Ваш улюбленець - наше натхнення.
Як знайти зниклого собаку
Стара собака крупним планом

Чи бачать собаки кольори?

Читати 5 хв


Чи сприймають собаки світ кольорів так само як і ми? Чи не виглядають кольори розмитими для собаки? І взагалі чи бачать собаки кольори? Завдяки останнім дослідженням собачий зір - тема, яка довгий час була наповнена міфами та спекуляціями, - не така вже й загадкова, як вважалося раніше. Ось як собаки бачать світ насправді.

 

В яких кольорах бачать собаки?

Багато хто вважає, що собаки живуть у чорно-білому світі, а їхній зір не здатен розрізняти жодного з безлічі кольорів у навколишньому середовищі. Попри це переконання, вчені довели, що насправді це не так. Собаки бачать кольори, просто не в тій кількості відтінків і не з тією інтенсивністю, яку здатні сприймати ми. То ж яким кольором бачать собаки?

 

Чим собачий зір відрізняється від людського?

Собачий зір пройшов інший еволюційний шлях, ніж наш, і існує безліч дивовижних способів, якими вони відрізняються один від одного.

Око має багато складних механізмів для обробки світла, причому сітківка виконує більшу частину роботи. Це також місце, де відмінності між собачим і людським зором найбільш очевидні.

Сітківка складається з клітин, які функціонують як датчики світла. Особливий тип колбочок відповідає за кольори, які ми бачимо, і в той час, як у нас є сині, червоні та зелені колбочки, у собак є лише два типи: синя колбочка та колбочка, яка знаходиться десь між червоним і зеленим.

Зір собаки еволюціонував таким чином, щоб дозволити йому полювати на світанку і в сутінках. Як наслідок, вони бачать набагато краще в тьмяному світлі, ніж ми, люди.

Те, чого не вистачає собакам у повнокольоровому зорі, вони компенсують своїм дивовижним периферійним зором. У той час як люди мають поле зору на 180 градусів, собаки можуть бачити на 240 градусів, що дає їм майже панорамний огляд. Той факт, що їхні очі розташовані ширше, ніж у нас, також допомагає їм бачити речі, які нам довелося б повертати голову, щоб помітити.

Вважається, що собаки мають зір 20/75, а це означає, що об'єкти стають для них розмитими, чим далі вони знаходяться. Але, на щастя, собаки мають неймовірний нюх, який, як правило, компенсує недоліки їхніх вроджених здібностей до зору.

Собаки більш чутливі до змін у русі, ніж люди. Сьогодні ми навряд чи можемо уявити наших друзів-собак, які виходять на полювання вночі, але їхня здатність легко виявляти рух у поєднанні з чудовим зором у тьмяному світлі робила їх досить безстрашними нічними мисливцями в їх дикі часи.

Які кольори собаки бачать найкраще?

Відповідь на питання, чи бачать собаки кольори, однозначна - так, але є кольори, які вони бачать краще за інші, а є такі, які взагалі не потрапляють до їхнього поля зору. Світ собак в основному складається з відтінків синього, жовтого та сірого, а червоний, зелений та оранжевий кольори відсутні в їхньому спектрі. 

Саме тому найбільше враження на собаку справляють жовті та сині іграшки, тоді як червоні м'ячики можуть бути зовсім забуті в траві.

Собаки зазвичай першими в сім'ї відгукуються на пропозицію подивитись кіно. У той час як деякі з наших чотирилапих друзів сидять нерухомо, зачаровано дивлячись на зображення на екрані, інші реагують досить голосно, наче вони самі є частиною сюжету.

Хоча звуки, що лунають з динаміків, є найбільшим стимулом для того, щоб звернути увагу, зображення також відіграють не останню роль.

Виявляється, є ще один цікавий аспект собачого зору, який пояснює поведінку. Собаки мають вищу частоту мерехтіння, ніж люди. Це означає, що в той час як частота кадрів на секунду для людини становить 60, для собак плавне зображення досягається лише при частоті понад 70 кадрів на секунду. Це означає, що екрани з високою роздільною здатністю є набагато кращим джерелом розваг для собак у будинку, ніж старий телевізор, що може бути однією з причин, чому вони з більшою ймовірністю приєднаються до вас у вихідні дні, коли ви будете переглядати фільми.

Чи мають борзописці кращий зір, ніж інші собаки?

Хорти - це собаки, які історично були виведені для полювання на швидкість та зір. Їх зір поширюється на колосальне 270-градусне поле, що дозволяє їм ефективно сканувати горизонт у пошуках можливої здобичі. 

Їх сітківка має зорову смугу, горизонтальну ділянку з високою концентрацією колбочок, що забезпечує їм панорамний зір. Цікаво, що ця риса притаманна лише собакам з довгими носами. Коротконосі собаки, такі як бостонські тер'єри або чихуахуа, мають коротку смужку.

Собачий зір дає нам захоплюючий погляд на те, як наші чотирилапі друзі насправді сприймають світ, і ми не можемо дочекатися, коли вчені продовжують дивувати нас новими відкриттями. Але чи знали ви, що одна з найбільш вражаючих особливостей вашого собаки - це його нюх?