Ваш улюбленець - наше натхнення.
Чому коти люблять коробки?
Коричневий кіт із зеленими очима сидить під ліжком.

Чи бачать коти в темряві?

Читати 5 хв

Кішки – відомі нічні сови, тому ми довго думали, що вони мають чудовий нічний зір, але чи це правда?

Здається, що коти роблять все можливе для полювання вночі. Багатьом власникам кішок знайома ситуація, коли їх будять маленькими подарунками, наприклад мишкою чи, можливо, навіть шкарпеткою, або гіперактивним біганням по дому, яким багато котів займаються посеред ночі.

Ці нічні витівки ставлять запитання: чи бачать кішки в темряві? Багато людей вважають, що котячі ведуть нічний спосіб життя і тому прекрасно бачать у темряві, але ви можете здивуватися, дізнавшись, що коти насправді сутінкові тварини. Це означає, що зазвичай вони більш активні на світанку та в сутінках.

Отже, якщо вони насправді не ведуть нічний спосіб життя, наскільки насправді хороше нічне бачення котів?

 

Чи бачать кішки в темряві?

Коротка відповідь – не зовсім. Незважаючи на те, що вважалося, що коти мають власний вбудований набір окулярів нічного бачення, насправді їм потрібен принаймні певний рівень світла, щоб бачити. Однак їм потрібна лише одна шоста від кількості світла, яку потребують люди, і вони можуть бачити при дуже слабкому освітленні.

Коти не зможуть бачити в темряві, у тих рідкісних випадках, коли абсолютно все світло відсутнє, але їхній зір набагато розвиненіший, ніж у людей.

 

Чому коти краще бачать у темряві?

Котячі очі мають розумну будову

Одна з причин, чому нічний зір котів такий чудовий, полягає в тому, що їхні очі мають розумну будову. Вони мають вигнуту рогівку та великий кришталик, і при слабкому освітленні їхні зіниці можуть розширюватися до повних кіл, щоб забезпечити максимальне освітлення.

Крім того, фоторецептори в очах кішок зовсім інші, ніж у людей. У кішок більше паличок, які відповідають за нічний, периферійний зір і сприйняття руху, тоді як у людей більше колбочок, завдяки яким вони краще бачать кольори та денне світло.

Велика кількість паличок в очах котів також означає, що вони краще бачать при тьмяному освітленні, але бачать не так добре, як люди при яскравому світлі.

Крім того, у котів є тапетум, який є відбивним шаром клітин, який відбиває світло назад до сітківки. Цей шар тканини відбиває світло назад до сенсорних клітин, дозволяючи сітківці ока отримувати більше 50% доступного світла. Також завдяки тапетуму очі ваших котів сяють, коли ви фотографуєте їх зі спалахом або бачите, як їхні очі відбиваються світлом фар.

 

Зіниці котів розширюються для максимального освітлення

Можливо, ви часто задавалися питанням, чому очі вашого кота здебільшого мають пряму вертикальну лінію вдень, а потім розширюються вночі або коли вони грають. Це пояснюється тим, що коли зіниці котів є вертикальними щілинами, це дозволяє їм зосередитися, оскільки різна кількість світла може проникати в око через різні ділянки.

Згідно з дослідженням Каліфорнійського університету в 2015 році, коли котячі зіниці розширюються до чарівного блюдця, більше світла потрапляє в око. Це означає, що вони можуть бачити в умовах слабкого освітлення, але це робить їхній зір розмитішим. Крім того, коти можуть отримувати зміну площини в 135-300 разів, тоді як люди відчувають лише 15-кратну зміну. Це означає, що коти можуть адаптувати свої очі, щоб бачити в більш широкому діапазоні рівнів освітлення, ніж люди.

 

Котячі очі можуть вловлювати ледве помітні рухи

Хоча нічний зір у котів набагато кращий, ніж у нас, вони також короткозорі й погано фокусуються на віддалених об’єктах. Люди можуть бути в 5 разів далі, щоб побачити щось з такою ж кількістю деталей, як кішка побачила б зблизька. Хоча зір котів набагато розмитіший, вони мають ширше поле зору - 200 градусів (у людей поле зору 180 градусів), що покращує периферичний зір. Вони також краще вловлюють ледь помітні рухи та зміни світла, наприклад маленьку тінь від миші.

Як коти бачать світ

Тепер, коли ви знаєте секрети котячого нічного бачення, вам може бути цікаво дізнатися, як ваш котячий друг насправді бачить світ. На щастя, у 2013 році художник Ніколай Ламм опублікував серію зображень, щоб продемонструвати різницю між людським і котячим зором.

Цікаво, що зображення показують нам, що хоча коти бачать набагато більше периферійним зором, вони, здається, мають обмежений кольоровий зір і бачать переважно сині та зелені відтінки, але червоний і рожевий, здається, плутають. Крім того, кольори набагато менш насичені та виглядають менш багатшими, ніж те, як люди бачать світ.

Отже, тепер ви знаєте відповідь на питання, чи бачать коти в темряві! Незважаючи на те, що нічний зір у котів не настільки потужний, як більшість очікує, їхні очі все ще неймовірно розвинені, і це одна з причин, чому вони такі успішні мисливці

Якщо ви хочете дізнатися більше про поведінку котів, перегляньте інформацію щодо поведінки котів у нашій бібліотеці.