Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
Воші в котів
Ветеринар дістає кліща з кота

Кліщ у кота: симптоми та як виявити і видалити кліща

Читати 5 хв

Якщо у вас є кіт, який любить досліджувати навколишній світ, цілком ймовірно, що в якийсь момент він зустрінеться з кліщем. Дізнайтеся, як видалити кліща з кота, та які основні ознаки появи паразита на тілі вашого улюбленця.

Якщо ваша кішка проводить багато часу на вулиці, цілком імовірно, що принаймні в якийсь момент життя її уразить кліщ. Ці крихітні істоти прилипають до тіла вашої кішки і харчуеються протягом кількох днів, якщо їх не видалити, тому важливо, щоб їх спіймали якомога раніше, щоб запобігти подальшому болю та дискомфорту, а також запобігти передачі певних інфекційних захворювань, які вони можуть викликати. 

Якщо ви помітили кліща на своїй кішці, можливо, вам цікаво, як його видалити, не заподіявши болю коту чи не залишивши частину кліща у тілі, тому ми підготували корисний посібник, який розповість вам, як видалити кліща з кота безпечно і правильно.

 

Що таке котячі кліщі?

Кліщі - це свого роду паразити. Кліщі кусають кота під шкіру і висмоктують кров з його тіла. Негодовані кліщі крихітні, мають вісім ніжок і можуть бути чорними, коричневими, або червоними, але як тільки вони прикріпляться до вашої кішки, вони можуть роздутися до розміру горошини, наповнюючись кров’ю. Котячі кліщі фактично класифікуються як павукоподібні, а не як комахи, що є ключовою відмінністю між ними та блохами. Кліщі можуть передавати хвороби тваринам, якими харчуються; ось чому профілактика кліщів є важливою мірою, яку слід вживати під час догляду за котом.

Як виглядають котячі кліщі?

Кліщі - це маленькі яйцеподібні жучки з вісьмома лапками, які нагадують маленьких павуків. Зазвичай вони мають розміри від 1 мм до 1 см і мають біле тіло, але воно стає більшим і темнішим, коли наповнюється кров’ю, яку вони висмоктують у своїх господарів (по суті, у вашої кішки).

Їх досить легко помітити на шкірі вашої кішки, і вони зазвичай нагадують невелику шишку (яку іноді можна прийняти за невеликий набряк шкіри), тому варто регулярно оглядати кота на наявність кліщів.

 

Звідки беруться кліщі?

Зазвичай кліщі віддають перевагу місцям із великою кількістю густих чагарників, наприклад лісам, лукам або сільським садам, однак вони також поширені в місцях, де живуть олені, вівці, їжаки чи кролики. Найчастіше кішки хворіють кліщами навесні та восени, але маленьких паразитів можна зустріти в будь-який час року.

 

Як мій кіт може підхопити кліщів?

Існує кілька різних способів, як ваша кішка може підхопити кліщів. Перший і найімовірніший – від інших тварин. Кішки часто спілкуються з іншими тваринами, коли виходять з дому. Кліщі можуть дуже легко знайти шлях від іншої тварини до вашої кішки. Якщо вас турбують котячі кліщі, радимо не залишати їжу поза домом, оскільки це може спонукати інших тварин проникати на територію вашої кішки.

Якщо ви зазвичай гуляєте на вулиці в полях або лісах, кліщі можуть легко потрапити на ваш одяг. Це пояснюється тим, що вони, як правило, чіпляються за верхівку гілок і травинки, а коли ви пробираєтеся повз них, вони чіпляються за ваше волосся та одяг. Це означає, що навіть домашні коти знаходяться в небезпеці підхопити кліщів, тож незалежно від того, виходить ваша кішка на вулицю чи ні, ви все одно повинні знати про профілактику кліщів і робити це.

Ще один спосіб підхопити кліщів – просто виходити на вулицю. Кліщі можуть виживати поза тілом господаря. Тому вони можуть так само легко вчепитися за шерсть кота, як і за ваш одяг.

 

Чим небезпечні кліщі на моїй кішці?

Кліщі можуть бути дуже небезпечною проблемою для котів. Це пояснюється тим, що деякі кліщі переносять хворобу, коли харчуються. Одним із таких захворювань, які можуть переносити кліщі, є «Ку-гарячка». Якщо кішка захворіла на цю хворобу, у неї можуть з’явитися деякі з наступних симптомів:

 • Висока температура
 • Анорексія
 • Депресія
 • Викидні
 • Іноді судоми (хоча це не дуже часто)

Ще одним захворюванням, яке переносять кліщі, є ерліхіоз. Як тільки кішка заразиться цією хворобою, може почати проявлятися ряд симптомів. Ці симптоми включають блювоту, діарею, набряк залоз, млявість, анорексію, набряк суглобів, виділення з очей тощо.

 

Що знадобиться, щоб видалити кліща з кота:

 • Ще одна людина, щоб тримати та заспокоювати кота.
 • Пару рукавичок – це важливо, оскільки кліщі можуть переносити хвороби, які вражають людей.
 • Засіб для видалення кліщів. Ви можете придбати його в більшості зоомагазинів або попросити свого ветеринара дати вам його.
 • Антисептичні серветки для кішок.
 • Невелика ємність для утилізації кліща.
 • Дезінфікуючий засіб для очищення інструменту для видалення кліщів після використання.

 

Як видалити кліща з кота

Видалити кліща з кота може бути складно, тому що важливо дістати цілого кліща, не залишаючи його ротовий апарат зануреним у шкіру кота, оскільки це може призвести до інфікування. Якщо ви не знаєте, як витягти кліща, або у вас є труднощі, намагаючись його повністю витягти, відведіть свого кота до ветеринара.

Покрокова інструкція, як видалити кліща з кота:

 1. Попросіть друга або члена сім’ї заспокоїти вашу кішку, і не починайте намагатися видалити кліща, доки ваша кішка не розслабиться.
 2. Розділіть шерсть навколо кліща, щоб добре бачити.
 3. Розташуйте засіб для видалення кліщів навколо тіла кліща, ближче до шкіри кішки.
 4. Обережно потягніть і покрутіть інструмент (переконайтеся, що не стискаєте), щоб витягнути кліща. Не поспішайте з цим кроком.
 5. Після видалення кліща перевірте, чи ротовий апарат все ще прикріплений до кліща, помістіть його в контейнер і утилізуйте, щоб він не міг повернутися до вашої кішки.
 6. Обробіть місце укусу антисептиком, який підходить для котів.
 7. Утилізуйте рукавички та ретельно вимийте руки.
 8. Продезінфікуйте свій інструмент, щоб переконатися, що він чистий для подальшого використання.

Якщо вам не вдасться дістати цілого кліща або якщо здається, що місце укусу інфікованея, відведіть кішку до ветеринара.

Як видалити кліща з кота без пінцета

Існує багато "народних" способів, як видалити кліща з кота без належного засобу, але це не рекомендується робити, оскільки є ризик завдати ще більшої шкоди вам або вашій кішці.

Деякі з них включають нагрівання кліща сірником, що може призвести до випадкового опіку вашого кота або спричинення розриву кліща, що підвищує ризик інфікування або ризику серйозних захворювань, таких як хвороба Лайма. Також поширена помилкова думка, що ви повинні спробувати обмазати кліща вазеліном, щоб задушити його, але насправді кліщі дихають лише чотири рази на годину, тому це навряд чи спрацює.

Ніколи не варто намагатися видалити кліща з кота без інструменту для видалення кліща. Якщо у вас немає потрібних інструментів, вам слід або придбати їх перед початком, або відвезти свого кота до ветеринара, щоб він видалив кліща сам.

 

Запобігання появі кліщів у кота в майбутньому

Якщо ваш кіт проводить багато часу на вулиці або якщо ви живете в місцевості, де багато дикої природи та чагарників, важливо регулярно перевіряти улюбленця на наявність кліщів. Коли кіт приходять на вечерю, обов’язково проведіть руками по його тілу. Кліщі найчастіше зустрічаються навколо голови, шиї, вух або лап, тому приділіть пильну увагу цим ділянкам.

Існує багато засобів, які часто поєднуються з лікуванням ваших котів від бліх, що також захистять їх від кліщів. Вони діють, коли потрапляють у кровоносну систему вашої кішки, а коли кліщ або блоха проковтують їхню кров, вони швидко вбивають їх. Крім того, деякі нашийники від бліх також захищають від кліщів, але якщо ваша кішка проводить більшу частину часу на вулиці, вони можуть не підійти, оскільки вони можуть застрягти на таких речах, як гілки, і завдати шкоди вашій кішці.