Ваш улюбленець - наше натхнення.
Собака йде садовою доріжкою

Хвороби вух у собак

Читати 4 хв

Хвороби вух у собак — це не лише часта проблема, з якою стикаються власники домашніх тварин, але й важливий аспект здоров’я собак, що вимагає ретельної уваги. Вуха собак можуть бути сприйнятливі до різноманітних проблем, від легких подразнень до серйозних інфекцій. Ці проблеми можуть виникати з різних причин, включно з анатомічними особливостями, алергіями, довкіллям, та навіть поведінковими факторами.

Власники собак мають бути обізнані про симптоми та ознаки, які можуть вказувати на вушні хвороби в собак, такі як почервоніння, свербіж, неприємний запах, або виділення з вуха. Також важливо знати, як правильно доглядати за вухами собаки, щоб запобігти можливим проблемам.

Гематома вушної раковини в собак

Гематома вушної раковини в собак є станом, який може спричинити значний дискомфорт у вашого вихованця. Виникає, коли кров накопичується між шкірою та хрящем вуха, утворюючи опуклу, часто болісну пухлину. Хоча це може виглядати тривожно, з правильним підходом до лікування, гематома може бути ефективно вирішена.

Причини виникнення та їхнє лікування

Гематома часто виникає як результат травми або постійного пошкодження, наприклад, через інтенсивне чухання або трясіння головою. Собаки, які страждають від алергій, паразитарних інфекцій або отиту, можуть бути схильні до таких травм через постійне подразнення вух.

Типовими симптомами гематоми є набряклість вушної раковини, дискомфорт, та в деяких випадках зміна форми вуха. У деяких собак може спостерігатися зниження активності через біль або дискомфорт. Для діагностики ветеринар зазвичай проводить фізичний огляд, і в деяких випадках може бути потрібне ультразвукове дослідження.

Лікування гематоми зазвичай включає хірургічне втручання. Під час операції ветеринар робить невеликий розріз, щоб звільнити накопичену кров та встановлює дренаж для запобігання подальшому накопиченню рідини. У деяких випадках, може бути необхідно застосування швів для підтримки тканин у правильному положенні під час загоєння. Післяопераційний догляд включає використання протизапальних та болезаспокійливих препаратів, а також регулярні огляди у ветеринара.

Для профілактики гематом важливо своєчасно розпізнавати та лікувати будь-які умови, що можуть спричиняти надмірне чухання або трясіння головою у вашої собаки. Регулярні огляди вух та забезпечення їх чистоти можуть допомогти уникнути проблем, що призводять до гематом.

Зрештою, гематома вушної раковини — це стан, який ефективно лікується при правильному підході. Розуміння причин, симптомів та лікувальних методів допоможе вам забезпечити кращий догляд за здоров’ям вух вашого чотириногого друга. Не забувайте, що профілактика та регулярні огляди є найкращим способом запобігти цій та іншим проблемам здоров’я вух у собак.

Отит у собак

Отит у собак є одним із найбільш поширених вушних захворювань, яке може призвести до значного дискомфорту та болю для вашого вихованця. Це стан, що означає запалення вуха, та може варіюватися за ступенем тяжкості від легкого подразнення до серйозної інфекції.

Причини розвитку отиту, симптоми та лікування

Отит у собак може бути спричинений різними факторами. До найпоширеніших причин належать:

 • Бактеріальні та грибкові інфекції. Це можуть бути первинні причини або вторинні ускладнення інших проблем.
 • Алергії. Алергічні реакції на їжу, пилок, пил або інші алергени можуть спричиняти запалення вух.
 • Паразити. Вушні кліщі є частою причиною отиту, особливо в молодих собак.
 • Анатомічні особливості. Деякі породи собак із великими вушними раковинами або вушками з великою кількістю волосся можуть бути більш схильними до розвитку отиту.

Симптоми можуть включати:

 • Почервоніння та набряклість. Вухо може мати червоний відтінок та набрякнути.
 • Свербіж та біль. Собаки можуть постійно чухати вухо або трясти головою.
 • Неприємний запах. Часто супроводжується неприємним запахом із вуха.
 • Виділення. Може бути помітне виділення з вуха, яке може бути гноєм або слизом.

Для діагностики отиту ветеринар проведе фізичний огляд та, можливо, зробить забір зразків виділень для аналізу. Лікування отиту в собак залежить від причини та тяжкості захворювання. Це може включати:

 • Промивання вух для видалення забруднень та виділень.
 • Медикаментозне лікування — застосування антибіотиків, протигрибкових препаратів або протизапальних медикаментів.
 • У важких випадках або при хронічному отиті хірургічне втручання.

Профілактика отиту включає регулярний догляд за вухами, уважне ставлення до гігієни вух, своєчасне виявлення та лікування будь-яких проблем, що можуть виникнути. Ось декілька кроків для профілактики отиту:

 • Необхідно регулярно перевіряти та чистити вуха вашої собаки, особливо для порід із великими або пухнастими вушками.
 • Підтримка загального здоров’я тварини, включно зі здоровим харчуванням та регулярними ветеринарними оглядами, може допомогти знизити ризик розвитку отиту.
 • Будьте уважні до будь-яких ознак дискомфорту або змін у поведінці вашої собаки, що можуть вказувати на проблеми з вухами.

Запалення середнього і внутрішнього вуха в собак

Запалення середнього і внутрішнього вуха в собак є серйозними станами, які можуть мати далекосяжні наслідки для здоров’я вашого вихованця. Ці умови, відомі в медицині як отит середнього вуха (медіа отит) і лабіринтит (запалення внутрішнього вуха), можуть виникнути через ряд причин і вимагають ретельної уваги та лікування.

Причини виникнення:

 • Розповсюдження інфекції. Запалення зазвичай виникає через розповсюдження інфекції із зовнішнього вуха.
 • Травми. Пошкодження або травми голови можуть призвести до запалення середнього або внутрішнього вуха.
 • Хвороби та стани. Деякі системні захворювання, як-от поліпи або алергії, також можуть бути чинниками ризику.

Симптоми запалення середнього та внутрішнього вуха можуть включати:

 • Біль у вусі. Часто собака проявляє ознаки болю, такі як трясіння головою або тертя вуха об предмети.
 • Втрата рівноваги. Собаки можуть виявляти ознаки дезорієнтації або проблеми з рівновагою.
 • Зміни в поведінці. Ваш вихованець може стати більш агресивним або апатичним через біль та дискомфорт.
 • Секреція з вуха. Виділення з вуха, іноді з неприємним запахом.

Діагностика цих станів вимагає від ветеринара проведення фізичного огляду, а також може потребувати додаткових методів, таких як рентгенівські знімки, МРТ або ЦТ, для оцінки глибини та серйозності ураження.

Лікування залежить від причини та тяжкості захворювання. Це може включати:

 • Антибіотики та протизапальні препарати. Для боротьби з інфекцією та зменшення запалення.
 • Хірургічне втручання. У важких випадках може бути необхідно хірургічне втручання для видалення блокад або поліпів.
 • Підтримуюча терапія. Це може включати заходи, спрямовані на поліпшення загального самопочуття тварини та зменшення симптомів, такі як болезаспокійливі засоби або фізіотерапія.

Профілактичні заходи включають регулярну чистку та огляд вух собаки, а також своєчасне лікування будь-яких зовнішніх вушних інфекцій. Крім того, важливо уникати ситуацій, які можуть призвести до травм голови або вух.

Поганий слух або глухота в собак

Поганий слух або глухота в собак є важливими станами, які можуть значно вплинути на якість життя тварини. Ці умови можуть мати різні причини та проявлятися в різному віці, вимагаючи особливого підходу та уваги від власників собак.

Причини поганого слуху або глухоти:

 • Спадковість. Деякі породи собак мають генетичну схильність до втрати слуху.
 • Вікові зміни.  Так само як і в людей, вікові зміни можуть впливати на слух собак.
 • Хронічні захворювання вух. Запалення або хронічні інфекції вух можуть призвести до пошкодження слуху.
 • Травми. Ушкодження вуха або голови може спричинити втрату слуху.

Симптоми:

 • Не реагування на звуки. Собака може не реагувати на звичайні звукові сигнали, такі як кличка, свисток або шум.
 • Зміни в поведінці. Поведінка тварини може змінитися, наприклад, вона може стати більш обережною або нервовою.
 • Збільшення гучності гавкання. Собака може гавкати голосніше, не розуміючи власної гучності.

Для діагностики низького слуху або глухоти використовуються різні методи, такі як поведінкові тести та спеціалізовані аудіологічні дослідження (наприклад, BAER — Brainstem Auditory Evoked Response).

Лікування поганого слуху

У більшості випадків втрата слуху є незворотною, але існують способи поліпшити якість життя собаки:
●    Використання візуальних сигналів або жестів для комунікації.
●    Забезпечення безпечного середовища, щоб уникнути травм, оскільки собака не може чути попереджувальні звуки.
●    Слідкування за здоров’ям собаки та регулярні візити до ветеринара для оцінки стану слуху.

Власники собак із втратою слуху повинні бути готові до адаптації свого способу взаємодії з твариною. Навчання собаки реагувати на візуальні команди та жести може бути ефективним способом підтримки їхнього розуміння та взаємодії з оточенням.

Також важливо пам’ятати, що собаки з втратою слуху можуть бути більш сприйнятливими до несподіваних дотиків або рухів, тому власникам слід підходити до своїх вихованців обережно, щоб уникнути зляканості тварини.