Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ваш улюбленець - наше натхнення.
Ветеринар та собака

Лишай у собак

Читати 5 хв

Лишай — це загальна назва групи шкірних захворювань, які можуть вражати як людей, так і тварин. Він спричиняє значний дискомфорт, особливо, коли захворів ваш песик. Найчастіше це захворювання вражає саме собак. Попри розповсюдженість, багато власників собак не знають, як його виявляти, які є симптоми і як із ним боротися.

У цій статті ми розглянемо основні причини появи лишая в собак, симптоми цього захворювання, основні види, методи діагностики та варіанти лікування. Знання цієї інформації допоможе вам своєчасно виявити проблему і вжити необхідних заходів для швидкого одужання вашого вихованця.

Причини появи лишая у собак

Лишай у собак може з’явитися з різних причин, але всі вони зводяться до контакту з паразитами або зниження імунітету. Серед причин можна виділити такі:

 • Паразити. Перша й найпоширеніша причина — це контакт із паразитами. Паразити, що спричиняють лишай, можуть бути грибками або паразитичними бактеріями, які живуть на шкірі тварини. Собака може заразитися від іншої тварини, яка вже має лишай, або через забруднений предмет (наприклад, іграшку, місце для відпочинку або гребінець).
 • Зниження імунітету. Друга причина появи лишая — це зниження імунітету. Песики зі слабкою імунною системою більш схильні до захворювання на лишай. Це може бути пов’язано, наприклад, з віком (молоді або старі собаки), наявністю інших захворювань, стресом або поганими умовами утримання.
 • Неправильне харчування. Неправильне харчування також може спричинити появу лишая. Якщо дієта собаки не містить достатньо вітамінів і мінералів, потрібних для підтримки здоров’я шкіри, це може призвести до зниження її імунітету і, як наслідок, до появи захворювання.
 • Контакт із хворими тваринами. Лишай часто передається від однієї тварини до іншої через прямий контакт або через контакт із предметами, які хвора тварина використовувала чи гралася. Особливо схильні до цього захворювання тварини, які живуть у великих групах або в умовах надмірного наближення (притулки, розплідники).

Враховуючи всі ці фактори, важливо дбати про здоров’я і добробут ваших домашніх тварин, а також уникати їх контакту з потенційно зараженими тваринами або предметами.

Види лишая в собак


Залежно від виду паразита, що спричиняє захворювання, лишай у собак може мати різні форми. Нижче розглянуто кілька найбільш поширених видів:

 • Піодермія (піодерміт). Цей тип лишая характеризується появою вологих, часто гнійних ділянок на шкірі. Шкіра в таких місцях може стати червоною, набряклою і дуже болючою. Цей вид лишая спричиняється паразитичними бактеріями й часто супроводжується сильним неприємним запахом.
 • Стригучий лишай (трихофітія). Це грибкове захворювання, яке спричинене грибами роду Trichophyton. Воно проявляється втратою волосся, зазвичай у формі округлих плям. Шкіра в цих місцях може стати сухою і шорсткою, а також можуть з’являтися кірки.
 • Висівкоподібний лишай (мікроспорія). Цей тип лишая спричинений грибами Microsporum canis. Він проявляється появою «висівок» — маленьких шматочків сухої шкіри, які легко відділяються. Цей тип лишая часто поширюється між домашніми тваринами й може передаватися від тварин до людей.
 • Рожевий лишай (лишай Жиберта). Рідко зустрічається в собак, але може виникнути при певних обставинах. Характеризується появою рожевих, сухих ділянок шкіри, які можуть обростати сірими або білими лусочками.

Ці й інші види лишая вимагають різних методів лікування, тому важливо правильно встановити діагноз.

Симптоми лишая в песиків

Важливо виявити лишай у вашого улюбленця на ранній стадії, щоб почати лікування якомога швидше. Це захворювання проявляється різними симптомами, залежно від типу лишая, але є деякі загальні ознаки, на які варто звернути увагу:

 • Випадання шерсті. Це, мабуть, найперша й найбільш очевидна ознака лишая. Собака починає втрачати шерсть у деяких місцях, як правило, у формі округлих або неправильних «плям». Ці області можуть бути маленькими або поширюватися на великі ділянки тіла.
 • Почервоніння і запалення, а також сухість чи надмірна зволоженість шкіри. Шкіра в областях випадання волосся може стати червоною, сухою і жорсткою, або, навпаки, вологою і запаленою залежно від типу лишая.
 • Свербіж та подразнення. Лишай часто спричиняє неприємні відчуття, які змушують собаку часто чухатися або тертися об предмети. Песик може стати нервовим або роздратованим через постійний свербіж.
 • Зміна поведінки. Собачка може стати менш активною, відмовлятися від їжі, спати більше, ніж зазвичай, або показувати інші ознаки незручності або болю.
 • Поява кірок або гнійних виразок. У важких випадках можуть утворюватися кірки або гнійні виразки на шкірі.

Якщо ви помітили будь-які із цих симптомів у своєї собаки, слід негайно звернутися до ветеринара для діагностики та лікування. Чим швидше почнеться лікування, тим краще для здоров’я вашого вихованця.

Діагностика лишая в собак

Для встановлення правильного діагнозу та вибору належного лікування ветеринар може використати ряд методів діагностики.

 • Клінічний огляд. Першим кроком є збір анамнезу та огляд тварини. Ветеринар звертає увагу на симптоми, такі як випадання волосся, червоні плями, кірки або висівки на шкірі.
 • Дерматоскопія. Це процедура включає детальне дослідження зміненої шкіри та волосся під мікроскопом для виявлення грибкових спор.
 • Використання УФ світла. Цей метод базується на властивості деяких видів грибів світитися під ультрафіолетовим світлом. Якщо шкіра або волосся собаки починають світитися під дією УФ-світла, це може свідчити про наявність лишая.
 • Якщо попередні методи не дали однозначного результату, ветеринар може взяти зразок шкіри або волосся для дослідження. Цей процес включає вирощування грибка в лабораторних умовах, що дає змогу точно визначити його вид.
 • Біопсія шкіри. Цей метод використовується рідко й тільки у випадках, коли інші методи не допомагають встановити діагноз. Під час біопсії ветеринар бере маленький зразок шкіри для подальшого дослідження під мікроскопом.

Методи лікування лишаю в собак

Лікування лишаю в собаки вимагає комплексного підходу. Незалежно від типу лишая, важливо зосередитись не лише на вилікуванні самих симптомів, але й на усуненні причини. Основні методи лікування можуть включати:

 • Антибіотики. Для боротьби з бактеріальними інфекціями, які спричинили мокрий лишай.
 • Антигрибкові препарати. Вони використовуються для боротьби з грибками, які спричинили стригучий, висівкоподібний або рожевий лишай.
 • Імуномодулятори. Ці препарати допомагають зміцнити імунну систему собаки, щоб вона могла ефективніше боротися з інфекцією.

Спеціальні шампуні й лосьйони. Ці продукти містять антигрибкові або антибактеріальні речовини, які допомагають у боротьбі з інфекцією на поверхні шкіри.

 • Корекція дієти. Часом корекція харчування собаки може допомогти зміцнити її імунну систему й підвищити її здатність впоратися з інфекцією.
 • Уникнення контакту з іншими тваринами. Щоб запобігти поширенню захворювання, важливо ізолювати собаку від інших тварин до закінчення лікування.

Варто пам’ятати, що лише кваліфікований ветеринар може правильно поставити діагноз і виписати ефективне лікування. Не треба покладатися на домашні засоби або самостійно лікувати собаку без консультації з професіоналом.