Ваш улюбленець - наше натхнення.
Кіт готується до стрибка на кухні

Агресивний кіт: що робити?

Читати 4 хв

Ваш кіт, напевно, має багато дивакуватих звичок, і це одна з багатьох причин, чому з ним так весело проводити час. Але іноді їхня поведінка може вас здивувати - наприклад, ваш кіт дряпається чи дряпає речі, рве на шматки ні в чому невинні штори. Однак деякі з цих дій можуть становити небезпеку для людей, наприклад, агресивна поведінка. Агресивні коти можуть не лише завдати серйозних травм людям, але й переносити хвороби, які призводять до серйозних проблем зі здоров'ям (наприклад, хвороба котячих подряпин). 

Коти застосовують агресію з багатьох причин, наприклад, щоб зловити та вбити здобич, захистити себе і свою територію, відлякати конкурентів, зі страху або тому, що вони хворі. Оскільки коти - хижаки, агресія є невід'ємною частиною їхньої поведінки під час полювання.  Однак важливо зазначити, що полювання та інші форми агресії нейрофізіологічно дуже відрізняються. Крім того, під час гри вони можуть демонструвати поведінку, схожу на мисливську, що може спричинити складні моменти у стосунках з родиною. З усіх цих причин дуже важливо, якщо у вас агресивний кіт, якомога швидше проконсультуватися з ветеринаром, який спеціалізується на поведінковій медицині. 

 

Чому мій кіт поводиться агресивно?

 

Якщо у вас агресивний кіт, вам слід придивитися до нього, чому саме це відбувається. Чи боїться він чогось, чи тривожиться через щось? Може боляче? Захищає свою територію? Чи просто грається надто бурхливо і не стримує свої зуби та кігті?  

Існує багато причин, чому агресивні коти так себе поводять, і більшість з них є нормальними для їхнього виду, хоч і недоречними в домашніх умовах. 

Іноді це тимчасове явище, спричинене нагальними обставинами (можливо, кіт натрапив на ворожу кішку), а іноді воно більше закладено в характері вашого кота - брак соціалізації та поводження з ним у ранньому віці часто є поширеною причиною агресії. 

Якщо ваш кіт став агресивним, завжди варто звернутися до ветеринара, щоб переконатися, що його поведінка не є наслідком болю або іншого захворювання (наприклад, неврологічних розладів). Агресія, викликана болем, є поширеним явищем, тому, якщо ваш ветеринар зможе зробити життя вашого кота більш комфортним, він, ймовірно, стане набагато менш дратівливим. 

 

Що робити, якщо агресивні коти кусаються

Хоча це може бути шоком, намагайтеся зберігати спокій, якщо вас подряпала або вкусила агресивна кішка, оскільки крики, різкі рухи та фізична відплата лише посилять реакцію вашого кота і зроблять його менш сприйнятливим до метушні в майбутньому. Наскільки це можливо, намагайтеся захистити себе, не роблячи різких рухів. Після того, як кіт заспокоїться, обмежте його в кімнаті, де ви зможете забезпечити його водою, їжею, лотком і місцем для відпочинку. Нарешті, пам'ятайте, що під час нападу дуже важливо не зачинятися в кімнаті, оскільки в разі продовження агресії вам може бути важко звідти вибратися. 

Після нападу обов'язково негайно промийте подряпини та укуси теплою мильною водою та обробіть їх антисептичним кремом. Зверніться до лікаря, якщо подряпина інфікувалася або якщо у вас з'явилися будь-які симптоми, такі як температура, головний біль або збільшення лімфатичних залоз. 

Невідповідні ігри

Під час гри ваш кіт зазвичай розглядає все, з чим грається, як «здобич», особливо ті предмети, що швидко рухаються, тому ніколи не грайтеся, рухаючи руками чи ногами, інакше він може напасти на вас і подряпати. Замість цього використовуйте іграшку у вигляді вудки або іграшку з дистанційним управлінням, щоб грати з котиком на безпечній відстані. 

Перенаправлені мисливські ігри часто спостерігаються у домашніх котів, які мають обмежені можливості проявити свою природну хижацьку поведінку, тому іноді вони можуть зачаїтися за дверима і накинутися на вас, коли ви проходите повз. Як і у випадку з більшістю проблем з поведінкою котів, найкраще ігнорувати це. 

Стійте спокійно, мовчіть і не реагуйте. Якщо ви нічого не зробите, ваш кіт втратить до вас інтерес. Якщо ви підозрюєте, що він збирається накинутися на вас, відволічіть його увагу, покотивши по кімнаті іграшку, за якою він буде ганятися. 

Іноді здається, що ваш кіт зациклений на іншій тварині або об'єкті, наприклад, на пташці у вікні, і ви можете чітко бачити за мовою його тіла, що він перейшов у «режим хижака». Поговоріть з ним заспокійливим голосом перед тим, як наблизитися до нього, щоб вивести його з цього стану, або спробуйте прокотити повз нього кульку паперу, щоб безпечно відволікти його. 

 

Проблеми поведінки котів, пов'язані з агресією 

Існує кілька сценаріїв, які можуть спонукати кота до агресії. Важливо розпізнати, про який тип агресії йдеться, щоб спробувати знайти відповідне рішення. Ось найпоширеніші типи, але важливо пам'ятати, що це небезпечна ситуація, і вам слід проконсультуватися з ветеринаром, якщо ваш кіт поводиться агресивно:  

 • Харчова агресія у котів. Цей тип агресії коти проявляють стосовно інших тварин або людей в їхньому домі, які можуть підійти занадто близько до їхньої їжі.

 У таких випадках ваш кіт сприйматиме інших людей як загрозу і робитиме все можливе, щоб тримати їх подалі, гарчачи, шиплячи або навіть нападаючи.Їжа в присутності інших домашніх тварин або людей може викликати стрес і занепокоєння, тому, щоб уникнути харчової агресії у вашого кота, найкращим рішенням буде поставити його їжу в затишному місці, де він буде відчувати себе в безпеці. Однак важливо підкреслити, що це трапляється набагато рідше, ніж, наприклад, у випадку з собаками. Коти, в силу своїх соціальних особливостей, схильні до меншої конкуренції за їжу.

 • Агресія, що виникає під час гри. У деяких випадках вона може призвести до травмування людей і може включати переслідування, хапання, кусання, дряпання, напад або накидання. Ваш кіт може стати агресивним під час гри, коли його недостатньо стимулюють або він має надлишок енергії, якої намагається позбутися, проявляючи надмірну активність і ворожість. 
   
 • Хижацька агресія. Котам притаманні хижі інстинкти, і хоча зазвичай вони проявляються до інших тварин та птахів, дехто може стверджувати, що вони також можуть бути спрямовані на людей. Однак важко повірити, що коти бачать у нас потенційну здобич через наші великі розміри (коти зазвичай полюють на здобич, яка набагато менша за них самих). Коли вони намагаються «полювати» на нас, це зазвичай відбувається тому, що вони граються з частинами нашого тіла (переважно руками або ногами), а не тому, що вони мають реальний намір полювати та вбити нас. Однак, як згадувалося раніше, якщо собака ховається і тихо нападає, коли ви йдете по коридору, або намагається вкусити вас за руки чи ноги щоразу, коли ви ними ворушите, зверніться за порадою до ветеринара, який спеціалізується на поведінковій медицині.
   
 • Агресія при погладжуванні . На відміну від собак, не всі коти люблять, коли їх гладять. Деяким це може бути навіть неприємно або лякаюче (щобільше, рідко вони можуть сприймати це як біль). Уважно стежте за поведінкою кота, коли ви намагаєтесь його погладити, і спробуйте зрозуміти, що саме викликає у нього реакцію. Можливо, їй подобається, коли до неї торкаються лише голови або спини, тому уникайте дотиків до інших частин тіла, які провокують її агресію.
   
 • Агресія через брак ранньої соціалізації. Як випливає з назви, коти, які не були належним чином соціалізовані в дитинстві, можуть стати більш агресивними, коли виростуть. У цьому випадку мова йде про агресію, пов'язану зі страхом. Якщо у вас є кілька домашніх тварин і ви хочете познайомити їх з такою кішкою, найкращий спосіб зробити це - поступово знайомити її з іншими, одну за одною. З часом ваш кіт зрозуміє, що немає причин боятися і захищатися.
   
 • Агресія, пов'язана зі страхом. Деякі тварини реагують на страх, проявляючи агресію. Це дозволяє їм відчувати контроль над ситуацією, і це захисний механізм, який допоміг їм вижити до цього часу. Вони притискають вуха, показують зуби, шиплять і навіть нападають, особливо коли у них немає шляху до втечі. Коли таке трапляється, ваш кіт може відчувати загрозу від чогось у домі, тому спробуйте визначити причину і переконайтеся, що він почувається в безпеці. Створення безпечного місця, де кіт може сховатися, може бути дуже корисним для запобігання нападів; іншими словами, кіт повинен мати можливість сховатися та уникати конфліктних ситуацій, якщо він вважає це за потрібне.
   
 • Агресія до інших котів у будинку. Коти можуть бути досить відлюдькуватими істотами, але зазвичай вони цілком щасливо уживаються з членами своєї родини котячих. Багато котів дуже ніжні та люблячі одне одного, тоді як інші вчаться терпіти одне одного і давати спокій, якщо у них достатньо місця. Але якщо їхня житлова зона занадто тісна, сварки можуть спалахувати частіше. Зазвичай коти не конфліктні та воліють тікати від загрозливих ситуацій, тому якщо у вас більше одного кота, переконайтеся, що в будинку є багато шляхів для втечі, наприклад, центри котячої активності або вільні підвіконня, куди вони можуть відступити, якщо в них виникне сварка. У будинках з кількома котами також може бути дуже корисно використовувати котячі дверцята з мікрочіпом, які дозволять кожному коту мати доступ лише до своєї безпечної зони. Таким чином, контроль над навколишнім середовищем передається котам, що зменшує агресію між ними. 
   
 • Перенаправлена агресія у котів може бути дуже серйозною проблемою, оскільки вона, як правило, дуже інтенсивна. Коли кіт мотивований напасти (з будь-якої причини), але не може цього зробити, наприклад, через те, що його хтось тримає або між ними є бар'єр, він може перенаправити свою агресію на людей або інших доступних тварин. Це часто трапляється, коли кіт бачить іншого кота через вікно або коли раптово виникає гучний шум (грім, феєрверк тощо); у цьому випадку кіт не може дістатися до джерела шуму, оскільки воно є нематеріальним.

Ось чому важливо, щоб, коли кіт поводиться агресивно або дратівливо, наприклад, після того, як побачив іншого кота у вікно, ви не намагалися торкатися або розлучати їх. Краще зачекати, поки вони заспокояться, перш ніж взаємодіяти з ними.