Ваш улюбленець - наше натхнення.
Правда про алергени котів
Ветеринар оглядає кота

Волосоїди у котів

Читати 5 хв

Кожен власник кота бажає, щоб його улюбленець завжди був здоровим та щасливим. Однак, як і всі живі істоти, коти не застраховані від різноманітних хвороб та паразитів. Однією з таких проблем, що може стати справжнім викликом для здоров'я наших хвостатих друзів, є волосоїди у котів. Ці мікроскопічні паразити можуть спричиняти багато неприємних симптомів та проблем зі шкірою та шерстю.


Знання про цього паразита, його прояви, методи діагностики та лікування є ключовими для підтримки здоров'я вашого кота на належному рівні. Ця стаття розгляне основну інформацію про волосоїдів, як вони потрапляють на тварину, які симптоми вони можуть викликати, а також як визначити та ефективно лікувати це захворювання.

Хто такі волосоїди у котів?

Волосоїди  —  це мікроскопічні паразитичні комахи, що населяють шкіру і шерсть котів. Ці паразити належать до родини Trixacaridae і спричиняють захворювання, відоме як триходектоз або волосоїдна інвазія. Їх назва походить від їх вигляду  —  під мікроскопом вони схожі на дрібні волосинки.
Їх життєвий цикл включає кілька етапів: від яйця до дорослої особини. Вони живляться шкірними відділеннями, салом і інколи кров'ю свого господаря. Хоча вони мають незначні розміри, їхній вплив на здоров'я котів може бути величезним.

Їхня активність на шкірі спричиняє подразнення, через що коти починають постійно чухатися, можуть розчісувати шкіру до крові, що призводить до подальших ускладнень. Частіше за все виявити їх можна в умовах, де тварина знаходиться в стресовій ситуації, має погане харчування або живе в не гігієнічних умовах. Однак навіть доглянуті та здорові коти можуть стати жертвами цього паразита, якщо вони знаходяться в контакті з іншими зараженими тваринами.

Отже, розуміння природи волосоїдів та їхнього впливу на наших улюблених домашніх тварин є важливим кроком у забезпеченні здоров'я та комфорту.

Рудий кіт у траві

Шляхи зараження триходекторозом

Зараження волосоїдами та виникнення триходектозу у котів може статися через ряд причин і обставин. Розуміння цих шляхів зараження є важливим для профілактики і лікування цього захворювання.

 • Прямий контакт з іншими тваринами  —  це найпоширеніший шлях передачі. Якщо здоровий кіт вступає у контакт із зараженим тваринам, він може легко отримати волосоїдів. Це стосується не лише котів, але й інших тварин, таких як собаки.
 • Контакт із забрудненими предметами  —  волосоїди можуть довгий час виживати поза організмом тварини. Якщо кіт використовує іграшки, ліжко, миски для їжі інших тварин, які мають волосоїдів, він може стати зараженим.
 • Не гігієнічні умови  —  умови, в яких живе кіт, можуть бути сприятливими для розмноження волосоїдів. Забруднене середовище, вологість і відсутність регулярного прибирання можуть стати причиною зараження.
 • Щеплення  —  якщо мати-кішка заражена волосоїдами, існує ризик, що вона може передати їх своїм кошенятам під час народження або ж під час годування.
 • Відсутність профілактики  —  нерегулярне обстеження у ветеринара та відсутність застосування профілактичних засобів може збільшити ризик зараження.

Розуміння цих шляхів зараження та усвідомлення важливості профілактики допоможе власникам котів зберегти своїх улюбленців від неприємних і небезпечних паразитів, які є волосоїдами.

Триходектоз у котів: симптоми

Триходектоз, або зараження волосоїдами, може спричиняти ряд специфічних симптомів у котів. Деякі з них можуть бути легко помітними, в той час, як інші потребують детального обстеження. Ось деякі з найпоширеніших симптомів триходектозу:

 1. Постійне чухання і лизання. Коти, які заражені волосоїдами, починають часто чухатися і лизати свою шерсть, пробуючи зменшити неприємні відчуття.
 2. Випадання шерсті. Зони, які найбільше заражені паразитами, можуть втрачати шерсть, залишаючи лисі ділянки.
 3. Подразнення шкіри. Запальні процеси, почервоніння, кірки та інші проблеми зі шкірою можуть бути результатом активності волосоїдів.
 4. Сліди від розчісування. Внаслідок постійного чухання кіт може залишати рани та подразнені від розчісування місця на шкірі.
 5. Запах. Через подразнення шкіри та можливість появи інфекції може з'явитися неприємний запах від шкіри кота.
 6. Зменшення активності. Кіт може стати менш активним, адже неприємні відчуття спричинені волосоїдами заважають йому відчувати комфорт.
 7. Агресія або дратівливість. Неприємні відчуття можуть змінювати поведінку кота, роблячи його більш агресивним або роздратованим.

Якщо ви помітили будь-які з цих симптомів у свого кота, вам слід негайно звернутися до ветеринара для діагностики та належного лікування. Пам'ятайте, що швидке виявлення та допомога спеціаліста збільшує шанси на швидке відновлення здоров'я вашого улюбленця.

Діагностика

Виявлення триходектозу у котів та визначення ступеня його вираженості вимагає діагностики ветеринарного спеціаліста. Специфіка цього захворювання полягає в тому, що невелика кількість волосоїдів може не проявлятися явно, тому для підтвердження діагнозу використовуються наступні методи:

 • Огляд шкіри та шерсті  —  лікар проводить зовнішній огляд тварини, звертаючи увагу на можливі лисі ділянки, кірки, рани або інші зміни на шкірі.
 • Мікроскопічне дослідження  —  за допомогою мікроскопа ветеринар детально вивчає взяті зразки шкіри чи шерсті на наявність волосоїдів та їх яєць. Цей метод є найточнішим у виявленні паразитів.
 • Зіскоб шкіри  —  спеціаліст може взяти скребок шкіри для детального аналізу. Цей метод допомагає визначити тип паразита та ступінь інфекції.
 • Анамнез  —  важливо розглядати інформацію про умови проживання кота, його контакти з іншими тваринами та можливі зміни в його поведінці. Це може надати відомості про можливий шлях зараження.
 • Клінічні аналізи  —  у важких випадках, коли є підозра на ускладнення або інші супутні захворювання, можуть бути призначені аналізи крові та інші лабораторні тести.

Після проведення діагностики та встановлення діагнозу ветеринар порекомендує належне лікування та можливі шляхи профілактики для запобігання подальшому розвитку захворювання та зараженню інших тварин.

Лікування

Якщо у вашого котика підтверджено наявність триходектозу, надзвичайно важливо негайно розпочати лікування. Ветеринарний лікар підбере оптимальний план лікування, враховуючи індивідуальні особливості тварини та стадію захворювання. Ось декілька ключових методів лікування:

 • Антипаразитарні препарати. Ці медикаменти, як правило, призначені для знищення волосоїдів та їх яєць. Вони можуть випускатися у вигляді таблеток, крапель, шампунів чи ін'єкцій.
 • Топічні мазі та креми. Ці засоби допомагають зменшити запалення, заспокоїти подразнену шкіру і прискорити її відновлення.
 • Антигістамінні препарати. Якщо у кота є алергічна реакція на укуси волосоїдів, можуть бути призначені антигістаміни для зниження свербежу та запалення.
 • Антибіотики. У випадку, якщо є вторинні інфекції або ускладнення, може бути необхідне призначення антибіотиків.
 • Бальзами та кондиціонери для шерсті. Ці препарати допомагають відновити структуру шерсті після пошкодження волосоїдами.
 • Імуномодулятори. Для зміцнення імунітету кота і підвищення його здатності протистояти паразитам.
 • Дієтологічна корекція. Правильне харчування може підтримувати здоров'я шкіри та шерсті, а також сприяти швидкому відновленню після захворювання.

Лікар відіграє ключову роль у підборі лікування та контролю за його ходом. Важливо суворо дотримуватися всіх рекомендацій ветеринара, не припиняти лікування до його завершення, навіть якщо симптоми зникли, а також регулярно проводити перевірки на наявність волосоїдів. Вчасне та правильне лікування гарантує швидке одужання вашого улюбленця та відновлення його нормального способу життя.