Ваш улюбленець - наше натхнення.
Pro Plan logo
Неприємний запах від кота
смугастий кіт треться об точилку

Хвороби зубів у котів

Читати 4 хв
Pro Plan logo
PRO PLAN®

Сьогодні ветеринари вважають дентальну хворобу однією з найпоширеніших проблем. Вона може завдавати сильного болю коту, якщо її не лікувати. Однак, гарною новиною є те, що на відміну від багатьох інших хвороб, цій проблемі можна запобігти.

Що таке «дентальна хвороба»?

Дентальна хвороба, також відома як пародонт, характеризується запаленням ясен біля зубів. Якщо вчасно не зреагувати, це може вплинути на стан здоров’я зубів, їх структуру та систему підтримки.

Чим вона спричинена?

Середовище ротової порожнини містить бактерії, які, як правило, не є хвороботворними. Однак, пробувши певний час на зубах, вони розмножуються і створюють м’який і липкий наліт. Пізніше, якщо цей наліт не прибрати, він стає більшим і перетворюється на зубний камінь. Цей наліт виникає на зубах та яснах, де бактерії живляться поживними речовинами та виробляють кислоти та токсини, які шкодять зубній емалі та подразнюють ясна. Слина є єдиним природним захистом організму на цьому етапі, оскільки вона нейтралізує кислотну ерозію. Однак регулярне чищення зубів, фактично, єдиний спосіб усунути зубний наліт.

Коли зубний наліт залишається на зубах, мінеральні речовини, що містяться в слині, поєднуються з нальотом, утворюючи хімічні сполуки, що збільшують його міцність. Цей міцний наліт утворює зубний камінь.

Після того, як зубний камінь сформувався, бактерії, що знаходяться на поверхні зуба, перебувають у ротовій порожнині: кислоти та токсини, які виробляються, проникають у зубну емаль та починають утворювати дірки.

Етапи та симптоми

Етап 1: гінгівіт – перша сходинка до хвороби зубів. Гінгівіт часто характеризується опухлими, почервонілими та, можливо, кровоточивими яснами. Цьому можна запобігти, якщо вчасно зреагувати на ці ознаки.

Етапи 2-4: пародонтит – тривалий прогресивний етап дентальної хвороби, який з часом погіршується. Спочатку цей етап характеризується запаленням ясен, що збільшує відстань між зубами та яснами. Так кореневі зуби стають незахищеними через відходження ясен від зубів. Далі запалення погіршується і виникають нариви кореневих зубів, які можуть бути викликані інфекціями, які знаходяться у цих відходженнях. Потім можуть постраждати глибші структури зубів і, як наслідок, це може закінчитися втратою зубів.

Характерними ознаками прогресуючої хвороби зубів у котів є галітоз (неприємний запах із рота), втрата апетиту, надмірне слиновиділення, пережовування лише на одному боці, ускладнення при ковтанні або набряк навколо мордочки, що може свідчити про набряк ротової порожнини.

Лікування

Якщо зубний камінь вже утворився, його не можна видалити за допомогою ручного чищення. Потрібно звернутися до спеціаліста з професійним стоматологічним обладнанням: ультразвуковим апаратом та анестезуючим засобом. Ваш ветеринар може порекомендувати Вам правильний курс лікування, який буде залежати від стадії захворювання зубів.

Як у цьому може допомогти харчування?

Спеціально розроблені корми можуть допомогти запобігти утворенню та протидіяти зубному нальоту та каменю. Корм, розроблений з особливою формою, щільністю та текстурою, допомагає зчищати зубний наліт під час процесу жування.

Важливість чищення зубів

Незважаючи на те, що дієта може змінити стан ротової порожнини Вашого кота, не потрібно заміняти зубну щітку та пасту для котів на звичайну. Також важливо планувати регулярні стоматологічні перевірки з Вашим ветеринаром, щоб, за необхідності, забезпечити раннє та належне лікування.