Ваш улюбленець - наше натхнення.
Лишай у собак
Ветеринар оглядає собаку

Сказ у собак

Читати 5 хв

Сказ — це страшне й часто смертельне вірусне захворювання, що зачіпає центральну нервову систему ссавців, включно з людиною. У світі він відомий понад 4000 років і продовжує бути загрозою в багатьох країнах. Особливо часто з ним стикаються домашні улюбленці — це собаки, які мають змогу рухатися на вулиці та контактувати з іншими тваринами.

Розуміння симптомів, причин та профілактики сказу може допомогти власникам собак запобігти розвитку цього страшного захворювання. У цій статті ми детально розглянемо, як виникає та проявляється сказ у собак, чи можливе його лікування, а також розповімо про ефективні заходи профілактики та першу допомогу після укусу.

Шляхи передачі сказу можуть бути:

 • Укус інфікованої тварини. Це найпоширеніший шлях передачі вірусу сказу. Вірус міститься в слині інфікованої тварини та передається, коли тварина кусає іншу тварину або людину.
 • Контакт слини з відкритими ранами або слизовими оболонками. Якщо інфікована слина потрапить на відкриту рану, слизову оболонку очей, рота або носа, вірус може проникнути в організм і спричинити захворювання.
 • Укус або контакт із кажанами. Найчастіше носіями вірусу сказу є кажани. У деяких випадках люди могли заразитися на сказ, не усвідомлюючи, що були укушені кажаном.
 • Трансплантація органів. Хоча це надзвичайно рідкісне явище, але в медицинській практиці були випадки передачі сказу через трансплантацію органів від донора, інфікованого сказом.

Симптоми сказу

Важливо розуміти, що симптоми сказу можуть варіюватися залежно від стадії захворювання, але існують певні ознаки, на які власники мають звернути увагу.

Початкова стадія
У початковій стадії собачка, яка хвора на сказ, може проявляти загальні ознаки нездужання або зміни в поведінці. Симптоми можуть включати:

 • Недостатній або відсутній апетит. Собака може втратити інтерес до їжі або навіть відмовлятися їсти.
 • Зміна поведінки. Песик може стати більш агресивним або наляканим, ніж зазвичай. Він також може проявляти незвичну пасивність або втрату інтересу до звичних активностей.
 • Лихоманка. Улюбленець може мати підвищену температуру тіла.
 • Подразнення від покусування на місці укусу. Собака може постійно гризти або чухати місце укусу.

Активна стадія
В активній стадії, сказ у собаки, ознаки якого стають більш вираженими, можна спостерігати такі симптоми:

 • Поведінкові зміни стають більш помітними. Собака може стати надзвичайно агресивною, нападаючи на інших тварин, предмети або навіть на її власника.
 • Втрата координації. Собака може проявляти знаки спотикання, хитання або інших проблем із балансуванням і координацією рухів.
 • Поява великої кількості слини або піни з рота, що пов’язані з паралічем глотки та нездатністю собаки ковтати.
 • Незвичайний страх води або світла.
   
Собака стрибає на собаку

Паралітична стадія
На останній стадії сказу в собаки симптоми стають максимально більш вираженими та смертельними. Собака може мати:

 • Параліч — може не мати здатності рухати одну або декілька частин тіла.
 • Послаблення всіх м’язів — може не мати здатності стояти або ходити.
 • Кома — може втратити свідомість і перестати реагувати на зовнішнє середовище.
 • Смерть. Зазвичай на цій стадії собака помирає від легеневої недостатності.

У випадку виявлення будь-яких із цих симптомів у собаки, негайно зверніться до ветеринара.

Лікування сказу

На жаль, на цей час не існує ефективного методу лікування сказу після того, як з’явилися перші симптоми. Якщо собака була укушена твариною, що може бути носієм сказу, її потрібно негайно відвести до ветеринара. Лікар зможе визначити ризик розвитку сказу і, за необхідності, ввести собаці вакцину для профілактики.

Як правило, ветеринари використовують паліативну терапію для полегшення стану собаки та зменшення дискомфорту. Це може містити заспокійливі препарати, знеболювальні та інші методи підтримки комфорту та якості життя улюбленця.
Собачкам, у яких діагностовано сказ, часто доводиться проводити евтаназію, щоб запобігти поширенню вірусу на інших тварин та людей. Після смерті тварини здійснюється її обов’язкова утилізація в установленому порядку.
Тому профілактика захворювання, зокрема вакцинація, є найкращим способом боротьби зі сказом.

Профілактика сказу

Кращий спосіб запобігти розвитку сказу в собак — це правильна та своєчасна профілактика. Ось декілька ключових аспектів профілактики сказу:

 • Вакцинація. Вакцинація є найефективнішим способом захисту собаки від сказу. Перше щеплення від сказу рекомендується провести у віці від 12 до 16 тижнів, потім — щорічна ревакцинація. Деякі вакцини мають тривалість дії до трьох років, але це залежить від конкретного препарату й рекомендацій ветеринара.
 • Обмеження контакту з дикими тваринами. Обмеження контакту улюбленця з дикими тваринами може допомогти уникнути можливого укусу від тварини-носія сказу. Це стосується вовків, лисиць, єнотів, кажанів та інших диких тварин, які часто є носіями сказу.
 • Правильний догляд за твариною. Регулярні візити до ветеринара для оглядів і рутинних щеплень, годування якісним кормом, достатній рівень фізичної активності та гігієна допоможуть підтримати здоров’я та зменшити ймовірність розвитку будь-якого захворювання, включаючи сказ.
 • Реакція на укус. Якщо ваша собака була укушена іншою твариною, негайно зверніться до ветеринара, навіть якщо вона була щеплена проти сказу. Ветеринар може зробити додаткове щеплення для підвищення рівня захисту.
 • Обізнаність. Обізнаність про сказ та його прояви є важливим елементом профілактики. Власники тварин мають знати симптоми сказу, як у людей, так і у тварин, щоб вчасно відреагувати на можливі небезпеки.

Треба пам’ятати, що найкращий спосіб боротьби зі сказом — це профілактика. Регулярне щеплення, обмеження контакту з дикими тваринами й обізнаність можуть допомогти забезпечити безпеку вашої собаки та вашого оточення.

Як самостійно надати першу допомогу улюбленцю після укусу

У випадку, коли вашого улюбленця вкусила собака, може бути ризик розвитку сказу, особливо, якщо собака проявляла ознаки агресії або хвороби. Після укусу слід негайно вжити таких заходів першої допомоги:

 1. Промийте рану теплою водою з милом протягом декількох хвилин. Це допоможе видалити будь-яку слину або інші біологічні матеріали, які можуть містити вірус сказу.
 2. Застосуйте антисептик, наприклад, йод або перекис водню, щоб знищити будь-які мікроорганізми, які можуть залишитися.
 3. Обережно прикладіть бинт. Це допоможе зупинити кровотечу й захистити рану від інфекцій.
 4. Зверніться до ветеринара. Після надання першої допомоги негайно зверніться до ветеринара. Ветеринар зможе оцінити ступінь ризику і, якщо необхідно, розпочати профілактичне лікування проти сказу.

Чи може людина заразитися від собаки? Так, сказ — це вірусне захворювання, яке може передаватися від тварини до людини через укус або контакт слини інфікованої тварини з відкритою раною або слизовою оболонкою.

Якщо вас вкусила собака, потрібно виконати такі ж дії першої допомоги, що і для вашого улюбленця. Важливо пам’ятати, що сказ — це високоінфекційне захворювання, що може призвести до смертельних наслідків. Тому в разі укусу невідомою твариною важливо якомога швидше звернутися за допомогою.

Схожі статті