Ваш улюбленець - наше натхнення.
Purina Club Junior logo
Темно-коричневий кіт гуляє по траві.

Анатомія котів

Читати 8 хв

Наші коти – таємничі створіння, але їхня анатомія не повинна також бути загадкою.

Ми витрачаємо стільки часу, пригортаючись і гладячи своїх котів, ми захоплені їхнім чарівним виглядом, але мало хто з нас насправді знає, що відбувається всередині. Якщо ви любите котів так само сильно, як ми, ви, ймовірно, захочете знати все про цих загадкових створінь, тому ми склали цей посібник з анатомії котів, щоб дати вам змогу зазирнути в те, що відбувається всередині ваших чотирилапих друзів.


Все про анатомію котів

Коли нам доводиться нести свої пухнастиків до ветеринара, ми часто киваємо й посміхаємося, коли вони називають різні терміни з анатомії котів, але мало хто з нас справді зупиниться, щоб запитати: «Де це знаходиться?» або «За що це відповідає?». Внутрішній механізм вашої кішки досить дивовижний. Продовжуйте читати, щоб дізнатися все, починаючи від будови їхніх вух і закінчуючи кількістю кісток у тілі середньої кішки.


Анатомія вуха кота

Ви всі знайомі з чарівною трикутною формою вух ваших котів (також відома як вушна раковина), але чи знаєте ви, що призначення вух набагато ширше, ніж просто виглядати милими? Вушна раковина – це частина анатомії вуха вашої кішки, яка відповідає за захоплення будь-яких звукових хвиль і направлення їх у вушний канал і в середнє вухо. Вуха вашої кішки мають безліч м’язів, тому вона може легко маневрувати ними та повертати вуха у бік звуку, збільшуючи їх здатність чути навіть дуже тихі звуки.

Середнє вухо містить барабанну перетинку та кісточки – це маленькі кісточки, які вібрують звуковими хвилями, які потім надсилаються у внутрішнє вухо. Внутрішнє вухо неймовірно складне, оскільки містить сенсорні клітини, які посилають електричні сигнали в мозок. Тут також розташована вестибулярна система, яка відповідає за рівновагу та орієнтацію – тому ваш кіт може втратити рівновагу, якщо у нього вушна інфекція!


Зуби кота та їх різне призначення

У дорослих котів загалом 30 зубів, і вони служать для трьох різних цілей: утримання їжі, пережовування їжі та вбивство здобичі. Зуби кота розташовані в альвеолярній ямці щелепи і утримуються зв’язками, м’якими тканинами та кісткою. Ви можете бути здивовані, дізнавшись, що зуби вашої кішки складаються з трьох унікальних речовин: пульпи – у центрі зуба, містить клітини, нерви та кровоносні судини; дентин – покриває пульпу; емаль – це захист зубів вашої кішки, вона покриває коронку і не дає зубам стати занадто чутливими.

Різні типи котячих зубів:

 • Різці: маленькі зуби спереду, які використовуються для утримання здобичі
 • Ікла: довгі гострі зуби, які використовуються для полювання
 • Премоляри та моляри: вони призначені для жування та розрізання м’яса та кісток

Язик кота

Якщо ви думали, що язик буде найбільш нормальною частиною анатомії вашого кота, вас чекає сюрприз. Котячі язики вкриті невеликими колючками, відомими як сосочки, які нагадують крихітні гачки. Цікаво, що вони зроблені з кератину, як людські нігті.

Унікальний дизайн сосочків означає, що вони є чудовим інструментом для догляду, оскільки вони дозволяють вашій кішці легко розплутувати вузли на своїй шерсті, вилизуючи її. Ці колючки дозволяють вашій кішці виділяти велику кількість слини на шерсть, що не тільки допомагає підтримувати шерсть чистою, але й знижує температуру тіла.
 

Вуса кота

Вуса, також відомі як вібриси, розташовані глибоко в тілі вашої кішки та пов’язані як з м’язовою, так і з нервовою системами. Це дозволяє їм надсилати сенсорну інформацію через нервові шляхи про своє оточення та ініціювати реакцію, якщо це необхідно.

Вуса вашої кішки надзвичайно чутливі, і частково через це коти мають таке дивовижне чуття та, здається, з такою легкістю орієнтуються у світі, оскільки вони допомагають їм відчувати коливання в атмосфері. Вони працюють як надійний котячий радар, тому переконайтеся, що ви не пошкоджуєте їх. Вуса знаходяться не лише на обличчі, ви також знайдете їх на щелепі та задній частині передніх лап!


Анатомія лапи кота

Якщо ви коли-небудь замислювалися, чому ваша кішка не любить, коли торкаються її лап, насправді це тому, що вони є однією з найчутливіших частин котячого тіла. Лапи наповнені нервовими рецепторами, які дозволяють їм відчувати вібрацію та допомагають зберігати рівновагу. Крім того, котячі лапи працюють як чудові амортизатори, що важливо, оскільки наші коти часто скачуть навкруги й стрибають донизу.

Уважно придивившись до анатомії котячих лап, ви побачите, що вони мають п’ять пальців на передніх і чотири на задніх лапах, причому передні внутрішні пальці відповідають за хапання. Лапи котів потіють, тому ви можете помітити вологі сліди котячих лап на поверхнях, якщо котам особливо спекотно.


Значення кігтів

Кількість кігтів у вашої кішки відповідає кількості пальців: п’ять спереду та чотири ззаду. Кігті скручуються, тому ними чудово ловити й утримувати речі, вони також роблять котів такими дивовижними скелелазами. Однак напрямок, у якому скручуються кігті, означає, що коти не можуть злазити вниз, тому ви можете помітити, як ваше кошеня тремтить, злізаючи задом з дерева!

Всупереч поширеній думці, котячі кігті не втягуються повністю, тому ви можете помітити, що вони трохи стирчать. Щоб випустити кігті, коти стягують сухожилля на лапах, подібно до того, як ми рухаємо пальцями. Крім того, у кішок на передній лапі є рудиментарний кіготь (розташованій трохи вище), який вони використовують, щоб краще тримати іграшки чи здобич.


Коти мають унікальний скелет

Скелетна система наших котів дуже унікальна, тому що вони не мають ключиць і їхній хребет із 30 хребцями неймовірно гнучкий – це одна з причин, чому коти завжди приземляються на лапи!

Середня кішка має близько 250 кісток, які розділені на три відділи:

 • Апендикулярні: кістки кінцівок
 • Осьовий скелет: череп, хребет, ребра і грудна кістка
 • Внутрішній: кістка в м’яких органах тіла, не прикріплена до решти скелета, єдиним прикладом у кота є пеніс.

Кістки також можна позначити за їх формою:

 • Довгі кістки: кінцівки.
 • Короткі кістки: зап'ястя і щиколотка.
 • Сесамовидний: розташований біля вільно рухомих суглобів.
 • Плоскі кістки: розташовані в тазу, до яких прикріплюються м’язи та довгі кістки, а також у голові, які оточують і захищають око, вухо, синус і мозок.
 • Змішані кістки: хребетний стовп і всі інші частини черепа та частини стегнової кістки.


Внутрішні системи (м'які частини)

Внутрішні системи кішки є важливою частиною анатомії кішки, і кожен аспект відіграє дуже важливу роль у підтримці вашої кішки здоровою.

Отже, тепер ви знаєте всі основи анатомії вашого кота!