Ваш улюбленець - наше натхнення.
Алергія у собак
Собака сидить на садовому стільці

Грижа у собак: що вам потрібно знати

Читати 4 хв


Грижа у собак може бути досить поширеним явищем, особливо у цуценят. Як і у людей, грижа - це стан, коли вміст черевної порожнини собаки проштовхується через розрив або отвір у м'язовій стінці або жировій тканині. Понад 90% випадків гриж зумовлені генетикою, оскільки цуценята найчастіше народжуються з ними. Однак грижі також можуть розвиватися в результаті травми, наприклад, при наїзді автомобіля.

Тяжкість грижі у собак варіюється залежно від того, в якому місці у собаки вона з'явилася. Це також визначає, чи є вона ускладненою або неускладненою. 

Поширені типи гриж у собак

Існує п'ять найпоширеніших типів гриж у собак, які різняться за ступенем тяжкості - від незначних до таких, що загрожують життю. Грижі поділяються на вроджені - це означає, що собаки народжуються з ними - і ті, що розвиваються внаслідок травми.

Типи гриж бувають наступними:

 1. Пупкова грижа у собак — це найпоширеніший тип. Вона найбільш помітна у вигляді пухкого випинання біля пупка вашого цуценяти. Іноді вони заживають самі по собі, проте можуть потребувати хірургічного втручання після кастрації цуценяти. Зазвичай найкраще проконсультуватися з ветеринаром, і він порадить, як краще вчинити.
 2. Пахові грижі. Вони виникають у паховій ділянці, де внутрішня складка задньої лапи вашої собаки прикріплюється до тіла. Вони можуть бути різного розміру, і якщо вони досить великі, частини сечового міхура або матки можуть потрапити в пастку, що може бути небезпечним для життя. Найчастіше це трапляється у самиць середнього віку, особливо під час вагітності.
 3. Діафрагмальна грижа. Цей тип грижі у собак може виникнути через отвір у діафрагмі, яка є м'язом, що розділяє грудну клітку та живіт. Цей отвір дозволяє внутрішнім органам потрапляти в грудну порожнину собаки, що може викликати утруднення дихання. Зазвичай собаки народжуються з діафрагмальною грижею.
 4. Промежинна грижа. Цей тип грижі може розвинутися у вашого собаки, якщо є розрив тазових м'язів, що дозволяє вмісту черевної порожнини виходити назовні. Цей тип грижі найчастіше зустрічається у кобелів старше 5 років, які не були кастровані. Деякі породи собак можуть бути схильні до цього типу грижі, включаючи вельш-коргі, бостон-тер'єрів, боксерів і коллі.
 5. Грижа стравохідного отвору діафрагми. Грижі стравохідного отвору діафрагми у собак зазвичай розвиваються в результаті травми або поранення. Отвір у діафрагмі іноді може бути великим, що дозволяє шлунку потрапляти в грудну порожнину. Шлунок може проходити через цей отвір і найчастіше ковзає туди-сюди між грудною кліткою та черевною порожниною. Цей тип грижі може бути вродженим або розвинутися внаслідок травми, він також найчастіше зустрічається в англійських бульдогів та інших брахіцефальних порід, оскільки тиск, що створюється їх перетиснутими дихальними шляхами, може засмоктувати шлунок через отвір.

Також є й інші види гриж, такі як міжхребцева грижа у собак тощо.

Симптоми грижі у собак

Якщо у собаки розвивається грижа, у неї можуть з'явитися наступні симптоми:

 • Блювання.
 • Втрата апетиту.
 • Судоми.
 • Висока температура.
 • Оніміння ніг.
 • Млявість.
 • Набряки.
 • Задишка.
 • Надмірна слинотеча.

 

Діагностика

Якщо ви підозрюєте, що у вашого собаки грижа, вам слід негайно відвезти його до ветеринара для діагностики. Іноді грижу можна побачити або відчути під час огляду. Якщо грижу вашого собаки важко помітити, ветеринар може зробити рентген, щоб з'ясувати, де знаходиться грижа.

Додатково може знадобитися УЗД черевної порожнини, щоб з'ясувати, який вміст застряг. Ветеринар також зверне увагу на будь-які респіраторні та абдомінальні розлади, а також будь-які болючі або тверді випинання.

Лікування гриж у собак

Хороша новина полягає в тому, що грижі у собак повністю виліковні. Зазвичай потрібна проста операція, щоб вправити отвір і повернути вміст черевної порожнини назад у черевну порожнину.

Крім того, якщо ваш собака ще не стерилізований або кастрований, то це лікування буде настійно рекомендовано, оскільки воно може запобігти виникненню нових гриж. Якщо грижа вроджена, зазвичай рекомендується каструвати собаку, щоб запобігти її розмноженню, оскільки існує ймовірність того, що цуценята можуть мати такі ж проблеми.

Важливо, щоб собака з грижею отримав медичне лікування якомога швидше, оскільки собаки не здатні перерости грижу, і з часом вона не загоїться. Грижа може спричинити сильний біль для вашого собаки та призвести до медичних ускладнень.