Ваш улюбленець - наше натхнення.
Pro Plan logo
Два коти дивляться один на одного на дивані

Артрит у кота

Читати 5 хв
Pro Plan logo
PRO PLAN®

Хоча ваш кіт може бути в цілому у відмінній формі для свого віку, важливо звертати увагу на будь-які ознаки проблем із суглобами та появу артриту у кота.

 

Що таке артрит у котів?

Артрит у котів - це захворювання, яке виникає в міру природного старіння суглобів, коли хрящовий матеріал між кістками руйнується і втрачає гнучкість. Це призводить до того, що кістки в суглобах труться одна об одну, спричиняючи скутість і біль. Артрит у кота є досить поширеним захворюванням, і за даними організації Cats Protection, близько 80% котів старше 10 років мають ту чи іншу форму цього захворювання.

Захворювання виникає, коли пошкоджуються суглоби у вашого улюбленця, через що йому боляче рухатися. Найчастіше артрит у котів є наслідком процесу старіння, коли хрящова тканина між суглобами руйнується і втрачає гнучкість. Однак молоді коти також можуть захворіти на артрит, якщо перенесли травму або інфекцію в суглобі.

Найпоширеніший тип артриту у кота - остеоартрит, який виникає в результаті постійного зношування суглобів, а також може розвинутися внаслідок попередньої травми.

Симптоми артриту у котів

Коти, які страждають від проблем із суглобами, таких як артрит (також відомий як дегенеративне захворювання суглобів або DJD), можуть проявляти симптоми кульгавості, у них можуть виникати труднощі з лазінням або стрибками на меблі, доглядом за собою або доступом до лотка для туалету.

Існує чотири основні симптоми котячого артриту, на які слід звернути увагу.

Зміна манери пересування:

 • Ваш кіт може бути більш невпевненим у своїх рухах і менш схильним застрибувати на меблі, які знаходяться поза зоною досяжності.
 • Він може навіть відчувати труднощі при підйомі або спуску по сходах.
 • Ваш кіт може проявляти втому або відсутність інтересу до фізичних вправ.
 • Котячий артрит може спричинити скутість лап. Поспостерігайте за рухами вашого кота після пробудження, оскільки ознаки скутості або кульгавості можуть бути більш помітними після тривалого періоду бездіяльності.

Менша активність:

 • Внаслідок котячого артриту ваш кіт, ймовірно, буде більше відпочивати та спати. Він також може лежати в різних місцях, до яких легше дістатися.
 • Ваш кіт також може бути менш схильним до ігор або досліджень, оскільки котячий артрит ускладнює пересування.

Зміна звичок у догляді за шерстю:

 • Внаслідок котячого артриту ваш кіт може менше доглядати за собою. Це може призвести до брудної або недоглянутої шерсті, яка може виглядати матовою.
 • Ваш кіт може зосередитися на місцях, які спричиняють біль, наприклад, надмірно розчісувати певний суглоб. Це може навіть призвести до втрати шерсті над цим суглобом.

Зміни настрою:

 • Якщо ваш кіт проявляє роздратування, коли його чіпають там, де раніше він насолоджувався почісуванням, це може бути ознакою котячого артриту.
 • Ваш кіт може прагнути проводити більше часу на самоті, уникаючи зустрічей з людьми або іншими тваринами.

Діагностика котячого артриту

Якщо ваш кіт демонструє будь-який з перерахованих вище симптомів, варто звернутися до ветеринара для постановки діагнозу. Ветеринар проведе ретельне клінічне обстеження для виявлення артриту у котів, яке містить рух суглоба, щоб перевірити його на наявність скутості, болю та хрускоту.

Ветеринар також може зробити рентгенівські знімки, щоб перевірити наявність змін у суглобах і кістках вашого кота, а також відстежити загальний перебіг артриту у вашого кота. Він також може зробити аналіз крові або аналіз суглобової рідини, щоб переконатися, що це не інфекція.

Лікування котячого артриту

Попри те, що остаточного лікування артриту у котів не існує, ви все ж можете спробувати уповільнити прогресування артриту та покращити якість життя вашого кота за допомогою лікування, яке допоможе зменшити симптоми та пов'язаний з ними біль. Поговоріть зі своїм ветеринаром про можливі варіанти лікування, але вони можуть включати:

1. Спеціальна дієта

Першим варіантом може бути спеціальна дієта. Це добре в довгостроковій перспективі, оскільки може допомогти поліпшити рух і з часом зробити вашого улюбленця більш активним. Наш корм для котів старшого віку є ідеальним раціоном для котів, хворих на артрит, оскільки містить мінерали та вітамін D, які сприяють зміцненню кісток та покращенню рухливості.

2. Контроль ваги

Якщо ваш кіт має надмірну вагу, це може погіршити перебіг артриту, оскільки збільшує навантаження на і без того хворобливі суглоби. Найкращий спосіб знизити вагу - це здорова дієта та продовження фізичних навантажень. Перед тим, як тренувати кота з артритом, слід проконсультуватися з ветеринаром, який також зможе допомогти у розробці відповідного режиму фізичних навантажень. Слід уникати збудливої активності та ігор, оскільки це може призвести до загострення артриту у котів.

3. Ліки

Ліки, що відпускаються за рецептом, такі як протизапальні та знеболюючі препарати, можуть допомогти поліпшити якість життя вашого кота. Ці ліки приносять негайне полегшення і можуть допомогти впоратися з артритом вашого кота, поки ви розробляєте довгостроковий план лікування. Переконайтеся, що ви даєте коту ліки, призначені ветеринаром і спеціально розроблені для котів, оскільки ті, що призначені для людей, не підходять, мають занадто високі дози та можуть бути токсичними.

4. Добавки

Іноді добавки можуть бути ефективними в лікуванні котячого артриту. До них відносяться незамінні жирні кислоти, глюкозамін, олія печінки тріски та хондроїтин. Часто важко оцінити, чи дійсно вони допомагають, тому добавки слід застосовувати лише за рекомендацією ветеринара. Знову ж таки, не давайте коту добавки, призначені для споживання людьми.

Зазвичай комбінація методів лікування є найефективнішим способом допомогти при котячому артриті, але завжди краще проконсультуватися з ветеринаром, який допоможе вам розробити індивідуальний план лікування.

 

Догляд за суглобами котів в домашніх умовах

Якщо у вашого кота діагностовано проблеми з суглобами або котячий артрит, ви можете зробити кілька речей, щоб полегшити йому життя:

 • Переконайтеся, що все необхідне знаходиться в легкому доступі. Придбання лотка для котячого туалету з дверцятами або м'якого лежака без жорстких країв значно полегшить його використання.
 • Спробуйте зробити сходинки до місць, куди раніше кіт міг застрибувати, щоб він міг продовжувати насолоджуватися своїми улюбленими місцями.
 • Збільште час, який ви приділяєте догляду за кішкою, і зосередьтеся на важкодоступних місцях.
 • Дайте йому достатньо місця, якщо він не хоче гратися.

Далі ви можете дізнатись більше про догляд за котами з нашого посібника.