Ваш улюбленець - наше натхнення.
Dog sitting in grass

Глисти в собаки: причини та лікування

Читати 5 хв

Глисти в собак — це поширена проблема, з якою стикаються багато власників домашніх тварин. Вони являють собою паразитичні організми, які живуть у різних частинах тіла собаки, включаючи кишківник, серце та інші органи. Ці паразити можуть спричинити ряд проблем зі здоров’ям, від легкого дискомфорту до серйозних ускладнень, що можуть загрожувати життю вашого пухнастого друга.

Обговорімо, як лікувати глисти в домашніх умовах, а також, які профілактичні заходи можна вжити, щоб запобігти цій проблемі. Також ми розглянемо, чи можна від собаки заразитися глистами. Важливо знати цю інформацію, щоб забезпечити здоров’я і добробут вашого чотирилапого друга.

Ознаки глистів у собаки

Перші симптоми глистів у собак можуть проявитися невеликими змінами в поведінці або зовнішньому вигляді вашого улюбленця. Основні симптоми включають:

 • Зміни в апетиті — песик може втратити апетит, або, навпаки, почати їсти більше звичайного.
 • Потуга до ненормальних речей — може почати їсти незвичні речі, як, наприклад, траву або землю.
 • Зміни в зовнішньому вигляді — шерсть може стати блідою, тусклою або почати випадати.
 • Черевний дискомфорт — у деяких випадках песик може мати здутий живіт або відчувати біль під час того, як ви його погладжуєте по животу.
 • Втрата ваги — попри підвищений апетит, собака може почати худнути.
 • Діарея або запор — це можуть бути знаки серйозного зараження глистами.
 • Блювання — деякі види глистів можуть спричинити блювання в собаки.

Лікування гельмінтозу в собак

Лікування глистів у собак може містити різні методи, залежно від виду глистів, віку собаки та її загального стану здоров’я.
Види глистів:

 • Цестоди, відомі також як ланцетні глисти, що інфікують собак. Вони можуть досягати значних розмірів, мають сегменти, які містять яйця, і можуть відокремлюватися від основного тіла глиста. Найбільш поширеним видом цестодів в собак є Dipylidium caninum, який передається через бліх. Інші види цестод, такі як Taenia та Echinococcus, передаються через поїдання зараженого м’яса або внутрішніх органів мишей, кроликів або інших тварин.
 • Нематоди, відомі також як круглі глисти, являють собою інший поширений вид глистів у собак. Вони мають циліндричну форму тіла й невеликий розмір. Основними видами нематод, що вражають собак, є токсокара, гаківці, трихури та дірофілярії. Вони можуть вражати різні частини організму собаки, включаючи кишківник, серце та легені, і спричиняти різні проблеми зі здоров’ям, від незначних до серйозних.
 • Трематоди, відомі також як сечові глисти, менш поширені за попередніх, але вони все одно можуть спричиняти серйозні проблеми зі здоров’ям у собак. Мають плоске тіло й зазвичай живуть у печінці або жовчному міхурі собаки. Передаються через поїдання зараженого м’яса, риби або водоростей, спричиняючи різні проблеми зі здоров’ям, включаючи втрату ваги, діарею, жовтяницю та проблеми з печінкою.

Перше, що ви повинні зробити при підозрі на гельмінтоз, — це звернутися до ветеринара.

Лікар здійснить необхідні аналізи та визначить наявність глистів у собаки. Після підтвердження діагнозу ветеринар вибере найефективніші ліки проти глистів, які можуть включати:

 • Таблетки — зазвичай містять антигельмінтні засоби, які вбивають глистів або змушують їх вийти з організму собаки.
 • Краплі — зазвичай використовуються для лікування паразитів, які живуть у крові собаки.
 • Гельмінтозні препарати — як правило, містять антитіла, які спрямовані на конкретні види глистів.

Профілактика глистів у собак

Профілактика — це кращий спосіб боротьби з глистами в собак. Деякі заходи профілактики включають:

 • Регулярна дегельмінтизація. Насамперед, важливо регулярно виконувати дегельмінтизацію (приймання препаратів від глистів). Цей процес має бути під контролем ветеринарного лікаря, який підбере необхідні препарати та їх дозування відповідно до віку, ваги, породи собаки та її загального стану здоров’я. Детальніше ми розповімо далі в статті.
 • Контроль за харчуванням. Собакам не варто давати сиру рибу або м’ясо, оскільки вони можуть бути носіями паразитів. Усі продукти, які ви даєте своїй собаці, мають бути грамотно приготованими.
 • Гігієна. Підтримуйте чистоту в місці, де живе собака. Регулярно прибирайте за нею на вулиці та вдома, а також мийте та обробляйте її місце відпочинку. Важливо часто мити руки після контакту із собакою або її випорожненнями, особливо перед їдою.
 • Контроль за блохами. Блохи — це один з основних носіїв паразитів, які можуть переносити глистів. Забезпечте регулярну профілактику від бліх, використовуючи спеціальні краплі, спреї або ошийники.
 • Ветеринарні огляди. Регулярні візити до ветеринара також є ключовою частиною профілактики глистів. Ваш ветеринар може рекомендувати проведення тестів на наявність глистів, особливо, якщо у вашого песика є симптоми, які можуть вказувати на їхню наявність.
 • Вакцинація. Хоча немає вакцин від більшості видів глистів, деякі вакцини можуть допомогти запобігти деяким паразитичним інфекціям, таким як дирофіляріоз. Поговоріть зі своїм ветеринаром про оптимальний план вакцинації для вашої собаки.

У багатьох людей може виникнути питання щодо частоти дегельмінтизації. Вона залежить від різних факторів, включно з віком, стилем життя собаки та її загальним станом здоров’я:

 • Цуценятам, як правило, її роблять ще до від’їзду в новий дім, коли їм виповнюється 2–3 тижні. Потім цей процес повторюється кожні 2 тижні до 2-місячного віку, після чого — кожний місяць до 6 місяців.
 • Дорослим собакам, як правило, дегельмінтизацію рекомендується проводити кожні 3–6 місяців. Але якщо ваша собака часто проводить час на вулиці, вона може потребувати частішої дегельмінтизації.
 • Вагітні та годуючі собачки мають свої особливості, тому краще звернутися за порадою до ветеринара.

Зауважте, що всі ці рекомендації є загальними, і ваш ветеринар може дати інші рекомендації залежно від специфіки вашого улюбленця. Також важливо пам’ятати, що препарати від глистів мають виписуватися ветеринаром, оскільки неправильне використання антигельмінтних засобів може бути шкідливим для вашої собаки.

Чи можна від собаки заразитися глистами?

Собаки можуть бути не лише носіями глистів, але й потенційними джерелами зараження для людей. Особливо це стосується дітей, які часто граються з домашніми тваринами та можуть не завжди дотримуватися правил гігієни. Деякі види глистів, такі як токсокари та гаківці, можуть бути передані людям через контакт із зараженими фекаліями собаки або через грунт.
Після ковтання, яйця глистів потрапляють у шлунок і дванадцятипалу кишку людини, де вони виводять личинки. Ці личинки можуть подорожувати по організму, спричиняючи різні проблеми зі здоров’ям, включно з проблеми зі шкірою, органами зору, легенями та нервовою системою.

Важливо пам’ятати, що глисти — це серйозна проблема, яку необхідно вирішувати відповідально. Регулярна дегельмінтизація, правильне харчування і гігієна — це ключ до здоров’я і щасливого життя вашого чотирилапого друга.