.

Незважаючи на це, все ж є речі, за якими вам треба стежити, коли вихованець грає на вулиці. Зовні кіт з набагато більшою ймовірністю може підхопити якесь інфекційне захворювання або паразита, а також ризикує загубитися, стати жертвою викрадачів або бути збитої машиною. Для того щоб убезпечити кота під час перебування на вулиці, при цьому не обмежуючи йому свободу, ви можете облаштувати свій сад з урахуванням всіх потреб улюбленця.

Деякі коти цілком щасливі, навіть якщо не виходять з дому. Багато в чому це залежить від того, чи зуміли ви зробити житло безпечним, цікавим і привабливим для вашого улюбленця. Якщо це у вас вийшло, потреба кота в регулярному проводженні часу на вулиці цілком компенсується яскравими враженнями, одержуваними від перебування в теплому і затишному будинку. У той же час багато котів все ж вважають за краще проводити час на вулиці, в зв'язку з чим необхідно ретельно обміркувати, який з варіантів буде найкращим для улюбленця. Якщо ви схиляєтеся до того, щоб дозволити своєму коту грати на вулиці, спершу слід порадитися з ветеринарним лікарем і фахівцем з розведення домашніх тварин, у якого ви купили свого улюбленця. Крім того, необхідно упевнитися в тому, що ви в повній мірі забезпечили комфортне перебування кота на вулиці.

 

Підготовка кота до виходу на вулицю

Рекомендуємо не випускати кота з дому до тих пір, поки йому не буде імплантований мікрочіп для швидкого пошуку і не будуть зроблені всі необхідні щеплення. Пам'ятайте, що вакцинація, а також позбавлення від бліх і глистів повинні проводитися на регулярній основі. Тому неодмінно поговоріть з ветеринарним лікарем і попросіть його скласти графік щеплень і всіх необхідних медичних обстежень. Тільки в цьому випадку перебування кота на вулиці буде абсолютно безпечним.

Дайте вашому улюбленцю певний час, протягом якого він повністю вивчить кожен куточок будинку, і тільки потім випускайте його на вулицю. Якщо кіт з'явилася у вас зовсім недавно або ви тільки що в'їхали в новий будинок, не дозволяйте улюбленцю виходити на вулицю, поки він повністю не адаптується до нової оселі і не звикне до незнайомої обстановки. Як правило, це займає не більше двох тижнів. Не забувайте, що якщо ви переїхали в новий будинок, то слід якомога швидше оновити дані, що містяться в мікрочіпі вихованця, а також замінити розпізнавальний ярличок з контактною інформацією господаря і ключовими відомостями про вашого улюбленця.

Виводьте вашого улюбленця в великий світ поступово, крок за кроком. Наприклад, для початку дозвольте йому вивчити найближчі околиці, поки ви спостерігаєте за ним з будинку. Через пару хвилин покличте кота назад в будинок, звернувши на себе його увагу звуками, що свідчать про наближення вечері.

Подібним чином поступово збільшуйте кількість часу, проведеного вихованцем на вулиці, і робіть так до тих пір, поки ви обидва не відчуєте себе абсолютно комфортно.

Стерилізація кота суттєво знизить його бажання проводити час на вулиці і зробить його більш домашнім . Він буде частіше перебувати в безпосередній близькості до вас, що знизить ймовірність випадкової зустрічі і конфлікту з іншими котами.

Як убезпечити кота в саду?

Отруйні для котів рослини

Хоча загальновідомо, що коти - хижаки, не дивуйтеся, якщо застанете свого улюбленця за поїданням овочів або рослин. Деякі коти люблять пожувати травичку в саду або поласувати листочками кімнатних рослин. При цьому вам слід пильно стежити за тим, що саме їсть ваш улюбленець, так як деякі звичні нам рослини для кішок отруйні. В першу чергу слід уникати таких рослин:

 1. Диффенбахія
 2. Лілії (всі частини рослини дуже отруйні)
 3. Філодендрон
 4. Омела біла
 5. Пуансетія
 6. Азалія
 7. Жовтий нарцис
 8. Помідор
 9. Наперстянка
 10. Тис
 11. Гортензія

Якщо ваша кішка пожувала одну з рослин, які вважаються токсичними, негайно викликайте ветеринара. Чим швидше ваша кішка отримає допомогу, тим краще. Хороша порада – також сфотографувати рослину, щоб допомогти ідентифікувати речовину та її здатність викликати захворювання вашого вихованця.

Усуньте потенційні небезпеки

Заздалегідь перевірте ваш сад на наявність тих чи інших небезпек, що підстерігають кошеня, - наприклад, отруйних рослин, відкритих приміщень (особливо якщо там містяться хімікати) або неогороджених водойм. Гарна ідея - пройтися по саду, намагаючись думати так, як це робить пустотливе і неслухняне кошеня: дуже скоро ви виявите, що саме необхідно виправити, для того, щоб зробити сад абсолютно безпечним для вашого вихованця!

Обережно використовуйте хімічні гербіциди

Вкрай обережно використовуйте гербіциди, а після обробки рослин хімікатами постарайтеся якийсь час не випускати кота з дому. Крім того, не дозволяйте улюбленцю виходити на вулицю, коли ви обробляєте галявину або сад добривами, гербіцидами або засобами захисту від комах – принаймні до тих пір, поки хімікати повністю не висохнуть.

Уникайте використання отрути для знищення гризунів

Переконайтеся, що ніхто в окрузі не використовує отруту для винищення мишей чи пацюків. Може трапитися нещастя, якщо ваш улюбленець з'їсть отруєну їжу або ж поласувавши отруєним щуром.

Але навіть якщо ви вважаєте, що околиці вашого будинку недостатньо безпечні для кота(наприклад, якщо ви живете недалеко від дороги з інтенсивним рухом), це не привід постійно тримати улюбленця під замком, позбавляючи його свіжого повітря і нових вражень. Наприклад, ви можете:

 • Обладнати для улюбленця у вхідних дверях будинку спеціальні дверці або прохід, які будуть вести безпосередньо до просторого котячої майданчику - теплого, захищеного від негоди і розташованого наполовину на сонці, наполовину в тіні; встановіть на цьому майданчику стовбур дерева або драбинку для лазіння, повісьте канати і жердини, додайте трохи трави і котячої м'яти, а також помістіть туди котячий туалет і миску з водою;
 • Обгородити сад, щоб ваш вихованець не зміг з нього втекти і наразитися на небезпеку.

Нарешті, ваш кіт на вулиці!

 • Установка у вхідних дверях вашого житла спеціальної котячої дверцята або невеликого проходу дозволить коту в будь-який час виходити на прогулянку в сад. Також вкрай корисні будуть дверцята, які можна замкнути на затвор або які випускають і впускають вашого улюбленця на вулицю, зчитуючи інформацію з його мікрочіпа.
 • Найкраще, якщо ваш кіт зможе проводити багато часу на вулиці, але при цьому не буде відходити від будинку далеко. Але будьте готові до того, що улюбленець може знайти дуже незвичайне місце для відпочинку або усамітнення. Тому перш ніж в'їжджати на машині на свою територію, упевніться, що кіт не лежить у вас на шляху.
 • Якщо є можливість, постарайтеся не випускати вашого улюбленця на вулицю вночі. Велика кількість автомобільних аварій і бійок між котами відбувається саме в темний час доби.
 • Купуйте коту спеціальний нашийник з розпізнавальним ярликом, що містить контактні дані господаря і ключові відомості про вашого улюбленця. Також виключно корисна і особлива світловідбиваючі смуга, що кріпиться на ошийник кота і допомагає водіям і мотоциклістам в темний час доби вчасно виявити вихованця на дорозі.
 • Коти, які звикли гуляти по вулиці вільно, часто не дуже комфортно себе почувають, коли їх цілеспрямовано кудись везуть. У разі, якщо вам необхідно кудись відвезти вашого улюбленця, для його зручності і безпеки використовуйте тільки накриту покривалом переносну клітку, а не звичайний картонний футляр. І, звичайно ж, перед тим як помістити в клітку не забудьте бризнути туди спреєм, що містить котячі феромони, які дуже швидко заспокоять вашого улюбленця.

Отже, випустити кота на вулицю - це по-справжньому сміливе рішення, і якщо ви будете досить відважні, щоб прийняти його, і при цьому добре підготуєте вихованця до даного кроку, це принесе прекрасний результат і ваша кішка отримає прекрасний стимул до подальшого розумового і фізичного розвитку.