Ваш улюбленець - наше натхнення.
cat looking back at litter tray

Глисти у котів: причини та лікування

Читати 5 хв

Кожен власник домашніх улюбленців мріє про здоров’я та благополуччя свого пухнастого друга. Щоб досягти цього, важливо не тільки гарантувати їм правильне харчування та достатню кількість рухливості, але й бути уважним до можливих загроз. Однією з них є глисти в котів — це проблема, з якою, на жаль, доводиться стикатися багатьом власникам домашніх тварин.

Причини зараження глистами в котів: детальний огляд

Інфікування глистами в котів часто відбувається через безпосередній контакт із середовищем, забрудненим яйцями глистів. Досить часто наші вихованці стають жертвами цієї неприємної проблеми через свою природну цікавість та звичку досліджувати світ навколо. Розглянемо детальніше основні причини зараження:

 • Контакт з інфікованими тваринами або їхніми екскрементами. Це найбільш поширена причина зараження глистами. Глисти в кота можуть потрапити через контакт з інфікованими котами або собаками. На жаль, відсутність очевидних симптомів у інфікованих тварин може ускладнити виявлення цього зараження.
 • Годування сирою або необробленою їжею. Неконтрольоване харчування кота може бути причиною зараження глистами. Сире м’ясо, риба або птахи містять личинки глистів, які можуть активізуватися в організмі кота після поїдання.
 • Ловля та поїдання гризунів та птахів. Коти, які мають доступ до зовнішнього середовища й полюють, зокрема на гризунів та птахів, піддаються високому ризику зараження. Ці «трофеї» можуть бути носіями глистів.
 • Зараження через ґрунт. Деякі види глистів мають здатність проникати через шкіру, у тому числі й через подушечки лап. Таке зараження можливе під час прогулянок або в контакті із забрудненим ґрунтом.
 • Передача від матері до кошенят. Деякі види глистів можуть передаватися від матері до кошенят через плаценту або молоко. Тому, навіть новонароджені кошенята можуть бути заражені.

Важливо зазначити, що коти будь-якої породи і віку можуть стати жертвами глистів, але кошенята, старі коти та тварини зі слабким імунітетом найбільш вразливі до цього захворювання. Тому важливо не лише вчасно виявляти проблему, але і проводити профілактику глистів у котів.

Види глистів у котів: що потрібно знати

Різні види глистів можуть спричиняти різні симптоми та мають різний вплив на організм кішки. Кілька найпоширеніших видів глистів, які вражають котів, включають:

 • Аскариди (Toxocara cati). Це найпоширеніший вид глистів у котів. Вони дуже великі, можуть досягати довжини в 10 сантиметрів. Аскариди вражають котів будь-якого віку, але особливо небезпечні для кошенят, оскільки можуть призвести до серйозних порушень травлення та росту.
 • Тохокари (Toxascaris leonina). Це також досить поширений вид глистів. Вони можуть заражати котів будь-якого віку, але найчастіше вражають кошенят. Тохокари можуть жити в тонкому кишківнику кота і спричиняти різні проблеми зі здоров’ям, зокрема втрату ваги та проблеми зі шкірою.
 • Стрічкові паразити (Dipylidium caninum, Taenia spp.). Ці глисти передаються через бліх, які можуть бути переносниками їхніх личинок. Тенії мають плоске, сегментоване тіло й можуть досягати довжини в декілька метрів. Тенії живуть у тонкому кишківнику, а їхні сегменти виходять з організму кота з калом.
 • Лямблії (Giardia spp.). Це не зовсім глисти, більше одноклітинні паразити, які можуть спричиняти діарею в котів. Зараження відбувається через кал, якщо улюбленець вип’є забруднену воду або їжу.

Кожен із цих видів глистів потребує свого спеціального методу лікування, тому важливо встановити точний діагноз перед початком лікування.

Профілактика глистів у котів: запобігання краще за лікування

Зараження глистами — це поширена проблема серед котів, але існують ефективні методи профілактики, які можуть допомогти уникнути цієї проблеми. Нижче ми розглянемо основні методи профілактики глистів у котів:

 • Регулярне використання протигельмінтних препаратів. Ваш ветеринар може порекомендувати профілактичні препарати проти глистів, які потрібно давати вашому коту з певною періодичністю. Зазвичай це роблять один-два рази на рік, але частота може змінюватися залежно від рівня ризику зараження.
 • Контроль за харчуванням. Уникайте годування кота сирим м’ясом або рибою, які можуть містити личинки глистів. Намагайтеся контролювати, що ваш кіт їсть під час прогулянок.
 • Гігієна. Регулярно чистіть лоток кота й міняйте наповнювач, оскільки глисти можуть жити в калі. Також регулярно мийте іграшки та місця, де ваш кіт їсть і спить.
 • Обмеження контакту з інфікованими тваринами. Намагайтеся обмежити контакт вашого кота з іншими тваринами, які можуть бути носіями глистів.
 • Профілактика від бліх. Оскільки блохи можуть бути переносниками глистів, важливо проводити регулярну профілактику бліх у котів.

Попри всі заходи профілактики, неможливо повністю виключити ризик зараження глистами. Тому регулярні візити до ветеринара для профілактичних обстежень є найкращим способом підтримувати здоров’я вашого кота.

Симптоми зараження глистами в котів: на що звернути увагу

У багатьох випадках зараження глистами в котів може протікати без видимих симптомів, особливо на початкових стадіях зараження. Втім, під час розвитку інфекції виникають певні ознаки, на які варто звернути увагу. Розглянемо детальніше основні симптоми зараження глистами в котів:

 • Втрата ваги. Це одна з найперших та найочевидніших ознак. Коти можуть почати раптово схуднути, навіть при підвищеному апетиті. Глисти конкурують із котом за поживні речовини, тому організм тварини починає відчувати недостатню кількість поживних елементів.
 • Порушення травлення. Діарея, запор, випорожнення з кров’ю, аномальний запах або зміна кольору стула — усі ці симптоми можуть бути ознаками зараження глистами. Крім того, може спостерігатися випорожнення неперевареною їжею.
 • Зміни в зовнішньому вигляді. Шерсть стає тьмяною, сухою та розпушеною, втрачається її звичний блиск. Котик може виглядати втомленим, апатичним, а його шкіра може стати блідою через анемію.
 • Бронхіт, пневмонія. Деякі види глистів мають звичку мігрувати по організму, у тому числі й  у легені. Це може спричинити запалення дихальних шляхів, кашель, задишку або інші проблеми з диханням.
 • Збільшення живота. Глисти спричиняють набряк живота, особливо помітне в кошенят. Це пов’язано з активним розвитком паразитів в органах травлення.
 • Зміни в поведінці. Ваш кіт може стати менш активним, відмовлятися від гри, спати більше, ніж зазвичай.

Якщо ви помічаєте один або кілька із цих симптомів у свого кота, це може бути ознакою зараження глистами. Не варто чекати, поки симптоми погіршуються — обов’язково зверніться до ветеринара. Вчасне виявлення та лікування є ключовими факторами, які допомагають уникнути серйозних наслідків для здоров’я вашого улюбленця.

Лікування глистів у котів: поради та рекомендації

Якщо все ж таки не були вчасно застосовані профілактичні дії, а ви помітили симптоми зараження, тоді рекомендуємо звернутися до ветеринара. Ефективне лікування глистів у котів передбачає два основні етапи: встановлення точного діагнозу та вибір відповідного препарату.

Зауважте, що самолікування в цьому випадку може бути небезпечним для вашого вихованця, тому обов’язково звертайтеся до ветеринара.

 1. Діагностика. Щоб визначити присутність та тип глистів, ветеринар проведе аналіз калу. У деяких випадках може бути потрібне додаткове обстеження, наприклад, рентген або УЗД.
 2. Вибір препарату. Для лікування глистів у котів використовуються спеціальні протигельмінтні препарати. Їх виділяють два основних типи: широкого та вузького спектру дії. Вибір препарату залежить від типу глистів. Деякі препарати діють лише на певний вид глистів, тому важливо точно визначити тип зараження.
 3. Схема лікування. Ваш ветеринар визначить правильну дозу та частоту прийому препарату. Дотримуйтесь рекомендацій лікаря, оскільки надмірна доза може бути шкідливою для вашого котика. Не забувайте проводити повторне обстеження після закінчення курсу лікування, щоби переконатися, що всі глисти були знищені.
 4. Очищення середовища. Окрім прийому препаратів, важливо також провести генеральне прибирання в приміщенні — ретельно вимийте лоток, місця відпочинку, іграшки та місця, де кіт їсть. Це допоможе уникнути повторного зараження.

Пам’ятайте, що глисти можуть бути не лише причиною серйозних проблем зі здоров’ям у вашого улюбленця, але й передаватися людям, особливо дітям. Тому незалежно від того, які симптоми ви помічаєте у свого кота, найкращим варіантом буде звернення до ветеринара.