Ваш улюбленець - наше натхнення.
Вест-хайленд-тер'єр у ветеринарному кабінеті

Хвороба Аддісона у собак

Читати 5 хв


Хвороба Аддісона у собак - це загальна назва гіпоадренокортицизму, захворювання, яке виникає при недостатньому рівні деяких гормонів, що виробляються двома маленькими залозами, відомими як наднирники. Ці залози розташовані біля нирок і відповідають за вироблення кількох важливих гормонів.

Однією з цих груп гормонів є глюкокортикоїди. До них належить кортизол, який часто називають «природним гормоном стресу». Кортизол виконує ряд важливих функцій в організмі, зокрема, для метаболізму та імунної системи. Він виробляється в пучковій зоні надниркових залоз, яка є одним із зовнішніх шарів анатомічної будови залози.

Інша група гормонів, що виробляються наднирниками, - це мінералокортикоїди. До них належить альдостерон, який відіграє ключову роль у підтримці балансу електролітів, таких як натрій і калій. Мінералокортикоїди виробляються у зовнішньому шарі наднирників, відомому як клубочкова зона.

Коли організм вашого собаки виробляє недостатню кількість цих гормонів, це може мати серйозні наслідки для здоров'я.
 

Причини хвороби Аддісона у собак

Хвороба виникає, коли деякі гормони надниркових залоз виробляються в недостатній кількості. 

  • Первинний гіпоадренокортицизм є класичним типом і означає, що порушується вироблення як глюкокортикоїдів, так і мінералокортикоїдів. Найімовірнішою причиною є атака власної імунної системи організму на залози, що називається аутоімунним процесом. Рідше причиною може бути рак залоз, інфекція або недостатнє кровопостачання. Іноді у собак, яких лікують від надмірного вироблення цих гормонів, може виникнути аддісонова криза - це означає, що рівень гормонів занадто пригнічений такими препаратами, як мітотан або трилостан, що імітує хворобу Аддісона. Атиповий гіпоадренокортицизм зустрічається дуже рідко і зачасту не призводить до клінічних ознак. У цих рідкісних випадках уражається лише пучкова зона, що означає недостатнє вироблення глюкокортикоїдів, але нормальний рівень мінералокортикоїдів.
  • Вторинний гіпоадренокортицизм виникає при дефіциті одного з гормонів, що виробляється в мозку передньою часткою гіпофіза, який називається АКТГ (адренокортикотропний гормон). У здорових тварин він стимулює виділення глюкокортикоїдів з надниркових залоз. На мінералокортикоїди це не впливає.

Хвороба Аддісона може вражати собак на будь-якому етапі їхнього життя, але найчастіше вона зустрічається у сук молодого та середнього віку. Крім того, існують певні породи, які більш схильні до цього захворювання: вест-хайленд-тер'єри, стандартні пуделі та коллі тощо.

 

Хвороба Аддісона у собак: симптоми

Ознаки хвороби Аддісона зазвичай розвиваються з часом, хоча домашні улюбленці можуть пережити гострий епізод захворювання:

  • Втрата ваги.
  • Відсутність апетиту.
  • Діарея.
  • Блювота.
  • Млявість.
  • Слабкість.

У більш серйозних випадках у собаки може виникнути так звана аддісонова криза. Він проявляється раптовою слабкістю, сильним блюванням і діареєю, а іноді й колапсом. Аддісонова криза вважається невідкладним станом, яка негайного ветеринарного лікування.

 

Діагностика хвороби Аддісона у собак

Діагностувати хворобу може бути складно, і часто потрібно проводити діагностичні тести, щоб виключити інші більш поширені захворювання, оскільки симптоми відносно неспецифічні та можуть проявлятися в широкому діапазоні станів. 

Щоб діагностувати захворювання, ветеринар спочатку збирає анамнез, поставивши питання про те, коли з'явилися симптоми та будь-які інші зміни, які ви помітили.

Ймовірно, у собаки візьмуть аналіз крові, який може показати підвищений рівень калію та низький рівень натрію в крові, що може свідчити про хворобу Аддісона, але не є повною діагностикою, оскільки такі результати можуть спостерігатися при інших основних проблемах зі здоров'ям, таких як захворювання нирок. Іноді кількість лейкоцитів може надати корисну додаткову інформацію на цьому етапі.

Часто проводиться тест на стимуляцію АКТГ. Це коли рівень кортизолу в крові собаки вимірюється до і після ін'єкції АКТГ. Собаки з нормальною гормональною реакцією покажуть підвищений рівень кортизолу після ін'єкції АКТГ, тоді як у собак з хворобою Аддісона знижена здатність виробляти гормони кортизолу і часто спостерігається менш виражене підвищення рівня кортизолу.

У процесі лікування також можуть проводитися рентгенографія грудної клітки, ультразвукове дослідження черевної порожнини та моніторинг ЕКГ серця.

 

Хвороба Аддісона у собак: лікування

Хоча хвороба Аддісона у собак не виліковна, її можна довгостроково контролювати за допомогою гормональної замісної терапії, і багато собак живуть довгим і щасливим життям після постановки діагнозу.

Ветеринару може знадобитися деякий час, щоб визначити правильне дозування для вашого собаки, оскільки це дуже тонкий баланс, який варіюється від тварини до тварини. Вам потрібно буде регулярно відвідувати ветеринара, щоб він міг переоцінити рівень гормонів та електролітів. Деякі види ліків можна приймати у вигляді таблеток, тоді як інші вимагають регулярних ін'єкцій.

Ймовірно, вашому собаці потрібно буде регулярно здавати аналіз крові, щоб переконатися, що дозування ліків залишається правильним. Зазвичай ці аналізи будуть частішими на початковому етапі або якщо ваша собака змінює дозу, але ваш ветеринарний лікар повідомить вам, як часто вашому улюбленцю потрібно здавати аналізи крові.