Ваш улюбленець - наше натхнення.
Кіт лежить на ковдрі

Анемія у кішок: причини, симптоми, профілактика

Читати 9 хв

Насамперед важливо знати, що анемія не вважається окремим захворюванням, а є скоріше симптомом інших патологічних процесів, які відбуваються в організмі. У разі несвоєчасної діагностики та лікування, кисневе голодування організму може призвести до серйозних наслідків, аж до летального кінця.

Червоні кров'яні тільця, які по-іншому називаються еритроцитами, відіграють важливу роль у захисті організму. Це стосується як людей, так і тварин, у тому числі й наших домашніх улюбленців. Еритроцити транспортують кисень, забезпечуючи усі необхідні умови для того, щоб тварина росла і розвивалася у межах норми.

Анемія у кішок характеризується помітним скороченням рівня еритроцитів. Також можуть знижуватись показники гемоглобіну, внаслідок чого настає кисневе голодування або гіпоксія.

Саме тому важливо розібратися, з яких причин настає анемія у кішок, як діагностувати скорочення еритроцитів та які методи лікування наразі існують.

Причини анемії

Гемоглобін кота у здоровому стані має триматися в межах норми. Як тільки клінічно підтверджене скорочення кількості червоних кров'яних тілець, ветеринар діагностує у тварини анемію. Попри те, що кисневе голодування є більшою мірою симптомом інших захворювань, його часто лікують окремо від загального діагнозу.

Це дає підстави вважати анемію окремою хворобою та виокремлювати причини, що до неї призводять. Взагалі їх дві:

 • проблеми з виробленням еритроцитів;
 • руйнування еритроцитів у кровоносній системі.

Причиною проблеми з виробленням потрібної кількості еритроцитів вважають:

 • хронічну ниркову недостатність, під час якої відбуваються збої у синтезі гормону еритропоетину;
 • хронічне запалення організму;
 • захворювання кісткового мозку;
 • вірусні інфекції;
 • дефіцит вітамінів та мінералів в організмі тварини, який часто є наслідком незбалансованого та неправильного харчування чотирилапого друга.

Також буває таке, що нові еритроцити виробляються у достатній, навіть у збільшеній кількості. Проте висока швидкість їх руйнування призводить до анемії. Причиною такого процесу можуть бути:

 • Втрата великої кількості крові внаслідок травмування тварини, медичного втручання, внутрішнього крововиливу тощо.
 • Захворювання, які передаються через укуси кліщів.
 • Аутоімунні процеси, під час яких організм тварини самостійно нападає на імунну систему, у тому числі й на червоні кров'яні тільця.
 • Генетичні відхилення та захворювання окремих порід – особливо схильні до появи та розвитку анемії такі породи, як абіссинська та сомалійська кішки, в їхніх організмах найчастіше спостерігаються патології, пов'язані з деформацією червоних кров'яних тілець.

Симптоми анемії у кішок

На жаль, анемія не має конкретного симптому, який би виокремлював її з-поміж інших захворювань. А тому коти страждають на недомагання, які з'являються внаслідок багатьох інших хвороб. Це може трохи ускладнити діагностику господареві тварини. Однак швидка поява перших симптомів має й позитивну роль – вона дає можливість своєчасно відвезти кота до ветеринара. А спеціаліст точно зможе зібрати правильну клінічну картину та діагностувати анемію у кота.

Як проявляється зменшення кількості еритроцитів у тварин? У першу чергу зверніть увагу на такі симптоми:

 1. Апатія та відсутність енергії. В'ялий кіт надає перевагу пасивному відпочинку, не реагує, коли його кличуть, відмовляється гратися.
 2. Втрата апетиту. Відмова від їжі – один із найперших сигналів, що свідчать про патологічні процеси, які відбуваються в організмі тварини. Якщо кішка відвертається навіть від улюблених смаколиків, її точно треба показати ветеринару.
 3. Втрата ваги, що відбувається через відмову від їжі, а також внаслідок проблемного засвоєння поживних речовин.
 4. Сонливість.

Інші симптоми анемії розвиваються доволі швидко. Хвороба прогресує буквально протягом кількох днів. Тому, якщо перші ознаки анемії ви пропустили, погіршення стану кота помітить кожен господар. В екстреному порядку необхідно звернутися до ветеринара, якщо з'явились такі ускладнення:

 1. Якщо ви бачите у кота білі ясна та кон'юнктиву, це свідчить про нестачу еритроцитів.
 2. Часте та перерване дихання навіть у спокійному стані.
 3. Збільшення частоти пульсу та тахікардія.
 4. Зниження температури тіла. У нормальному стані коти мають температуру тіла 38-39 °С. Анемія ж може призвести до того, що термометр буде показувати 37°С чи навіть менше.

Види анемій

Симптоматика та весь процес лікування анемії у котів будуть залежати у першу чергу від виду захворювання. Їх виділяють за принципом появи та поширення хвороби, її збудника та впливу на організм. Сьогодні ветеринари розрізняють кілька різних типів хвороби пухнастиків:

 1. Аутоімунна або гемолітична анемія. Характеризується помітним руйнуванням еритроцитів в організмі тварини. Пов'язана з аутоімунними захворюваннями. Також хворобу можуть спричиняти вірус лейкозу котів, паразитарні інвазії у крові, токсини та отруйні речовини. Серед основних симптомів – жовтуха.
 2. Постгеморагічна анемія. Основна причина появи хвороби – зовнішні або внутрішні кровотечі, які призводять до втрати еритроцитів та гемоглобіну. У залежності від ступеня поранень та об'єму втрати крові, постгеморагічна анемія може бути гострою чи хронічною. До захворювання можуть призвести гельмінтози та укуси бліх, пухлини нирок та кишківника, порушення згортання крові, отруєння препаратами з категорії антикоагулянтів.
 3. Регенераторна анемія. Пов'язана зі змінами та порушенням роботи кісткового мозку. Причинами появи хвороби можуть стати важкий або хронічний перебіг інших захворювань, незбалансований раціон, аутоімунні хвороби, токсини, хімікати та пухлини. Найчастіше регенераторна анемія розвивається під час ниркової недостатності.
 4. Інфекційна. Як і витікає з назви, основний збудник такого захворювання – потрапляння вірусів в організм тварини. Інфекційну анемію викликають імунодефіцити, сальмонеллез, бартонеллез, стрептококова інфекція тощо. Такий тип анемії дає ускладнення на кістковий мозок.
 5. Аліментарна. У першу чергу з'являється у новонароджених тваринок, а також у котів і кішок до півторарічного віку. Пов'язана аліментарна анемія з дефіцитом заліза, який виникає внаслідок неправильного харчування чи проблем із засвоєнням заліза.
 6. Гіпопластична. Виникає у разі дефіциту заліза, міді, білків та вітаміну B. Також може розвиватися після отруєння токсичними речовинами. Спричиняє порушення роботи кісткового мозку.
 7. Апластична. По-іншому такий тип анемії ще називають залізодефіцитною. Може призвести до запальних процесів у кістковому мозку чи печінці.

Діагностика анемії

У жодному разі анемію не варто діагностувати власникам тварини. Для призначення правильного лікування необхідно, аби діагноз поставив професіонал. Ветеринар може підтвердити чи спростувати зменшення кількості еритроцитів домашнього улюбленця внаслідок проведення таких діагностичних заходів:

 1. Консультація та клінічний огляд кота. Обов'язково розкажіть спеціалісту про всі симптоми, які ви помітили у тварини, та які можуть вказувати на розвиток анемії. Також ветеринар має ретельно оглянути пухнастика, зібрати анамнез, оцінити важкість перебігу хвороби.
 2. Лабораторні дослідження. Найважливіший та найперший з них – клінічний аналіз крові. У залежності від його результатів, а точніше показника гематокриту, ветеринар зможе визначити анемію у кішки. Залежно від стадії хвороби та наслідків, які вона завдала організму, спеціаліст направляє тварину на біохімічний аналіз крові, коагулограму, загальний аналіз сечі, ПЛР тести для виявлення вірусів-збудників захворювання тощо.
 3. Апаратна діагностика. Потрібна тоді, коли анемія вже виявлена. Спеціальні інструменти та апарати дозволяють з'ясувати причини появи хвороби та завдяки цьому призначити правильне лікування. До апаратної діагностики належать УЗД, рентгенографія та комп'ютерна томографія окремих органів.

Звісно для того, аби побачити повноцінну картину захворювання, одним методом обмежуватись не варто. Саме тому для виявлення анемії у кішки ветеринари часто застосовують комплексну діагностику.

Лікування захворювання

Комплекс лікувальних дій буде залежати від багатьох чинників:

 • стадії хвороби;
 • типу анемії;
 • особливостей організму тварини;
 • віку чи породи кота тощо.

Звісно, першочергово необхідно позбутися причини виникнення захворювання. Наприклад, якщо у кота анемія, що пов'язана з інфекційним захворюванням, ветеринар виписує препарати, які допоможуть знищити шкідливі мікроорганізми та наслідки їхніх дій. У випадку ж, якщо анемію викликали отруєння від укусів паразитів чи токсичних речовин, у першу чергу необхідно вивести усі токсини з організму.

Найбільшу ефективність показали такі методи боротьби з анемією:

 1. Медикаментозна терапія. Після того, як причину хвороби подолано, ветеринар підбирає препарати заліза, а також ліки, які відновлюють захисні функції організму та роботу всіх органів і систем: гепатопротектори, імуномодулятори, вітаміни, глюкокортикостероїди, коагулянти тощо.
 2. Переливання крові. Такий спосіб лікування актуальний у разі появи анемії, спричиненої втратою крові. Для цього пухнастикам підбирають донора з урахуванням сумісності групи крові, призначають препарати, що підвищують рівень згортання крові, а також кальцій.

Додатково лікар також може порекомендувати спеціальну дієту, яка допоможе підняти рівень заліза в крові. Вона буде складатися з таких продуктів, як шпинат, морська риба, яловичина та субпродукти великої рогатої худоби: серце, печінка, нирки тощо.

Профілактика анемії

Звісно, жоден господар не хоче, аби його домашній улюбленець страждав на якісь недуги. Та й саме лікування анемії – не дуже приємний та швидкий процес. Щоб не довелось лікувати тварину, краще спробувати запобігти руйнуванню еритроцитів. Профілактичні заходи для попередження анемії доволі прості та складаються з таких дій:

 1. У кота обов'язково має бути календар щеплень та графік проведення вакцинації. Переконайтеся, що тварина отримала усі необхідні за віком ін'єкції.
 2. Дегельмінтизація. Гельмінти в організмі тварини можуть спричиняти серйозні захворювання, включно з анемією. Саме тому котів необхідно обробляти від паразитів. Для цього давайте домашньому улюбленцю спеціальні таблетки або суспензії. Пам'ятайте, що препарат має порекомендувати ветеринар, як і необхідне дозування згідно з віком та вагою тварини. Дегельмінтизацію мають проходити як пухнастики, які виходять на двір, так і домашні коти.
 3. Збалансоване та якісне харчування. Щоб уникнути нестачі вітамінів та мінералів, необхідно спланувати раціон пухнастика таким чином, щоб він отримував усі корисні мікроелементи. Використовуйте якісний корм та різноманітні добавки. Наприклад, до складу багатьох кормів від Purina входять не тільки поживні речовини, але й вітаміни, жирні кислоти, мінерали тощо.
 4. Профілактика ектопаразитів. Своєчасно проводьте усі необхідні заходи з видалення паразитів та оглядайте шкіру тварин, щоб перевірити, чи немає на ній укусів.
 5. Профілактичний огляд у ветеринара. Раз на рік, навіть без появи якихось тривожних симптомів, відводьте кота до спеціаліста, який зможе оцінити стан здоров'я пухнастика та своєчасно помітити перші ознаки захворювання.

Анемія у котів може свідчити про появу серйозного захворювання. Тому при появі перших симптомів не варто втрачати час та займатись самолікуванням. Обов’язково запишіть домашнього улюбленця на консультацію до ветеринара. Вчасно діагностоване захворювання легше піддається лікуванню та дозволяє уникнути серйозних наслідків для здоров’я тварини.