Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
Чи потрібен коту нашийник?
кішка вилизує лапку

Надмірний грумінг: причини та лікування

Читати 6 хв

Надмірний грумінг може бути реакцією на зміни в оточенні вашої кішки, до яких вона намагається пристосуватися.

Кішки природним чином підтримують свою шерсть чистою, часом витрачаючи до 50% свого часу на догляд за собою. Але іноді їхня поведінка може перетворитися на надмірний грумінг. Дізнайтеся, чому це відбувається, і що ви можете зробити, щоб допомогти своїй кішці.


Що таке надмірний грумінг котів?

Надмірний грумінг відбувається, коли ваше кошеня починає надмірно доглядати за собою – вилизувати свою шерсть настільки, що це викликає запалення шкіри, виразки або випадання шерсті. У крайніх випадках кішка може навіть почати кусати ділянки шкіри. Іноді ви будете помічати, що ваша кішка надмірно доглядає за собою, якщо в неї пошкоджена шкіра або неоднорідний шерстяний покрив, але в інших випадках ви можете просто знайти докази надмірного догляду, наприклад жмутки шерсті за диваном.


Що викликає надмірний грумінг кішок?

Два основні типи надмірного грумінгу мають поведінковий характер, коли кішка починає надмірно вилизуватися як спосіб зняття стресу (також відома як психогенна алопеція), і медичний, коли головною причиною є шкірна алергія або шкірні паразити.


Надмірний грумінг кішок як механізм зняття стресу

Це може бути неочевидним для вас, але домашнє середовище може стати дуже стресовим для вашої кішки. Специфічні стресори для котячої психіки не завжди помітні в людському масштабі, але вони можуть завдати такого ж хаосу, як одна з наших робочих суперечок або термінова робота в останню хвилину.

Найбільшою причиною стресу для котів є інші коти – родина з кількома котами чи інші коти по сусідству. За своєю природою коти є самотніми істотами, і для них може бути дуже стресовим проживання з іншими котами. Часто це не проявляється як агресія по відношенню до інших котів, і вони можуть щасливо тулитися разом вдома, але іноді ваш кіт може боротися зі стресом і вдаватися до надмірного грумінгу.

Деякі з інших найбільш стресових подій для кота включають:

  • Переїзд в інший дім
  • Нові меблі
  • Новий член сім’ї
  • Новий розклад

Перш ніж змінити спосіб життя, подумайте, чи це вплине на вашого кота. Ці заручники звички будуть першими, хто відреагує на щось нове, що відбувається у вашому житті. Однак та сама любов до рутини може вказати шлях до методів позбавлення котів від надмірного грумінгу.

Незалежно від того, наскільки велика чи мала зміна, переконайтеся, що ви звернули увагу на те, як ваша кішка на це реагує. У деяких випадках доцільно підтримувати якомога більше речей незмінними для вашої кішки. Дотримуйтеся звичайного графіка годування, в тому самому місці та в одній мисці, і ваша кішка, ймовірно, оцінить, що ви забезпечили їй трохи стабільності. Однак в інших випадках ви також можете спробувати кілька різних модифікацій навколишнього середовища та подивитися, як кішка відреагує.

Ваша кішка повинна мати можливість час від часу усамітнитися, не намагаючись пристосуватися до всіх змін в новому середовищі. Важливо знайти місце, куди кішка може піти і відпочити, де б вона заспокоїлася і не переймалася доглядом за собою.

Іноді ваша кішка потребує трохи додаткової уваги, щоб допомогти їй зняти стрес. Заохочуйте її ганятися та кидатися в приміщенні, дайте їй багато м’яких іграшок і частіше діставайте іграшку-вудку. Якщо вона любить виходити на вулицю - забезпечте їй вихід назовні, щоб кішка могла реалізувати свої мисливські інстинкти та зменшити стрес.

Іноді, якщо причину, через яку ваша кішка переживає стрес, неможливо визначити безпосередньо, ветеринар може порекомендувати лікувати сам симптом за допомогою ліків проти тривоги. Не соромтеся звернутися за допомогою до ветеринара, якщо звичка надмірного грумінгу не зникає. Деякі препарати випускаються у формі таблеток, тоді як інші, є більш «натуральними» ліками, які випускаються у формі розпилювачів і спреїв.

Надмірний грумінг через медичні чинники

Алергія або паразити можуть значно змінити характер грумінгу вашої кішки.

Воші, блохи, кліщі – ці майже невидимі істоти можуть спричинити сильний свербіж на шкірі вашої кішки, що може призвести до другої проблеми – надмірного грумінгу.

Якщо ви вважаєте, що це причина, через яку ваша кішка безперервно вилизує шерсть, зверніться до ветеринара, щоб отримати пораду щодо найефективнішого лікування. Однак важливо мати на увазі, що коли справа доходить до бліх і кліщів, профілактика — ваш найкращий союзник.

Продовжуйте проводити регулярні профілактичні обробки проти бліх, глистів та інших паразитів, і ви, ймовірно, уникнете проблеми взагалі. Також важливо регулярно обробляти навколишнє середовище – 95% бліх знаходяться в навколишньому середовищі, тому екологічний менеджмент, а також лікування самої тварини є дуже важливими.

Чи деякі породи більш схильні до надмірного грумінгу? 

Було помічено, що деякі породи котів, такі як абіссінська та сіамська, більш схильні до надмірного грумінгу. Однак немає згоди щодо того, наскільки така поведінка поширена серед цих порід. За сприятливих умов, таких як зміна навколишнього середовища чи шкірна алергія, коти, незалежно від породи, можуть вибрати надмірний грумінг як заспокійливий засіб.


Це надмірний грумінг кішки чи випадання шерсті?

Залисини на шерсті кішки є загальною ознакою надмірного грумінгу. Однак це не єдина причина, чому шерсть вашої кішки не така густа, як раніше. Іншою можливою причиною є стан під назвою алопеція або випадіння шерсті. Нездорова дієта або навіть гормональний дисбаланс можуть призвести до того, що ваша кішка втратить частину своєї гладкої шерсті. Ваш ветеринар зможе діагностувати стан, зрозуміти, що його викликає, і порекомендує способи лікування.

Якою б не була причина зміни поведінки котів, вирішення проблеми надмірного грумінгу може зайняти час. Тож наберіться терпіння, тісно співпрацюйте зі своїм ветеринаром, і незабаром шерсть вашого кота повернеться до нормального стану.