Ваш улюбленець - наше натхнення.
Намордники для собаки
Small dog barking at home

Чому собака виє: причини та способи припинити це

Читати 6 хв

Собаки не покладаються на голосове спілкування так, як це роблять люди, але воно все одно є основною частиною способу, в який вони виражають себе та свої емоції іншим собакам — і своїй людській родині.

Усі собаки гавкають, хоча одні створюють більше шуму, ніж інші. Незалежно від того, чи у вас крихітна чихуахуа чи величезна німецька вівчарка, ви точно чули їх гавкіт у різноманітних ситуаціях. Однак іноді собака гавкає постійно, й ви починаєте дивуватися, чому це відбувається і як припинити собачий гавкіт у будинку чи в інших місцях. Ось що вам слід знати:

Чому собаки виють?

Що б не змусило вашу собаку гавкати, у неї одна мета: повідомити, що вона відчуває.

Якщо ваша собака надмірно гавкає, найкраще спробувати визначити причину, яка може включати, наприклад:

1. Собака страждає від тривоги через розлуку

Надмірний гавкіт може бути наслідком проблеми, пов’язаної з розлукою. Якщо ваше цуценя тривожиться, коли його залишають самого, обов’язково прочитайте наш простий посібник про симптоми та способи вирішення проблеми тривоги через розлуку у собак.

2. Вона намагається попередити вас

Собака може намагатися попередити вас, що хтось прийшов.

3. Собаці просто весело

Посеред гри собака може гавкати, щоб показати, що їй весело й цікаво.

4. Вона імітує поведінку іншої собаки

У домогосподарстві з кількома домашніми тваринами може дуже швидко стати шумно. Якщо у вас більше однієї собаки, одна завжди легко може копіювати поведінку іншої.

5. Собака весь час надто схвильована

Деякі собаки, серед інших, можуть бути надмірно схвильовані та можуть продовжувати гавкати ще довго після того, як листоноша пішов, наприклад, або ви закінчили грати з паличкою, навіть якщо ви сказали їм замовкнути. Це може бути неприємно, особливо якщо поруч є сусіди.

Як відучити собаку вити вдома

Є кілька речей, які ви можете включити у свій розпорядок дня, щоб спробувати звести до мінімуму або контролювати гавкіт собаки вдома. Ось лише кілька способів, за допомогою яких можна відучити собаку гавкати вдома. 

Додайте більше вправ до розпорядку дня вашої собаки

Один із найкращих підходів до того, як припинити собачий гавкіт вдома, – це забезпечити багато вправ, адже втомлена собака зазвичай тиха! Ви можете зацікавити собаку під час прогулянки такими іграми, як «принеси паличку» або перетягування канату. Існує багато ігор із собакою, в які можна пограти з вашим вихованцем, а час від часу поплавати разом — це чудова вправа, яка допоможе вам обом зняти стрес і створити міцніший зв’язок. Якщо ви хочете припинити собачий гавкіт, переконавшись, що ваш вихованець отримує достатньо фізичних вправ, прочитайте наші основні поради щодо вправ для собак.

Обмежте доступ до вікон і огорож

Власники домашніх тварин можуть навіть не помітити проїжджаючих машин, дрібних тварин у саду чи кожного перехожого. Але, найімовірніше, ваша собака добре знає про все, що відбувається поза її домом, і рада повідомити про це всім членам сім’ї. Ось чому усунення зовнішніх подразників може допомогти припинити надмірний гавкіт вашої собаки. Спробуйте закрити штори, помістити вихованця в кімнату, де немає виду на під’їзну дорогу, або обмежити його доступ до вікон, парканів і скляних дверей, щоб він не міг дратуватися через зовнішні фактори, навіть якщо повз просто проїжджає машина.

Навчіть собаку техніці «голос» і «тихо»

Як варіант, навчання собаки не гавкати, особливо вдома, зазвичай включає техніку «голос» і «тихо», яка може здаватися складною, але найкраще вивчити її, спершу навчивши собаку гавкати за командою.

Ось метод навчання:

  • Заручіться допомогою напарника з дресирування та попросіть його стояти біля вхідних дверей, коли ви та ваша собака перебуваєте вдома.

  • Скажіть собаці «голос», після чого ваш друг повинен подзвонити або постукати у двері.

  • Це повинно змусити собаку гавкати, й коли вона це зробить, дайте їй ласощі та похваліть її.

  • Практикуйте цей метод потроху й часто в різних місцях, і незабаром ваша собака гавкатиме, коли ви говорите «голос», незалежно від того, є хтось біля дверей чи ні.

Тепер, коли ви навчили пухнастого друга гавкати, час навчити його мовчати! 

  • Спочатку скажіть собаці «голос» і похваліть її, коли вона це зробить.
  • Тепер скажіть їй «тихо» та відволікайте її від гавкоту смаколиком або улюбленою іграшкою. Собака не може гавкати й ласувати одночасно, тому вона припинить гавкати. Коли вона це зробить, похваліть її та обов’язково пригостіть ласощами!
  • Повторюйте цей метод потроху й часто, і незабаром ви зможете припинити собачий гавкіт простою командою.

Ігноруйте гавкіт

Коли собаки прагнуть уваги, вони зазвичай починають дошкуляти своїй людській родині постійним гавкотом. Якщо це так і немає нічого, що потребує вашого втручання, найкращий спосіб припинити надмірний гавкіт — це ігнорувати його. Коли собаки не отримують винагороди за свою поведінку, вони з часом зрозуміють, що це неефективний спосіб привернути вашу увагу, і припинять гавкати.

Зверніться по допомогу до фахівця з поведінки собак

Якщо здається, що ніщо не зупиняє надмірний гавкіт вашої собаки й немає медичної проблеми як такої, ваш ветеринар може направити вас до фахівця з поведінки собак, який може допомогти. Незалежно від того, чи це спричинено тривогою через розлуку, чи ваша собака просто надмірно схвильована та ще не знайшла «вимикач», ці кваліфіковані фахівці знайдуть спосіб змусити вашу собаку заспокоїтися та зменшити надмірний гавкіт.

Як припинити собачий гавкіт в автомобілі

Гавкіт в автомобілі – це поширена проблема. Собаки гавкають, щоб захистити свою тимчасову територію (особливо якщо автомобіль припаркований, а люди проходять повз), або тому що вони засмучені тим, що не можуть переслідувати всі швидко рухомі об’єкти, які проносяться повз.

Собаки можуть також гавкати в автомобілі просто тому, що вони знають, що поїздка означає захоплюючу подорож до парку або, можливо, менш захоплюючий візит до ветеринара!

Якщо ви освоїли техніку «голос» і «тихо» вдома, але ваша собака все ще галасує в автомобілі, можливо, вам потрібно вжити заходів, щоб зробити автомобіль більш звичним та звичайним, щоб він не асоціювався лише із хвилюванням. Чудовий підхід, щоб припинити собачий гавкіт в автомобілі, — це просто дати собаці посидіти з жувальною іграшкою. Для початку вимкніть двигун, потім зробіть те ж саме, коли двигун працює. Коли ваша собака зможе спокійно сидіти в автомобілі з увімкненим двигуном, вирушайте в дуже коротку поїздку, але зупиніться, щойно собака почне гавкати, і продовжуйте, лише коли вона затихне.

Для цього знадобиться трохи часу і терпіння, але будьте наполегливі! Зрештою собака зрозуміє, що від неї хочуть.

Якщо ваша собака особливо хвилюється при вигляді інших автомобілів або людей, спробуйте накрити її клітку, якщо вона звикли подорожувати в ній, або якщо дозволяє розмір собаки, заохочуйте її лягти у простір для ніг. Але пам’ятайте, безпека перш за все! Збудлива собака може дуже відволікати водія, тому переконайтеся, що вона належно зафіксована під час поїздок в автомобілі.

Поширені помилки господарів, коли собака надмірно гавкає 

Загальна реакція багатьох власників гавкаючих собак — кричати трохи голосніше, щоб собака замовчала, але це може викликати в неї відчуття загрози, або вона може подумати, що ви просто гавкаєте разом з нею.

На ринку є багато продуктів, розроблених спеціально, щоб припинити надмірний собачий гавкіт, які мають на меті заспокоїти та стишити вашу собаку, наприклад, нашийники проти гавкоту, які дають легкий удар електричним струмом або розпилюють неприємний спрей. Ми не рекомендуємо такі продукти, оскільки вони надмірно агресивні й неприємні та пригнічують природну поведінку собаки й потребу у спілкуванні. Крім того, нашийники-розпилювачі продовжують карати вашу собаку ще довго після того, як вона перестає гавкати, оскільки запах залишатиметься в її дуже чутливому носі.

Ці каральні нашийники не справляються з основною причиною гавкоту, і ваша собака впорається зі своїм розчаруванням в інший спосіб, наприклад, почне гризти меблі чи навіть себе. Натомість спробуйте з’ясувати, чому ваша собака гавкає. Щоб вас про щось попередити? Через розчарування, нудьгу, чи щоб привернути вашу увагу? Тому що її залишили наодинці, й вона намагається покликати вас? Після того, як ви визначите причину, ви можете приступити до тренувань, які допоможуть вирішити проблему в довгостроковій перспективі.

Якщо надмірний собачий гавкіт не припиняється 

Якщо ви справді не можете зрозуміти, чому ваша собака надмірно гавкає, або якщо її голосові звички раптово змінилися, безперечно варто проконсультуватися з ветеринаром, щоб переконатися, що немає іншої основної причини гавкоту.